Դատարանը վարույթ է ընդունել Գագիկ Բեգլարյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից ապօրինի ծագման գույքն ու ակտիվները բռնագանձելու հայցադիմումը
Դատարանը վարույթ է ընդունել Գագիկ Բեգլարյանից և նրան փոխկապակցված
անձանցից ապօրինի ծագման գույքն ու ակտիվները բռնագանձելու հայցադիմումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան 2022թ. մայիսի 26-ին ներկայացվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմում, որն ընդունվել է վարույթ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից, համաձայն հայցադիմումի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Երևանի նախկին քաղաքապետ, ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանից, նրա հետ փոխկապակցված 3 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
Երևան քաղաքում գտնվող 33 բնակարանները, տարածքները,  շինությունները, ավտոհանգրվանները, որոնցից 11-ը գտնվում են Հյուսիսային պողոտայում, 7-ը՝ Խորենացի փողոցում, 3-ը՝ Արշակունյաց պողոտայում, 2 առանձնատները՝ Ազատության պողոտայում, 2 տարածքները՝ Թամանյան փողոցում, 2-ը (շինություն և ավտոկայանատեղի)՝ Տերյան փողոցում,  ինչպես նաև Երևանի քաղաքի  այլ վարչական շրջաններում գտնվող անշարժ գույքերը, Կոտայքի մարզում (համայնք Ծաղկաձոր) գտնվող 2 հողամասերը և Արարատի (համայնք Սիս) մարզում գտնվող 1 հողամասը, 1 տրանսպորտային միջոցը (MERSEDES-BENZ S600Լ մակնիշի ավտոմեքենա), իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 10.704.483.825 ՀՀ դրամ,
10 իրավաբանական անձանցում մասնակցության իրավունքը,
8 հանձնված փոխառության չվերադարձված մասի պահանջի իրավունքը՝ 1.879.759.719 ՀՀ դրամի չափով,
882.745.274,9 ՀՀ դրամ՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամտի, ինչպես նաև գույքերի վաճառքից գոյացած միջոցների մնացորդ,
3.317.008.604 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը:
Նշվածը ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից ներկայացված՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման թվով 10-րդ հայցապահանջն է, որ դատարանն ընդունել է վարույթ:

Суд принял в производство дело о конфискации имущества Гагика Бегларяна и связанных с ним 3 лиц
В суд первой инстанции города Еревана 26 мая 2022 года был подан иск о конфискации имущества незаконного происхождения, который был принят к производству.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, согласно иску, Управление по взысканию имущества незаконного происхождения генеральной прокуратуры Армении требует от суда конфискации у бывшего мэра Еревана, бывшего депутата НС, экс-министра транспорта и связи Гагика Бегларяна и связанных с них 3 лиц, в частности:
- 33 квартиры, площади, постройки, автостоянки, расположенные в Ереване, 11 из которых расположены на Северном проспекте, 7 - на улице Хоренаци, 3 - на проспекте Аршакуняц, 2 частных дома на проспекте Азатутян, 2 территории на улице Таманяна, 2 (здание и паркинг участок) - на улице Терьяна, а также недвижимость, расположенная в других административных районах Еревана, 2 земельных участка в Котайкской области (община Цахкадзор), 1 земельный участок в Араратской области (община Сис), 1 автомобиль (MERSEDES-BENZ S600 L), а в случае невозможности - их среднерыночную стоимость, которая составляет 10.704.483.825 драмов;
- право на участие в составе 10 юридических лиц;
- право на требование невозвращенной доли 8 займов в размере 1.879.759.719 драмов;
- 882.745.274,9 драмов в качестве дохода от использования имущества незаконного происхождения, а также остатка выручки от реализации имущества;
- 3.317.008.604 драмов, не имеющих обоснования в рамках законных доходов лица, имеющих незаконное происхождение и конфискация невозможна, на основании ч. 4 ст. 20 закона о “Конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение”.