Օգոստոսի 12-ից 25-ը մայրաքաղաքում կանցկացվի «Սիմֆոնիկ Երևան» փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մայրաքաղաքում օգոստոսի 12-25-ը կանցկացվի «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմից, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ անցկացվող երաժշտական նախագիծն իրականացվում է Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:
«Առաջին անգամ կայանելու է շատ հետաքրքիր մշակութային միջոցառում, որը կկազմի երևանյան մշակութային կյանքի մի մասը: Վստահ եմ՝ այն մեծ հետաքրքրություն է առաջացնելու թե՛ Երևանի բնակիչների և թե՛ զբոսաշրջիկների շրջանում: Կարծում եմ փառատոնը կարող է դառնալ ամենամյա»,- նշում է Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը:
«Փառատոնը կազմված է 14 համերգից: Երկացանկում հայ և արտասահմանյան կոմպոզիտորների ստեղծագործություններն են՝ Մոցարտ, Շուբերտ, Շոպեն, Չայկովսկի, Խաչատրյան, Մանսուրյան:
«Սիմֆոնիկ Երևան»-ը Հայաստան կբերի միջազգային ճանաչում ունեցող երաժիշտների: Երեկոները կղեկավարեն դիրիժորներ Դանիել Ռայսկինը, Գերգելի Մադարաշը, Սերգեյ Սմբատյանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ փառատոնի նպատակն է ոչ միայն մատուցել որակյալ երաժշտություն, այլև կրթամշակութային առաքելությամբ նպաստել դասականի տարածմանը:
«Համայնքային կրթամշակութային կենտրոնների ու երաժշտական դպրոցների սաները ևս մասնակից կլինեն այս փառատոնին: Մենք հնարավորություն կստեղծենք մեր երեխաների համար շփվել փառատոնի համար Երևան այցելած ճանաչված երաժիշտների հետ, որոնք նաև վարպետության դասեր կանցկացնեն, ինչը, վստահ եմ, լրացուցիչ խթան կլինի»,-ընդգծում է Լևոն Հովհաննիսյանը:
Նշվում է, որ «Սիմֆոնիկ Երևան» փառատոնը հնարավորություն է նաև զարգացնել Երևանի զբոսաշրջությունը նոր՝ երաժշտական ուղղությամբ:

В столице Армении с 12 по 25 августа пройдет Международный музыкальный фестиваль "Симфонический Ереван".
Как сообщили Арменпресс в аппарате мэрии Еревана, музыкальный проект, инициированный Государственным симфоническим оркестром Армении и Европейским фондом поддержки культуры, реализуется при поддержке мэрии Еревана.
«Впервые будет проведено весьма интересное культурное мероприятие, которое станет частью культурной жизни Еревана. Уверен, что он вызовет большой интерес как у ереванцев, так и у туристов. Думаю, фестиваль может стать ежегодным", - сказал первый заместитель мэра Еревана Левон Ованнисян.
«Фестиваль состоит из 14 концертов. В программу вошли произведения армянских и зарубежных композиторов: Моцарта, Шуберта, Шопена, Чайковского, Хачатряна, Мансуряна.
"Симфонический Ереван» соберет в Армении всемирно известных музыкантов. Вечера проведут дирижеры Даниил Райскин, Гергели Мадараш, Сергей Смбатян", - говорится в сообщении.
Согласно источнику, целью фестиваля является не только предоставление качественной музыки, но и образовательная и культурная миссия —содействие распространению классической музыки.
«В этом фестивале также примут участие учащиеся общинных образовательно-культурных центров и музыкальных школ. Мы создадим возможность для наших детей пообщаться с известными музыкантами, приехавшими в Ереван на фестиваль, которые также проведут мастер-классы, что, я уверен, станет дополнительным стимулом», — подчеркивает Левон Ованнисян.
Отмечается, что фестиваль «Симфонический Ереван» также дает возможность развивать туризм нашей столицы в новом —музыкальном направлении.