Ուկրաինան պետք Է 1,4 մլրդ դոլար արտաքին պարտք վճարի սեպտեմբերին. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինան պետք Է սեպտեմբեի 1-ին շուրջ 1,4 միլիադ դոլար արտաքին պարտք վճարի, երկրի իշխանությունները փորձում են միջոցներ գտնել կատարելու պարտավորությունները: Հունիսի 30-ին այդ մասին հաղորդել Է Bloomberg գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գումարի չափը գործականությունը որոշել Է սեփական հաշվարկների հիման վրա: Ըստ աղբյուրների տեղեկատվության, որոնք չեն ցանկացել հայտնել իրենց անունները, Կիեւը կարող Է վարկատուներին առաջարկել կատարել պատքի վերաձեւակերպում: Այլ տարբերակ Է մնում Արեւմուտքի կողմից Կիեւին ռուսական սառեցված ոսկեարժութային պահուստների օգտագործման հնարավորության տրամադրումը: Սակայն վերջին տարբերակը վիճելի Է իրավական տեսակետից: Ընթանում են նաեւ բանակցություններ Արժույթի միջազգային հիմադրամի հետ:
Վարկատուները կասկածում են ելք գտնելու՝ Ուկրաինայի ունակության հարցում: Երկրի պարտքի հանձնառությունների արժեքն ընկել Է, ընդ որում սեպտեմբերին մարման ժամկետով հանձնառություններինն՝ արդեն 40 տոկոսով: Եթե Կիեւն արտաքին հանձնառությունների պարտազանցում թույլ տա, դա բացասաբար կազդի ապագայում համաշխարհային ֆինանսական շուկայից օգտվելու՝ նրա հնարավորության վրա:
Bloomberg-ը հիշեցնում Է, որ հակամարտության հետեւանքով Ուկրաինայի համախառն ներքին արդյունքն, ըստ առկա կանխատեսումների՝ կնվազի 30 տոկոսով: Այդ պայմաններում երկրի իշխանությունները շատ մեծ բարդությունների են հանդիպում բյուջեի կատարման հարցում՝ չնայած արտաքին աջակցությանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bloomberg: Украина должна выплатить $1,4 млрд внешнего долга в сентябре
Украина должна выплатить 1 сентября около $1,4 млрд внешней задолженности с учетом процентов, власти страны пытаются найти способы выполнить обязательства. Об этом сообщает в четверг агентство Bloomberg.
Сумму агентство установило на основании собственных подсчетов. По информации источников, пожелавших сохранить анонимность, Киев может предложить кредиторам провести реструктуризацию долга. Другим вариантом остается предоставление Киеву Западом возможности использовать замороженные российские золотовалютные резервы. Однако последний вариант является спорным с правовой точки зрения. Ведутся также переговоры с Международным валютным фондом,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Кредиторы в способности Украины найти выход сомневаются. Стоимость долговых обязательств страны упала, причем обязательств со сроком погашения в сентябре - уже на 40%. Если Киев допустит дефолт по внешним обязательствам, это негативно скажется на его доступе к мировому финансовому рынку в будущем.
Bloomberg напоминает, что в результате конфликта ВВП Украины, по имеющимся прогнозам, упадет на 30%. В этих условиях власти страны испытывают очень большие сложности с выполнением бюджета, несмотря на внешнюю поддерж