Ընդդիմադիր պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրված ԱԺ արտահերթ նիստը չկայացավ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընդդիմադիր պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրված Ազգային ժողովի արտահերթ նիստը սկսելու համար ժամը 20:00-ին դարձյալ քվորում չապահովվեց՝ պատգամավորների բացակայության պատճառով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ 4 ժամը լրացավ, սակայն փաստացի դահլիճում պատգամավորներ չկան՝ այդ թվում և ընդդիմության պատգամավորները: «Կարող ենք արձանագրել, որ նիստը չկայացավ»,-ասաց Սիմոնյանը:
Ժամը 16:00-ին նախատեսված նիստի համար գրանցվել էր 33 պատգամավոր: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները չէին եկել նիստին: Նիստը վարող ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր, որ գրանցումը շարունակվում է մինչև անհրաժեշտ թվով պատգամավորների գրանցումը, բայց ոչ ավելի, քան 4 ժամ: Նիստի օրակարգում մեկ հարց էր՝ ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների ներկայացրած Հայ-ադրբեջանական եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կապակցությամբ հայտարարության նախագիծը:
Քանի որ քվորում չլինելու պատճառով նիստը չսկսվեց, «Դիմադրություն» շարժման մասնակիցները երթով շարժվեցին դեպի Կառավարություն, ապա՝ Կառավարական թիվ մեկ առանձնատուն:

Инициированное оппозицией внеочередное заседание НС не состоялось
В 20:00 часов вновь не было кворума для начала созванного по инициативе оппозиционных депутатов внеочередного заседания НС Армении, в связи с отсутствием депутатов.
Как сообщает Арменпресс, председатель НС Ален Симонян отметил, что прошло 4 часа, но в зале фактических нет ни одного депутата, в том числе и от оппозиции. “Можем констатировать, что заседание не состоялось”, - сказал Симонян.
Напомним, что 3 июня в 16:00 часов на внеочередном заседании НС соответствующего количества депутатов зарегистрировано не было.
Председатель НС А.Симонян сообщил, что согласно ч.4 ст.51 “Регламента НС” регистрация продолжается до тех пор, пока не будет зарегистрировано необходимое количество депутатов, но не более 4 часов.
В повестке дня был подготовленный фракциями "Армения" и "Честь имею" проект Заявления НС “Об армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношениях",
Поскольку заседание не началось из-за отсутствия кворума, участники движения “Сопротивление” прошли шествием к правительству, затем к Дому правительства №1.