Շոլցը կոչ է արել Արեւմտյան Բալկանների երկրներին ԵՄ-ի անդամակցության «համոզիչ խոստում» տալ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արեւմտյան Բալկանների երկրները «շատ ջանքեր են գործադրել» Եվրամիությանը միանալու համար, այժմ պետք Է «դեպի առաջ քայլ արվի» այդ ուղղությամբ: Հունիսի 23-ին Բրյուսելում այդ մասին հայտարարել Է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ Գերմանիան կաջակցի «Արեւմտյան Բալկանների երկրների գործողություներին դեպի ԵՄ տանող ճանապարհին»: «Կարեւոր Է, որ (նրանց) համոզիչ խոստում տրվի»,- ասել Է նա:
Շոլցը նշել Է, որ Բեռլինն «զգում Է իր պատասխանատվությունն» այդ գործընթացում: Ներկայումս Եվրամիության անդամակցության պաշտոնական թեկնածուներ են չորս բալկանյան պետություններ՝ Ալբանիան, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Սերբիան եւ Չեռնոգորիան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Шольц призвал дать странам Западных Балкан "убедительное обещание" по вступлению в ЕС
Страны Западных Балкан "приложили много усилий" для присоединения к Европейскому союзу, теперь "должен быть сделан шаг вперед" к этому. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в четверг канцлер ФРГ Олаф Шольц в Брюсселе.
По его словам, Германия поддержит "действия стран Западных Балкан на пути к ЕС". "Важно, чтобы [им] было дано убедительное обещание", - сказал он. Шольц сказал, что Берлин "чувствует свою ответственность" в этом процессе.
В настоящее время официальными кандидатами на вступление в ЕС являются четыре балканских государства: Албания, Северная Македония, Сербия и Черногория.