ԵԱՏՄ երկրների էներգետիկայի նախարարները Բիշքեկում կքննարկեն նավթագազային միասնական շուկա ստեղծելու հարցը
ԵԱՏՄ երկրների էներգետիկայի նախարարները Բիշքեկում կքննարկեն նավթագազային
միասնական շուկա ստեղծելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների էներգետիկայի նախարարները մասնակցելու են մայիսի 26-ին Բիշքեկում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական համաժողովին, իսկ դրա նախօրեին՝ մայիսի 25-ին, տեղի է ունենալու էներգետիկայի նախարարների եւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստը, որի ընթացքում քննարկվելու են նավթի եւ գազի միասնական եվրասիական շուկայի ստեղծմանն առնչվող հարցերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին «Սպուտնիկ Արմենիա» մուլտիմեդիոն կենտրոնում կազմակերպված Բիշքեկ-Երևան-Մինսկ-Նուր-Սուլթան տեսակամուրջի ընթացքում հայտնեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) արարողակարգի և կազմակերպչական ապահովման վարչության պետ Դանիյար Տուրուսբեկովը:
Մայիսի 26-ին Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում տեղի կունենա Եվրասիական տնտեսական առաջին համաժողովը, որը նվիրված է լինելու եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի հետագա զարգացման խնդիրներին եւ ԵԱՏՄ-ում ընդհանուր տնտեսական զարգացման թարմացված առաջնահերթություններին:  Համաժողովի անցկացումը երկու տարի շարունակ հետաձգվում էր կորոնավիրուսային սահմանափակումների պատճառով: Ֆորումին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել մոտ 2500 հոգի ԵԱՏՄ անդամ երկրներից, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությունից, ինչպես նաև լատինաամերիկյան եւ հարավարևելաասիական երկրներից: Համաժողովի ընթացքում տեղի է ունենալու 6 պանելային քննարկում, 21 թեմատիկ նիստ: Միջոցառման շրջանակներում նախատեսված է մոտ 10 փաստաթղթի ստորագրում:

Министры энергетики ЕАЭС обсудят в Бишкеке вопросы формирования общего рынка нефти и газа
Министры энергетики государств-членов Евразийского экономического союза примут участие в Евразийском экономическом форуме, который пройдет в Бишкеке 26 мая, а накануне, 25 мая, состоится заседание Совета министров энергетики и Евразийской экономической комиссии, в ходе которого будут обсуждены вопросы создания единого евразийского рынка нефти и  газа. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе видеомоста в пресс-центре Sputnik Армения сообщил директор Департамента протокола и организационного обеспечения ЕЭК Данияр Турусбеков.
26 мая в Бишкеке состоится первый Евразийский экономический форум, посвященный дальнейшему развитию евразийской экономической интеграции и актуализации приоритетов общего экономического развития в ЕАЭС. Форум был перенесен на два года из-за ограничений, связанных с коронавирусом. Заявки на участие в форуме подали около 2500 человек из стран-членов ЕАЭС, в том числе из Республики Армения. В рамках форума пройдет 6 панельных дискуссий и 21 тематическая сессия. В рамках мероприятия будет подписано около 10 документов.