Ֆինլանդիան և ՆԱՏՕ-ն փոխադարձ աջակցության մասին տեխնիկական համաձայնագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիան և ՆԱՏՕ-ն ստորագրել են փոխադարձ աջակցության մասին տեխնիկական համաձայնագիր, որը ներառում է ընդունող երկրի աջակցության դրույթ:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝  վկայակոչելով հանրապետության պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությանը։
«2022 թվականի մայիսի 24-ին Մոնսում (Բելգիա) Ֆինլանդիան և ՆԱՏՕ-ն կնքեցին (համապատասխան) փոխադարձ տեխնիկական համաձայնագիր»,- ասվում է այնտեղ։ «Այս փաստաթուղթը կուժեղացնի Ֆինլանդիայի պաշտպանունակությունը։ Նման համաձայնագիրը Ֆինլանդիային թույլ կտա «արդյունավետորեն ռազմական օգնություն ստանալ» ՆԱՏՕ-ից», - ասել է պաշտպանության նախարար Անտի Կայկոնենը։
«Ընդունող երկրի աջակցություն» այս դեպքում նշանակում է անվտանգության իրավիճակներում Ֆինլանդիայի և դաշինքի այլ պետությունների զինված ուժերի միջև ընդհանուր պաշտպանական որոշումների համակարգումը։ Խոսքը, մասնավորապես, հանրապետության տարածքում և արտերկրում միջազգային վարժանքներ անցկացնելու, ինչպես նաև ռազմական ճգնաժամի դեպքում պաշտպանական համագործակցության մասին է, պարզաբանում են գերատեսչությունում։

Финляндия и НАТО заключили техническое соглашение о взаимной поддержке
Финляндия и НАТО подписали взаимное техническое соглашение, включающее положение о поддержке принимающей страны. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом говорится в распространенном во вторник заявлении Минобороны республики.
"24 мая 2022 года в г. Монс (Бельгия) Финляндия и НАТО заключили [соответствующее] взаимное техническое соглашение", - отмечается в нем. Данный документ "укрепит обороноспособность Финляндии", пояснил министр обороны республики Антти Кайкконен. По его словам, такое соглашение позволит Финляндии "эффективно получать военную помощь" со стороны НАТО.
"Поддержка принимающей страны" означает в данном случае согласование общих решений в оборонной сфере между Финляндией и вооруженными силами других государств альянса в ситуациях, связанных с обеспечением безопасности. Речь идет, в частности, о проведении международных учений на территории республики и за ее пределами, а также об оборонном сотрудничестве в случае возникновения военного кризиса, поясняют в ведомстве.
18 мая послы Финляндии и Швеции при НАТО Клаус Корхонен и Аксель Вернхофф вручили генсеку Йенсу Столтенбергу заявки на вступление их государств в альянс.