Իրանի ԱԳ նախարարը Լավրովի հետ քննարկել է համագործակցության շուրջ համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հայտարարել Է, որ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցությունները հաջողությամբ են անցել, նրանք կարծիքներ են փոխանակել Թեհրանի եւ Մոսկվայի հարաբերությունների նոր համաձայնագրի շուրջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք շատ լավ բանակցություններ ենք անցկացրել պարոն Լավրովի հետ, մենք քննարկել ենք երկկողմ օրակարգի, տարածաշրջանային օրակարգի, ինչպես նաեւ միջազգային օարակարգի տարբեր հարցեր»,-ասել Է Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը:
Նա հավելել Է, որ բանակցությունների ժամանակ հսկայական նշանակություն են հատկացրել համապարփակ երկարաժամկետ եւ ռազմավարական համագործակցության շուրջ համաձայնագրի հարցին:
«Մենք ստացել են ՌԴ ԱԳՆ-ից, ինչպես նաեւ ՌԴ մյուս գերատեսչություններից մեր գործընկերների նկատառումները: Հույս ունենք, որ մոտ ժամանակներս մեզ կհաջողվի փորձագիտական նիստ անցկացնել՝ խորհրդարաններում այս փաստաթղթի հետագա վավերացման այդ համաձայնագրի բովանդակությունը վերջնական տեսքի բերելու համար»,-հավելել Է նա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Глава МИД Ирана обсудил с Лавровым соглашение о сотрудничестве
Глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиан заявил, что переговоры с главой российского МИД Сергеем Лавровым прошли хорошо, они обменялись взглядами по новому соглашению об отношениях Тегерана и Москвы, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мы провели очень хорошие переговоры с господином Лавровым, мы обсудили разные вопросы по двусторонней повестке дня, региональной повестке дня, также международной повестке", - сказал Абдоллахиан.
Он добавил, что огромное значение в переговорах уделили вопросу соглашения о всеобъемлющем долгосрочном и стратегическом сотрудничестве.
"Мы получили соображения наших коллег из МИД РФ, а также из других ведомств РФ. Надеемся, что в скором времени нам удастся провести экспертное заседание для финализации содержания этого соглашения с дальнейшей ратификацией этого документа в парламентах", - добавил он.