ԱՀԿ-ում գնահատել են կապկի ծաղկի դեմ բնական ծաղկի պատվաստանյութի արդյունավետությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) այն կարծիքին Է, որ բնական ծաղկի դեմ պատվաստանյութն արդյունավետ Է կապկի ծաղկի դեպքում, սակայն այդ հաշվով ստույգ տվյալներ չկան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 24-ին հայտարարել Է ԱՀԿ-ի արտակարգ իրավիճակների հարցերով ծրագրի ծաղկի դեմ պայքարի քարտուղարության ղեկավար Ռոզամունդ Լյուիսը:
«Անցած հետազոտությունները ցույց են տվել, որ ծաղկի դեմ պատվաստանյութերը, հնարավոր Է, մոտավորապես 85 տոկոսով արդյունավետ են եղել կապկի ծաղկի դեմ: Դրանք սահմանափակ հետազոտություններ են, որոնք անցկացվել են մոտավորապես ծաղկի վերացման ժամանակ, եւ ներկայում լրացուցիչ հետազոտություններ են անցկացվում նոր պատվաստանյութերի օգտագործմամբ»,-ասել Է Լյուիսը՝ հանդես գալով Ժնեւում կայացած ճեպազրույցում:
Նա նշել Է, որ ԱՀԿ-ն չունի ստույգ տվյալներ կապկի ծաղկի դեմ պատվաստանյութի արդյունավետության մասին, բայց կազմակերպությունը հետեւելու Է համապատասխան տեղեկատվությանը:
ԱՀԿ-ի վերջին տվյալների համաձայն, ոչ տեղային երկրներում կապկի ծաղկով վարակման 131 դեպք Է գրանցվել մարդկանց շրջանում, եւս 106 փաստ ուսումնասիրվում Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ВОЗ оценили эффективность вакцины от натуральной оспы против оспы обезьян
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) предполагает, что вакцина против натуральной оспы эффективна от оспы обезьян, однако точных данных на этот счет пока нет, заявила во вторник руководитель секретариата по борьбе с оспой программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям Розамунд Льюис.
"Прошлые исследования показали, что вакцины против оспы, возможно, были эффективны примерно на 85% против оспы обезьян. Это ограниченные исследования, которые были проведены примерно во время ликвидации оспы, и в настоящее время проводятся дополнительные исследования с использованием новых вакцин", - сказала Льюис на брифинге в Женеве.
Она отметила, что ВОЗ не располагает точными данными по эффективности вакцины против оспы обезьян, но организация будет отслеживать соответствующую информацию, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По последним данным ВОЗ, в неэндемичных странах зарегистрирован 131 случай заражения оспой обезьян среди людей, еще 106 фактов расследуются.