Կիմ Չեն Ընը հայտարարել Է ԿԺԴՀ-ում կորոնավիրուսի նկատմամբ հաղթանակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Կորեայի ղեկավար Կիմ Չեն Ընը հայտարարել Է երկրում կորոնավիրուսի նկատմամբ հաղթանակի մասին, հաղորդում Է հարավկորեական «Ռյոնհապ» գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նա հանդիսավոր կերպով հայտարարել Է նոր կորոնավիրուսի վերացման արտակարգ հակահամաճարակային արշավում հաղթանակի մասին, որը թափանցել Էր երկրի տարածք»,-գործակալությունը մեջբերում Է հյուսիսկորեական ԶԼՄ-ներին: Հյուսիսային Կորեան մայիսի 12-ին հաղորդել Էր երկրում տենդով առաջին հիվանդացածի մասին, որն արտասահմանյան փորձագետները համարում են կորոնավիրուս: Դրանից առաջ ամբողջ համավարակի ընթացքում Փհենյանը հայտարարել Էր հիվանդության դեպքերի բացակայության մասին: Երեք օր անց տենդով հիվանդանալու հայտնաբերված դեպքերի թիվը հասել Է 392 հազար 920-ի:
Այդ ժամանակվանից, ԿԺԴՀ-ի հաղորդագրությունների համաձայն, դիտվել Է հիվանդների թվի նվազման միտում: Օգոստոսի սկզբին «Ռյոնհապ» գործակալությունը գրել Է, որ ԿԺԴՀ-ն չորրորդ օրն անընդմեջ չի գրանցում հիվանդության նոր դեպքեր, ինչն իշխանությունները համարում են տենդ: Ընդհանուր առմամբ հիվանդությունը, որը Փհենյանն անվանում Է տենդ, երկրում հայտնաբերվել Է ավելի քան 4,77 մլն մարդու մոտ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Ким Чен Ын объявил о победе над коронавирусом в КНДР
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын объявил о победе над коронавирусом в стране, как передает Арменпресс, об этом сообщает южнокорейское агентство "Ренхап".
"Он торжественно провозгласил победу в экстренной противоэпидемической кампании по уничтожению нового коронавируса, проникшего на территорию страны", - цитирует агентство северокорейские СМИ.
Северная Корея 12 мая сообщила о первом в стране заболевшем лихорадкой, которую зарубежные эксперты считают коронавирусом. До этого в течение всей пандемии Пхеньян заявлял об отсутствии случаев заболевания. Три дня спустя число выявленных случаев заболевания лихорадкой достигло 392 920. С тех пор, по сообщениям КНДР, наблюдалась тенденция к снижению числа заболевших.
В начале августа агентство "Ренхап" писало, что КНДР четвертый день подряд не регистрируют новые случаи заболевания тем, что власти называют лихорадкой.
В общей сложности, заболевание, которое Пхеньян называл лихорадкой, в стране было выявлено у более 4,77 млн человек.