Հայաստանի և Չինաստանի միջև առկա համագործակցության ծրագրերի լայն շրջանակն առաջնահերթություն է մեզ համար. ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախար
Հայաստանի և Չինաստանի միջև առկա համագործակցության ծրագրերի լայն շրջանակն
առաջնահերթություն է մեզ համար. ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախար
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում «Չինարենի կամուրջ» մրցույթն ամեն տարի կազմակերպվում է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանության ու Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի Կոնֆուցիուսի ինստիտուտի սերտ համագործակցությամբ: Մրցույթի հայաստանյան փուլին այս տարի մասնակցել են ոչ միայն ուսանողներ և ավագ դասարանների դպրոցականներ, այլև առաջին անգամ տարրական դասարանների աշակերտներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ-ն տեղեկացնում է, որ ավելի քան 60 մասնակիցներից ընտրվել են 15-ը:
Մրցույթի ամփոփիչ փուլի միջոցառմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, ով մրցույթի մասնակիցներին մաղթել է հաջողություն և նոր հաղթանակներ: Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանությանը նմանօրինակ կարևոր միջոցառում անցկացնելու համար` նախարարի տեղակալը շեշտել է հայ-չինական երկկողմ հարաբերությունների կարևորությունը:
«Մեր երկրների միջև առկա համագործակցության ծրագրերի լայն շրջանակը, որը ներառում է ուսանողների փոխանակման ծրագրեր, կրթական և գիտատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնում, Երևանում հայ-չինական բարեկամության դպրոցի գործունեություն, անձնակազմերի վերապատրաստման ծրագրերի անցկացում և համատեղ միջոցառումների կազմակերպում, առաջնահերթություն է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության համար: ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն ունեն կրթություն ստանալու Չինաստանի լավագույն համալսարաններում, որտեղ համապատասխան գիտելիքներ և հմտություններ ձեռք բերելով՝ նրանք նպաստում են նաև Հայաստանի զարգացմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգն էլ ողջունել է ներկաներին և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում չինարեն դասավանդող ուսուցիչներին՝ նվիրված աշխատանքի և չինարենի տարածման համար: Դեսպանը նշել է նաև, որ այս տարի լրանում է Չինաստանի և Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը:  Դեսպանի խոսքով` չինարենի դասավանդումն ու ուսուցումը Հայաստանում բարելավվում է, աճում են չինարեն սովորողների թիվն ու հայ երիտասարդների հետաքրքրությունը չինական մշակույթի նկատմամբ, ինչն իր հերթին նպաստում է երկու հինավուրց երկրների՝ Հայաստանի և Չինաստանի դարավոր բարեկամության ամրապնդմանը:
««Չինարենի կամուրջ» ամենամյա մրցույթը մեծ իրադարձություն է չինարեն սովորողների համար, որն այս տարի կրում է «Մեկ աշխարհ, մեկ ընտանիք» խորագիրը: Այն դարձել է օտարերկրացիների կողմից չինարեն սովորելու և Չինաստանը ճանաչելու կարևորագույն հարթակ»,- ասել է ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանը:
«Չինարենի կամուրջ» մրցույթն անցկացվում է 4 փուլով. 1-ին փուլում մասնակիցները գրավոր քննություն են հանձնում, 2-րդ փուլում պատասխանում են ժյուրիի հարցերին, 3-րդ փուլում չինարենով ելույթ պատրաստում, իսկ 4-րդում՝ ներկայացնում մշակութային որևէ համար։
Մրցույթին մասնակից ուսանողներից առաջին տեղը զբաղեցրել է Մերի Պապյանը: Ավագ դասարանների դպրոցականներից հաղթել է Վիկտորյա Մնացականյանը, իսկ տարրական դասարանների աշակերտներից առաջին տեղը զբաղեցրել է Անահիտ Հովակիմյանը: Ժյուրիի անդամների կազմում ընդգրկված են եղել չինացիներ և չինարենի տեղացի ուսուցիչներ:
Մրցույթի հաղթողները մեկնելու են Չինաստան՝ մասնակցելու եզրափակիչ փուլին։ «Չինարենի կամուրջ» միջազգային մրցույթի ուսանողական փուլը Հայաստանում արդեն 9-րդ անգամ է անցկացվում, իսկ դպրոցական փուլը՝ 7-րդ: Հաղթած մասնակիցները որպես մրցանակ ստացել են նաև բազմաֆունկցիոնալ թվային սարքեր, որոնք տրամադրել է ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանությունը:

Победители армянского этапа Международного конкурса «Мост китайского языка» поедут в Китай
Посольство Китайской Народной Республики в Армении в тесном сотрудничестве с Институтом Конфуция Государственного университета им. В. Брюсова ежегодно организует конкурс «Мост китайского языка». В этом году в армянском этапе конкурса приняли участие не только студенты, старшеклассники, но и учащиеся начальных классов. Как передает «Арменпресс», Министерство ОНКС сообщает, что из более чем 60 участников были отобраны 15 учащихся.
На церемонии завершения заключительного этапа конкурса присутствовала заместитель министра ОНКС Жанна Андреасян, которая пожелала успехов и новых побед участникам конкурса. Поблагодарив посольство Китайской Народной Республики в Армении за проведение такого важного мероприятия, замминистра подчеркнула значение армяно-китайских отношений.
«Широкий спектр существующих программ сотрудничества между нашими странами, который включает в себя программы обмена студентами, расширение сотрудничества в образовательной и научно-технической сферах, деятельность Школы армяно-китайской дружбы в Ереване, проведение программ подготовки кадров и организацию совместных мероприятий - приоритеты для Министерства ОНКС Республики Армения. Граждане Армении имеют возможность получить образование в лучших университетах Китая, где, приобретая соответствующие знания и навыки, вносят свой вклад в развитие Армении», - сказала Жанна Андреасян.
С приветственным словом к присутствующим обратился чрезвычайный и полномочный посол Китайской Народной Республики в Армении Фань Юн, который поблагодарил преподавателей китайского языка в Армении за их самоотверженную работу и распространение китайского языка. Посол также отметил, что в этом году исполняется 30 лет установления дипломатических отношений между Китаем и Арменией. По словам посла, в Армении улучшается преподавание и изучение китайского языка, растет число изучающих китайский язык и растет интерес армянской молодежи к китайской культуре, что, в свою очередь, способствует укреплению вековой дружбы между двумя древними странами, Арменией и Китаем.
«Ежегодный конкурс «Мост китайского языка» - большое событие для изучающих китайский язык. Темой этого года было - «Один мир, одна семья». Конкурс стал важной площадкой для изучения китайского языка и знакомства с Китаем для иностранцев», - сказал чрезвычайный и полномочный посол Китайской Народной Республики в Армении.
Конкурс проводится в 4 этапа. В 1 этапе участники сдают письменный экзамен, во 2 - отвечают на вопросы жюри, в 3 - готовят выступление на китайском языке, в 4 - представляют художественный номер.
Среди студентов, участвовавших в конкурсе, первое место заняла Мария Папян. Среди учащихся старших классов победила Виктория Мнацаканян, а среди учащихся младших классов первое место заняла Анаит Овакимян. В составе жюри были китайцы и местные учителя китайского языка.
Победители конкурса отправятся в Китай для участия в финале. Студенческий этап Международного конкурса «Мост китайского языка» проводится в Армении в 9-й раз, а школьный - в 7-й. Участники-победители в качестве призов также получили многофункциональные цифровые устройства, которые были предоставлены посольством Китайской Народной Республики в Армении.