Տնտեսական աճը եռամսյակի արդյունքում 8.6 տոկոս է, սա ի ցույց է դնում ՀՀ տնտեսական դիմակայունությունը. Փաշինյան
Տնտեսական աճը եռամսյակի արդյունքում 8.6 տոկոս է, սա ի ցույց է դնում ՀՀ
տնտեսական դիմակայունությունը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում առաջին եռամսյակի իրական տնտեսական աճը կազմել է 8.6 տոկոս՝ չնայած աշխարհաքաղաքական իրավիճակին, ճգնաժամերին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով ՔՊ-ից Գևորգ Պապոյանի հարցին:
Պապոյանը հիշեցրեց, որ հունվար-ապրիլին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 9.4 տոկոսով, ինչը համարեց բավականին գոհացուցիչ՝ հատկապես ռուս-ուկրաինական իրավիճակով պայմանավորված ավելի վատ կանխատեսումների ֆոնին: Նա հետաքրքրվեց, թե կառավարությունն ինչպիսի՞ գործողություններ է պատրաստվում իրականացնել այդ տեմպը պահելու համար:
Ըստ վարչապետի՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը որոշակի բանաձևերով վերածվում է տնտեսական աճի: Բայց այս փուլում ամփոփված է առաջին եռամսյակի տնտեսական աճը: «Եվ մենք ունենք 8.6 տոկոս իրական տնտեսական աճ: Սա գալիս է ի ցույց դնելու Հայաստանի տնտեսական դիմակայունությունը: Ապրիլին մենք գրանցել ենք երրորդ հանրապետության պատմության ողջ ընթացքում գրանցված և աշխատավարձ ստացող աշխատատեղերի բացարձակ ռեկորդ: Ապրիլի արդյունքներով, Հայաստանում գրանցված և աշխատավարձ ունեցող աշխատատեղերի թիվն ավելի քան 120 հազարով ավել է, քան 2018 թվականին: Առաջին 4 ամիսների տվյալներով, այս տարի նախորդ տարվանից մոտ 570 մլրդ դրամի ավել առևտրաշրջանառություն է տեղի ունեցել»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ սա նշանակում է, որ չնայած ճգնաժամերին, աշխարհաքաղաքական վիճակին՝ այս տարի 7 տոկոս տնտեսական աճ պետք է ապահովվի, ինչի համար շատ մեծ ջանք է պահանջվում: Վարչապետը հույս հայտնեց, որ Հայաստանի իշխանության խաղաղության օրակարգը տնտեսության տրամադրությունն ավելի լավը կդարձնի, և այդ նպատակին հնարավոր կլինի հասնել:
Անդրադառնալով հարցին, թե որո՞նք են այն պատճառները, որ չնայած հոռետեսությանը՝ տնտեսությունն այսպիսի դիմակայություն է ցուցադրում՝ վարչապետն ասաց. «Դա նրանից է, որ կոռուպցիոն համակարգ չկա, որ տնտեսությունից այդ փողերը քաշի և տանի ինչ-որ դարակներում, օֆշորային հաշիվներում լցնի: Սա շատ կարևոր հանգամանք է: Բիզնեսն այսօր գիտի, որ ուրիշի հետ հարաբերություն չունի, իր հարաբերությունն իր հետ է, մրցակցային դաշտի հետ է, իր հարկային պարտավորությունների և օրենքի հետ է: Եվ սա առաջին հերթին կապում են սրա հետ, նաև կառավարության վարած տնտեսական քաղաքականության հետ»:

Экономический рост по итогам квартала составляет 8,6%, и это свидетельство экономической устойчивости Армении: Пашинян
Экономический рост по итогам квартала составляет 8,6%, и это свидетельство
экономической устойчивости Армении: Пашинян
Реальный экономический рост в Армении в первом квартале составил 8,6%, несмотря на геополитическую ситуацию и кризисы. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата Геворга Папояна.
Папоян напомнил, что в январе-апреле индекс экономической активности вырос на 9,4%, что он считает вполне удовлетворительным, особенно на фоне ухудшения прогнозов на фоне российско-украинской ситуации. Он поинтересовался, какие действия правительство собирается предпринять, чтобы сохранить этот темп.
По словам премьер-министра, индекс экономической активности по определенным формулам трансформируется в экономический рост. Но на данном этапе подводятся итоги экономического роста первого квартала.
«И у нас реальный экономический рост составляет 8,6%. Это свидетельствует об экономической устойчивости Армении. В апреле мы установили абсолютный в истории Третьей республики рекорд по зарегистрированным и оплачиваемым рабочим местам.
По итогам апреля количество зарегистрированных оплачиваемых рабочих мест в Армении более чем на 120 тысяч больше, чем в 2018 году. «По данным первых 4 месяцев, в этом году торговый оборот примерно на 570 млрд драмов больше, чем в прошлом году», - сказал Пашинян.
По его словам, это означает, что, несмотря на кризис, геополитическую ситуацию, в этом году необходимо обеспечить 7-процентный экономический рост, что требует больших усилий. Премьер-министр выразил надежду, что мирная повестка правительства Армении улучшит настроение экономики, и удастся достичь этой цели.
Коснувшись вопроса о том, в чем причины того, что, несмотря на пессимизм, экономика демонстрирует такое сопротивление, премьер-министр сказал: «Это потому, что нет коррумпированной системы, чтобы забрать эти деньги из экономики и положить их на какие-то полки, положить на офшорные счета.
Это очень важный фактор. Сегодня бизнес знает, что у него нет отношений ни с кем другим, его отношения с самим собой, с конкурентным полем, со своими налоговыми обязательствами и законом. И связано это прежде всего с этим, с экономической политикой, проводимой правительством».