Հայ-արգենտինական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են. Արգենտինայի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարան կարծում է, որ երկու երկրների հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են: Նրա խոսքով՝ այդ հարաբերությունների զարգացման համար տարիների ընթացքում շատ բան է արվել, սակայն անելիքներ դեռ կան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մայիսի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նա շեշտեց՝ այն, որ Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանություն կա, պայմանավորված է նաև Արգենտինայի հայկական մեծ համայնքով:
«Դրանով է բացատրվում նաև այն, թե ինչու ենք Հայաստանում Արգենտինայի ազգային տոնի առթիվ, որը նշվում է մայիսի 25-ին, արգենտինացի բանդոնեոնահար Վալտեր Ռիոսի և երգչուհի Մարիել Դյուպետիի մասնակցությամբ համերգ կազմակերպվում, որը կայանալու է մայիսի 27-ին: Դա ևս հայ-արգենտինական ամուր կապերի վառ դրսևորում է»,- ընդգծեց նա:
Դեսպանը խոստովանեց, որ հիացած է Հայաստանով, քանի որ այստեղ մշակույթը բարձր մակարդակի վրա է, և Հայաստանում սիրում ու գնահատում են երաժշտությունը:
«Նկատել ենք, որ երաժշտասեր հայ հասարակայնությունը առանձնահատուկ  վերաբերմունք ունի արգենտինական տանգոյի հանդեպ, հատկապես սիրված են Աստոր Պիացոլայի գործերը: Լավ կլիներ, եթե արգենտինացի մի բանդոնեոնահար գար Հայաստան, մնար այստեղ, համերգներով հանդես գար տարածաշրջանում ու մշտապես արգենտինական երաժշտություն հնչեցներ: Շատ լավ կլիներ, եթե Հայաստանում արգենտինական տանգոյի դպրոց բացվեր և այստեղ տանգոյի պրոֆեսիոնալ պարողներ լինեին»,- շեշտեց Մարիանո Վերգարան:
Նա տեղեկացրեց, որ հոկտեմբերին նախատեսում են ևս մեկ համերգ կազմակերպել Երևանում՝ համագործակցելով Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ: Համերգը նվիրված կլինի Հայաստանի և Արգենտինայի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին:
«Բավականին հագեցած մշակութային ծրագրեր ենք կյանքի կոչելու: Կլինեն լուսանկարչական աշխատանքների ցուցահանդեսներ, գրական գործերի թարգմանությունների շնորհանդեսներ և այլ միջոցառումներ»,- եզրափակեց դեսպանը:

Армяно-аргентинские отношения находятся на высоком уровне: посол Аргентины в Армении
Чрезвычайный и полномочный посол Аргентины в Республике Армения Мариано Вергара считает, что отношения между двумя странами находятся на высоком уровне. По его словам, за эти годы сделано немало для развития этих отношений, но еще есть над чем работать.
Как сообщает «Арменпресс», на встрече с журналистами 25 мая он подчеркнул, что наличие посольства Аргентины в Армении обусловлено и большой армянской общиной Аргентины.
«Это объясняет, и то, почему мы в Армении по случаю Национального дня Аргентины, который отмечается 25 мая, организуем концерт с участием аргентинского бандонеониста Вальтера Риоса и певицы Мариэль Дюпэ, который состоится 27 мая. Это яркое проявление крепких армяно-аргентинских связей», - подчеркнул он.
Посол признался, что он восхищается Арменией, потому что культура здесь на высочайшем уровне, и в Армении любят и ценят музыку.
«Мы заметили, что у армянских меломанов особое отношение к аргентинскому танго, особенно к творчеству Астора Пьяццоллы. Было бы хорошо, если бы какой-нибудь аргентинский бандонеонист приехал в Армению, остался бы здесь, давал концерты и играл бы аргентинскую музыку. Было бы очень хорошо, если бы в Армении открылась школа аргентинского танго, здесь были бы профессиональные танцоры танго», - подчеркнул Мариано Вергара.
Он сообщил, что в октябре планируется еще один концерт в Ереване в сотрудничестве с Государственным камерным оркестром Армении. Концерт будет посвящен 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Аргентиной.
«Мы будем реализовывать достаточно насыщенные культурные программы. Будут фотовыставки, переводы художественных произведений и другие мероприятия», - заключил посол.