ԿԳՄՍ փոխնախարարը Հնդկաստանի դեսպանի հետ քննարկել է Գյումրիում ցուցասրահ- թանգարան կառուցելու ծրագիրը
ԿԳՄՍ փոխնախարարը Հնդկաստանի դեսպանի հետ քննարկել է Գյումրիում ցուցասրահ-
թանգարան կառուցելու ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալին և երկրորդ քարտուղար Տեջաս Սանջայ Պագարին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին նախարարությունից, հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը, Գյումրու քաղաքապետարանի Քաղաքաշինության բաժնի պետի տեղակալ, ճարտարապետ Վարդան Շահուրյանը և այլք:
Հանդիպման առանցքում Գյումրիում հայ-հնդկական մշակութային կենտրոն, մասնավորապես առանձին ցուցասրահ-թանգարան կառուցելու գաղափարն է եղել, որտեղ կցուցադրվեն հայ նկարիչ Սարգիս Խաչատուրյանի կողմից հնդկական վիմափոր տաճարների՝ Աջանտայի քարանձավների որմնանկարների պատճենները. դրանք այժմ պահվում են Հայաստանի ազգային պատկերասրահում։
Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը Հայաստանի ազգային պատկերասրահ այցի շրջանակում նախորդ տարվա հոկտեմբերին ծանոթացել է  Սարգիս Խաչատուրյանի՝ Աջանտայի քարանձավների որմնանկարների գործերին (50 նկար) և տպավորված լինելով դրանցով՝ առաջարկել է Հնդկաստանի կառավարության օժանդակությամբ Հայաստանում առանձին ցուցասրահ կառուցել:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, ողջունելով հյուրերին, շնորհակալություն է հայտնել նմանօրինակ նախաձեռնության և համատեղ համագործակցության համար՝ կարևորելով երկու բարեկամ երկրների միջև փոխհամագործակցության ամրապնդումը:
Գյումրու քաղաքապետարանի Քաղաքաշինության բաժնի պետի տեղակալը ցուցասրահի կառուցման վայրի հետ կապված մի քանի տարբերակ է առաջարկել. նախնական որոշմամբ ընտրվել է Գյումրու Շառլ Ազնավուրի հրապարակի տարածքը: Գյումրեցի ճարտարապետն ասում է՝ ծրագրի իրականացման համար քաղաքաշինական առումով առաջարկվել են լավագույն տարածքները. «Շատ հեռանկարային վայր է: Գյումրին մշակութային լավ ավանդույթներ ունի: Այդ ավանդույթները վերականգնվում են, և  շատ ուրախ ենք, որ Գյումրին նաև միջազգային մշակույթի հանրահռչակման առումով կունենա կարևոր դերակատարություն»:
Մասնագետի խոսքով՝ ցուցասրահ-թանգարանը մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի ոչ միայն զբոսաշրջիկների, այլև տեղացիների համար՝ ընդգծելով, որ հայ ժողովուրդը, և մասնավորապես գյումրեցիները շատ հետաքրքրված են հին ժողովուրդների մշակույթով և պատմությամբ:
Ցուցասրահի կառուցման շինարարական աշխատանքները կմեկնարկեն 6 ամսից:
Հիշեցնենք՝ այս տարի նշվում է Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Դեսպան Կիշան Դան Դեվալը նաև շնորհակալություն է հայտնել նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանին` յոգայի միջազգային օրվա միջոցառմանը մասնակցելու և դրա անցկացմանն աջակցելու համար:
Ըստ Ալֆրեդ Քոչարյանի՝ նմանօրինակ միջոցառումներն արժևորում են Հայաստան-Հնդկաստան միջմշակութային երկխոսությունը, դրա շարունակական ընթացքը, ինչպես նաև հայ և հնդիկ ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն ու համագործակցությունը:

Замминистра ОНКС обсудил с послом Индии программу строительства в Гюмри выставочного зала-музея
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Альфред Кочарян принял чрезвычайного и полномочного посла Индии в Армении Кишан Дан Девал и второго секретаря Теджаса Санджая Пагара.
Как сообщили «Арменпресс» в министерстве, на встрече присутствовали начальник Управления культурного наследия, народных ремесел МОНКС Астхик Марабян, заместитель начальника Управления градостроительства мэрии Гюмри, архитектор Вардан Шаурян и другие ответственные лица.
На встрече обсуждалась идея строительства в Гюмри Армяно-индийского культурного центра, в частности отдельного выставочного зала-музея, где армянский художник Саргис Хачатурян выставит копии фресок индийских храмов и барельефов пещер Аджанты. Сейчас они хранятся в Национальной галерее Армении.
В рамках визита в Национальную галерею Армении в октябре прошлого года министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар ознакомился с работами Саргиса Хачатуряна (50 картин) и, впечатленный ими, предложил при содействии правительства Индии построить в Армении отдельный выставочный зал.
Приветствуя гостей, Альфред Кочарян поблагодарил за такую инициативу и за укрепление сотрудничества между двумя дружественными странами.
Заместитель начальника отдела городского развития муниципалитета Гюмри предложил несколько вариантов, связанных со строительной площадкой выставочного зала. Район площади Шарля Азнавура в Гюмри был выбран согласно предварительному решению. Архитектор сказал, что для реализации программы, с точки зрения градостроительства предложен лучший район. «Это очень перспективное место. Гюмри имеет богатые культурные традиции. Эти традиции восстанавливаются. Мы очень рады, что и Гюмри сыграет значительную роль в популяризации международной культуры».
По словам специалиста, выставочный зал будет представлять большой интерес не только для туристов, но и для местных жителей, он подчеркнул, что армяне, особенно гюмрийцы, очень интересуется культурой древних народов и древней историей.
Строительство выставочного зала начнется через 6 месяцев.
Напомним, что в этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Индией. Посол Кишан Дан Девал поблагодарил заместителя министра Альфреда Кочаряна и за участие и содействие мероприятиям Международного дня йоги.
По словам Альфреда Кочаряна, подобные мероприятия придают ценность межкультурному диалогу Армения-Индия, его непрерывному течению и многовековой дружбе и сотрудничеству между армянским и индийским народами.