Առանց պլաստիկ տոպրակի միջազգային օրն է. դրանց կիրառումը Հայաստանում սահմանափակված է
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առանց պլաստիկ տոպրակների միջազգային օրը նշվում է հուլիսի 3-ն, ինչը, ըստ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության, լավ հնարավորություն է հասարակությանը մեկ անգամ ևս իրազեկելու, որ աշխարհն առանց պլաստիկի իրատեսական է և գոյություն ունեն բանական այլընտրանքային լուծումներ մեկանգամյա պլաստիկ տոպրակներին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է նախարարության «Ֆեյսբուք»-ի էջի գրառման մեջ։
«Թվում է՝ մարդկության կողմից այսքան առատ սպառվող արտադրանքը ստեղծվել է միայն մեր կյանքը հեշտացնելու համար, բայց այդպես չէ։ Շրջակա միջավայր նետված պոլիէթիլենային տոպրակները երկար ժամանակ պահպանվում են և չեն ենթարկվում կենսաբանական քայքայման, որի հետևանքով էլ առաջացնում են կայուն աղտոտվածություն։ Դրանք կուտակվում են ջրում, մնում ցամաքում, ու անդառնալի վնաս հասցնում թե՛ մեր շրջակա միջավայրին՝ կենդանական ու բուսական աշխարհին, թե՛ մարդու առողջությանը: Նույնիսկ աղբավայրերում դրանք շարունակում են վնաս պատճառել շրջակա միջավայրին՝ արևի ազդեցությամբ և ինքնայրման հետևանքով արտազատելով քաղցկեղածին գազեր:
2022 թվականի հունվարի 1-ից առևտրի օբյեկտներում և առևտրի իրականացման վայրերում, շրջիկ առևտրի կետերում արգելված է մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների վաճառքն ու իրացումը։
Օրենսդրական կարգավորումների շրջանակներում բացառություն են կազմում երկրորդային հումքից պատրաստված տոպրակներն ու պարկերը, ինչպես նաև կշռափաթեթավորման համար նախատեսված պարկերը, որոնք անհրաժեշտ են ապրանքների սանիտարահիգիենիկ անվտանգությունն ապահովելու համար։ Դրանց վաճառքն ու իրացումը չի արգելվում։
Որպես այլընտրանքային լուծումներ շուկայում այսօր որոշակիորեն լայն կիրառություն ունեն բազմակի օգտագործման տոպրակները, արդեն իսկ գործում են դրանց արտադրությամբ զբաղվող բազմաթիվ արտադրություններ։
Յուրաքանչյուր ոք, սկսած արտադրողից մինչև վերջնական սպառող պետք է ամենայն պատասխանատվությամբ հարգի և խստագույնս պահպանի ՀՀ օրենսդրությամբ ամրագրված այս սահմանափակումը՝ հանուն մեր մաքուր հայրենիք ունենալու միասնական նպատակի»,- ասվում է գրառման մեջ։

Сегодня Международный день отказа от пластиковых пакетов: их применение в Армении ограничено
3 июля отмечается Международный день без пластиковых пакетов (День без пластика), что, по мнению Министерства окружающей среды РА, является хорошей возможностью еще раз проинформировать общество о том, что мир без пластика реален и что существуют разумные альтернативы одноразовым пластиковым пакетам.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении на странице министерства в Facebook.
«Кажется, что продукция, столь обильно потребляемая человечеством, создана только для того, чтобы облегчить нашу жизнь, но это не так. Полиэтиленовые пакеты, выброшенные в окружающую среду, долго сохраняются и не подвергаются биологическому разрушению, в результате чего вызывают постоянное загрязнение. Они накапливаются и остаются в воде, на суше и наносят необратимый ущерб как окружающей среде, фауне и флоре, так и здоровью человека. Даже на свалках они продолжают наносить вред окружающей среде, выделяя канцерогенные газы - при воздействии солнца и при самовозгорании.
С 1 января 2022 года в торговых объектах и местах торговли, на выездных торговых точках запрещается реализация и продажа полиэтиленовых пакетов толщиной до 50 микрон. Мешки и пакеты из вторичного сырья, предназначенные для фасовки и взвешивания, необходимые для обеспечения санитарно-гигиенической безопасности продукции, являются исключением в рамках законодательных норм. Их продажа и реализация не запрещены.
В качестве альтернативного решения сегодня на рынке широко используются сумки многоразового использования, а их изготовлением занимается уже множество производств.
Каждый, от производителя и до конечного потребителя, должен ответственно и неукоснительно соблюдать это ограничение, установленное законодательством РА, ради общей цели - иметь чистую родину», - говорится в сообщении.