Աֆղանստանում հինգ մարդ է զոհվել նոր երկրաշարժի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 24-ին հինգ մարդ զոհվել, ավելի քան տասը տուժել են Աֆղանստանի արեւելքում տեղի ունեցած հերթական ստորգետնյա ցնցումների հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է Աֆղանստանի առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչ Շարաֆաթ Զամանը:
«Ցավոք, մենք կրկին վատ նորություններ ունենք Փակտիկայի նահանգից: Այսօր առավոտյան ժամը 10-ին հերթական երկրաշարժն Է այնտեղ տեղի ունեցել Գիյանի շրջանում»,-ասել Է գործակալության զրուցակիցը, հավելելով, որ «գրանցվել Է ավելի քան հինգ զոհ, ավելի քան տասը մարդ վերքեր են ստացել»:
Ինչպես վկայում են ԱՄՆ-ի երկրաբանական ծառայության (USGS) տվյալները, հունիսի 24-ին աֆղանա-պակիստանյան սահմանի մերձակայքում տեղի Է ունեցել 4,3 մագնիտոնւդով երկրաշարժ:
Ծառայության տվյալներով՝ ստորգետնյա ցնցումները գրանցվել են UTC-ի ժամանակով 01:43-ին, երկրաշարժի օջախը գտնվել Է 10 կիլոմետր խորության վրա:
Աֆղանստանում 6,1 մագնիտուդով հզոր երկրաշարժ Է տեղի ունեցել լույս հունիսի 22-ի գիշերը: Հաղորդվել Է Պակիստանի հետ սահմանակից Փակտիկայի եւ Հոսթի նահանգներում սաստիկ ավերածությունների մասին: Աֆղանստանում կառավարող «Թալիբան» շարժման առաջնորդ Հայբատուլլա Ախունդզադան կոչ Է արել միջազգային հանրակցությանը եւ հումանիտար կազմակերպություններին՝ Աֆղանստանին օգնություն ցուցաբերել երկրաշարժից հետո: Տեղական ԶԼՄ-ները հաղորդել են, որ զոհվածների թիվը հասել Է 1,1 հազարի, տուժել Է 1650-ից ավելի մարդ:

В Афганистане из-за нового землетрясения погибли пять человек
Пять человек погибли, более десяти пострадали в пятницу в результате очередных подземных толчков на востоке Афганистана․ Как передает Арменпресс, об этом сообщил РИА Новости представитель афганского минздрава Шарафат Заман.
"К сожалению, у нас снова плохие новости из (провинции) Пактика. Сегодня в 10 утра там произошло очередное землетрясение в районе Гиян", - сказал собеседник агентства, добавив, что "зафиксировано более пяти жертв, более 10 человек получили ранения".
Как свидетельствуют данные Геологической службы США (USGS), в пятницу вблизи афгано-пакистанской границы произошло землетрясение магнитудой 4,3. По данным службы, подземные толчки зафиксированы в 01.43 по времени UTC, очаг землетрясения находился на глубине 10 километров.
Мощное землетрясение магнитудой 6,1 произошло в Афганистане в ночь на среду. Сообщалось о сильных разрушениях в приграничных с Пакистаном провинциях Пактика и Хост. Лидер правящего в Афганистане движения "Талибан"* (находится под санкциями ООН за террористическую деятельность) Хайбатулла Ахундзада призвал международное сообщество и гуманитарные организации оказать помощь Афганистану после землетрясения. Местные СМИ сообщали, что число погибших достигло 1,1 тысячи, пострадали свыше 1650 человек.