ՀՀ նախագահն ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվան ընդառաջ հունիսի 29-ին այցելել է Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի կեցավայր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպան Թրեյսիին, դեսպանության անձնակազմին, Միացյալ Նահանգների ամբողջ ժողովրդին ազգային տոնի առթիվ և մաղթել հաջողություններ:
Նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի անկախությունից ի վեր մեր երկրի զարգացման, ժողովրդավարական գործընթացներում առաջընթաց գրանցելու գործում Միացյալ Նահանգների աջակցությունը: Նախագահ Խաչատուրյանն իր ջերմ հիշողություններով է կիսվել Հայաստանում ԱՄՆ առաջին դեսպան Հարի Գիլմորի մասին, ում հետ ծանոթացել էր տարիներ առաջ, երբ Երևանի քաղաքապետի պաշտոնն էր զբաղեցնում: Նա նշել է, որ երբեք չի մոռացվի այն, ինչ Հարի Գիլմորն է արել Հայաստանի համար այդ դժվարին օրերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ներկա օրակարգի և երկկողմ գործակցության զարգացման հեռանկարների շուրջ:

Президент Армении по случаю Дня независимости США посетил резиденцию посла США в Армении
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян 29 июня, в преддверии Дня независимости Соединенных Штатов Америки  посетил резиденцию чрезвычайного и полномочного посла США в Республике Армения Линн Трейси.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате президента, Ваагн Хачатурян поздравил посла Линн Трейси, сотрудников посольства с национальным праздником и пожелал народу США всего наилучшего.
Президент высоко оценил содействие США в развитии нашей страны с момента обретения Арменией независимости и в продвижении демократических процессов. Президент Хачатурян поделился своими теплыми воспоминаниями о первом после США в Армении Гарри Гилморе, с которым он познакомился много лет назад, когда был мэром Еревана. Он отметил, что то, что сделал Гарри Гилмор в те трудные для Армении дни, никогда не будет забыто.
Собеседники обменялись мнениями относительно армяно-американских отношений и перспектив развития двустороннего сотрудничества.