Եվրոպայում ԱԷԿ-երի աշխատանքը կդադարեցվի տապի պատճառով. «Մետեո» կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայում ատոմային Էլեկտրայանների աշխատանքն ընդհատման սպառնալիքի տակ կհայտնվի անոմալ տապի նոր ալիքի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, իր Telegram-ալիքում հայտնել Է եղանակի կանխատեսման «Մետեո» կենտրոնի ղեկավար Ալեքսանդր Շուվալովը:
«Սկսած օգոստոսի 10-ից՝ Լոնդոնում, Փարիզում խելահեղ շոգ Է լինելու. ցերեկը՝ 30-35 աստիճան ջերմություն, Ֆրանսիայի հարավում՝ մինչեւ 38 աստիճան: Տապն այստեղ կպահպանվի առնվազն մինչեւ հաջորդ շաբաթվա սկիզբը: Սա արդեն տապի չորրորդ կամ հինգերորդ ալիքն Է ամառվա սկզբից ի վեր: ԱԷԿ-երը սպառնալիքի տակ կհայտնվեն, գետերը կշարունակեն բարակել ու ցամաքել»,-ասել Է Շուվալովը:
Նրա խոսքով՝ Եվրոպայից տապի ալիքը Ռուսաստանին չի սպառնում: «Այն, ինչպես անցյալ անգամ, կընդհատվի Լեհաստանում եւ կնահանջի Բալկաններում»,-պարզաբանել Է օդերեւութաբանը: Ատոմային Էլեկտրակայանների աշխատանքը կախված Է սառեցման համակարգերից: Նման համակարգերի արդյունավետությունը կտրուկ նվազում Է, երբ սաստիկ տաքանում Է մթնոլորտային օդը: Նման պայմաններում պետք Է թուլացնել կայանների հզորությունը՝ ընդհուպ մինչեւ լիովին դադարեցում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Европе АЭС могут остановиться из-за жары, заявил метеоролог
Работа атомных электростанций в Европе окажется под угрозой остановки из-за новой волны аномальной жары, сообщил в своем Telegram-канале руководитель прогностического центра "Метео" Александр Шувалов.
"Начиная со среды в Лондоне, Париже сумасшедшая жара - днем 30-35 (градусов тепла - ред.), на юге Франции - до 38. И африканский зной задержится здесь минимум до начала следующей недели. Это уже четвертая или пятая волна жары с начала лета. АЭС будут под угрозой остановки, реки продолжат мелеть и сохнуть", - сказал Шувалов.
По его словам, волна жары из Европы России не угрожает,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Она остановится, как в прошлый раз, в Польше и отступит на Балканы", - пояснил метеоролог.
Работа атомных электростанций зависит от систем охлаждения. Эффективность таких систем резко сокращается, когда сильно нагревается атмосферный воздух. В таких условиях приходится снижать мощность станций - вплоть до полной остановки.