Եվրախորհրդարանը կոչ է արել՝ ԵՄ-ում թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրել Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանը պաշտպանել Է բանաձեւը, որը կոչ Է անում ԵՄ-ում թեկնածուների կարգավիճակ տրամադրել Ուկրաինային եւ Մոլդովային: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:
Փաստաթղթի օգտին քվեարկել Է 529 խորհրդարանական, դեմ Է արտահայտվել 45-ը, 14-ը ձեռնպահ Է մնացել:
«Եվրախորհրդարանը եւս մեկ անգամ հորդորել Է Եվրամիության գագաթնաժողովին՝ ԵՄ-ում թեկնածուների կարգավիճակ տրամադրել Ուկրաինային եւ Մոլդովային… Ինչպես նաեւ շարունակել աշխատանքը Վրաստանին նման կարգավիճակ տրամադրելու ուղղությամբ»,-ասվում Է բանաձեւում:
Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) հունիսի 17-ին հանձնարարել Է՝ Եվրամիությունում թեկնածուների կարգավիճակ տրամադրել Ուկրաինային եւ Մոլդովային: Դրա հետ մեկտեղ ԵՀ-ն կոչ Է արել՝ առայժմ նման կարգավիճակ չտալ Վրաստանին:
Այդ հարցի վերաբերյալ վերջնական լուծումը Եվրամիության ղեկավարները կընդունեն հունիսի 23-24-ին՝ Մադրիդի գագաթնաժողովում: Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ռադիո Sputnik-ի եթերում նենգություն Է որակել Ուկրաինային եւ Մոլդովային Եվրամիության անդամի կարգավիճակներ տրամադրելու ԵՀ-ի հանձնարարականը:

Европарламент призвал предоставить Украине статус кандидата в ЕС
Европейский парламент поддержал резолюцию с призывом предоставить Украине и Молдавии статус кандидатов в ЕС. Как сообщает Арменпресс, об этом передает РИА Новости.
За документ проголосовали 529 парламентариев, против высказались 45, 14 воздержались.
"Европарламент еще раз призвал саммит Евросоюза … предоставить статус кандидатов в ЕС Украине и Молдавии… А также продолжить работу по предоставлению такого статуса Грузии", – говорится в резолюции.
Еврокомиссия (ЕК) 17 июня рекомендовала предоставить Украине и Молдавии статус кандидатов в Евросоюз. При этом ЕК призвала пока не давать такой статус Грузии. Окончательное решение по этому вопросу будут принимать лидеры Евросоюза 23-24 июня на саммите в Мадриде.
Ранее официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в эфире радио Sputnik назвала махинацией рекомендацию ЕК предоставить Украине и Молдавии статус кандидатов в члены Евросоюза.