Ջոնսոնը եւ Մակրոնը համաձայնության են եկել նոր գագաթնաժողովի անցկացման շուրջ. Times
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը պայմանավորվել են «անգլո-ֆրանսիական» գագաթնաժողով անցկացնել հարաբերությունների ամրապնդման նպատակով՝ Ուկրաինային լրացուցիչ օգնություն ցուցաբերելու խոստումից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 27-ին հաղորդել Է Times թերթը:
Նախօրյակին Ջոնսոնը հայտարարել Է Մակրոնին, որ այժմ Ուկրաինայի ճգնաժամը կարգավորելու ցանկացած փորձ «միայն կհանգեցնի աշխարհում անկայունության ուժեղացման»:
Պետությունների ղեկավարները հանդիպել են «Մեծ յոթնյակի» գագաթնաժողովում, որը հունիսի 26-28-ին Գերմանիայի նախագահությամբ անցկացվում Է Բավարիայի Էլմաու դղյակում: Գագաթնաժողովի հրավիրված մասնակիցների թվում են Սենեգալի, Հարավաֆրիկյան Հանրապետության, Արգենտինայի, Հնդկաստանի, Ինդոնեզիայի ղեկավարները: Նաեւ հանդիպմանը տեսակապով մասնակցում Է Վլադիմիր Զելենսկին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Джонсон и Макрон договорились о проведении нового саммита, сообщили СМИ
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон и президент Франции Эммануэль Макрон договорились провести "англо-французский" саммит для укрепления отношений после обещания оказать Украине дополнительную помощь. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в понедельник газета Times.
Накануне Джонсон заявил Макрону, что сейчас любая попытка уладить кризис на Украине "приведет лишь к усилению нестабильности в мире".
Главы государств встретились на саммите "Большой семерки", который проходит 26-28 июня под председательством Германии в замке Эльмау в Баварии. Среди приглашенных участников саммита - лидеры Сенегала, ЮАР, Аргентины, Индии, Индонезии. Также во встрече примет участие по видеосвязи Владимир Зеленский.