Կարեն Անդրեասյանը ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպմանը բարձրացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը
Կարեն Անդրեասյանը ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպմանը բարձրացրել է
Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) Գլխավոր քարտուղար Մարիա Բուրիչին, Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին և պատվիրակության մյուս անդամներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արդարադատության նախարարությունից, Կարեն Անդրեասյանը բարձր է գնահատել ԵԽ հայաստանյան գրասենյակի հետ առկա համագործակցությունը և կարևորել համատեղ իրականացվող ծրագրերի արդյունավետ ընթացքը:
«ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Մարիա Բուրիչը շնորհակալություն է հայտնել Կարեն Անդրեասյանին ընդունելության համար և ընդգծել, որ ԵԽ-ի հետ համագործակցելու հայկական փորձն արդյունավետ փոխգործակցության լավագույն օրինակներից է: Գլխավոր քարտուղարն անգնահատելի է համարել հատկապես Արդարադատության նախարարության դերակատարումը ՀՀ-ԵԽ համագործակցության շրջանակներում:
Նախարար Անդրեասյանը ներկայացրել է հանրային կառավարման բարեփոխումների, հակակոռուպցիոն, ոստիկանական, դատաիրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում կատարած բարեփոխումները և ունեցած ձեռբերումները: Այս համատեքստում նախարարը բարձրացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով ԵԽ անդամ հանդիսացող, ԵԽ մի շարք համաձայնագրեր և կոնվենցիաներ վավերացրած Ադրբեջանում դեռևս պահվող հայ ռազմագերիների հարցը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ ԵԽ Գլխավոր քարտուղարը խոստացել է աջակցել իրավական դաշտում խնդրի լուծմանը: ԵԽ պատվիրակության ղեկավարը նշել է նաև, որ Սահմանադրական, դատաիրավական բարեփոխումները, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, բռնության դրսևորումների և թրաֆիքինգի կանխարգելումն իրենց առաջնահերթությունների ցանկում են, և ԵԽ-ն պատրաստ է շարունակել աջակցությունն այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին: Այս համատեքստում կարևորվել է Վենետիկի հանձնաժողովի դերը հատկապես Սահմանադրական և դատաիրավական բարեփոխումների աջակցության հարցում:
Նշվում է, որ անդրադարձ է կատարվել ծանր վիրավորանքի ապաքրեականացմանը, որը մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից դրական քայլ է գնահատվել ԵԽ գործընկերների կողմից:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման և ընդլայնման հնարավորությունների շուրջ:
Հանդիպման ավարտին նախարար Անդրեասյանը ևս մեկ անգամ կարևորել է ԵԽ աջակցությունը և ակնկալել սերտ համագործակցություն՝ որպես արդարադատության ոլորտի զարգացման առանցքային գործընկեր:

Карен Андреасян на встрече с генсеком СЕ поднял вопрос об армянских военнопленных в Азербайджане
Министр юстиции Карен Андреасян принял находящегося в Армении с рабочим визитом Генерального секретаря Совета Европы (СЕ) Марию Пейчинович-Бурич, руководителя офиса СЕ в Армении Мартину Шмидт и других членов делегации.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве юстиции Республики Армения, Карен Андреасян высоко оценил существующее сотрудничество с армянским офисом СЕ и отметил важность эффективного продвижения совместно реализуемых программ.
«Генеральный секретарь СЕ Мария Пейчинович-Бурич поблагодарила Карена Андреасяна за прием и подчеркнула, что опыт Армении по сотрудничеству с Советом Европы является одним из лучших примеров эффективного сотрудничества. Генсек СЕ посчитала неоценимой роль Министерства юстиции в рамках сотрудничества РА-СЕ.
Министр Андреасян представил достижения реформ в сфере государственного управления, а также антикоррупционной, полицейской, судебной, правозащитной сферах. В этом контексте министр поднял вопрос армянских военнопленных, захваченных в результате развязанной Азербайджаном войны против Арцаха и все еще удерживаемых в Азербайджане,являющемся членом Совета Европы и ратифицировавшем ряд конвенций и соглашений с  СЕ.
Генсек Совета Европы пообещала оказать содействие в решении вопроса в правовом поле. Глава делегации СЕ также отметила, что конституционная и судебная реформы, защита прав человека, предотвращение насилия и торговли людьми входят в число их приоритетов, и Совет Европы готов продолжать поддерживать работу в этом направлении. В этом контексте была подчеркнута роль Венецианской комиссии, особенно в поддержке конституционных и судебных реформ.
Отмечается, что речь шла о декриминализации тяжких оскорблений, что было оценено партнерами СЕ как позитивный шаг с точки зрения защиты прав человека.
В ходе встречи состоялся также обмен мнениями о возможностях углубления и расширения сотрудничества в различных сферах.
В завершение встречи министр Андреасян еще раз отметил важность поддержки Совета Европы, рассчитывая на тесное сотрудничество в качестве ключевого партнера в развитии сферы юстиции.