Հայաստանում ճանապարհաշինարարական ընկերությունները լրջորեն ծանրաբեռնված են․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ճանապարհաշինարարական ընկերությունները պետական պատվերը իրականացնելու խնդիր ունեն։ Վարչապետն այդ խնդիրը կապեց պետական գնումների համակարգի հետ։
«Երբ նախորդ անգամ քննարկում էինք պետական գնումների հետ կապված համակարգի բարեփոխումների թեման, գաղափար հնչեց, որ որպես գործոն հաշվի առնվի տվյալ փուլում ճանապարհաշինարարական ընկերությունների ծանրաբեռնվածությունը։ Ցավոք, որոշ տեղերում նկատում ենք իրավիճակ, երբ ընկերությունները ինքնամոռաց մրցույթների են մասնակցում, հաղթում են, հետո ժամկետների առումով պետական պատվեր իրականացնելու խնդիր են ունենում։ Իհարկե, եթե ժամկետում չհասցնի, մենք մեխանիզմներ ունենք՝ սև ցուցակ, բանկային երաշխիք, տուգանք, բայց դա մեզ չի մխիթարում։ Մեզ պետք չէ բանկային երաշխիքը հետ քաշել կամ տուգանել, մեզ ճանապարհն է պետք։ Նման դեպքերը պետք է հստակ վերլուծել և հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունենում, որովհետև տարօրինակ է։ Ընդ որում, մրցույթը հայտարարվում է հստակ ժամկետով, ընկերությունները մրցույթը հաղթում են առանց խոչընդոտի, բայց մեր խնդիրն է, որ նախատեսված ժամանակում ճանապարհները պատշաճ որակով հանձնեն մեզ։ Սա խնդիր է, գնումների համակարգի հետ է կապված»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ այսօր շինարարական բում է Հայաստանում, ճանապարհաշինարարական ընկերությունները շատ լրջորեն ծանրաբեռնված են։
«Մտավախություն ունենք, որ էլի ինչ-որ ընկերություն պատվերը հաղթելու է և պատվերը չի իրականացվելու, որովհետև տեսնում ենք, թե ինչքան են ծանրաբեռնված։ Այս խնդրի շուրջ պետք է մտածենք և ինչ-որ մի բան անենք»,-  ընդգծեց Փաշինյանը։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն իր հերթին նշեց, որ մի քանի փոփոխություններ են փորձում կատարել գնումների գործընթացի մասով։
«Այն ընկերությունները, որոնք մրցույթի արժեքից բավականին շատ խնայողություն են տալիս, կարծում ենք, որ պետք է կրկնակի հսկողություն սահմանել և հասկանալ, թե ինչի հաշվին են նրանք կարողանում այդքան ցածր արժեքով որակյալ աշխատանք իրականացնել։ Մյուս խնդիրն այն է, որ այն, ինչ կառավարությունը ցանկանում է անել, մեր երկրի շինարարական ընկերությունների հզորությունը չի բավարարում դրանք կյանքի կոչելու համար։ Նախորդ տար  33 միլիարդ դրամ հատկացվել էր հիմնանորոգումներին, իսկ մեր շինարարները կարողացան 21 միլիարդ դրամի աշխատանք իրականացնել։ Այս տարի արդեն 60 միլիարդ դրամ ենք հատկացրել, այսինքն՝ երեք անգամ ավելի, բայց այս 60 միլիարդ դրամը հատկացնելուց առաջ թե Կառավարության ծրագրերով, թե գրավոր, թե բանավոր տեղեկացրել են, որ մենք 500 կմ ճանապարհ ենք կառուցում և դա ենթադրում է, որ մեր շինարարները պետք է անընդհատ իրենց հզորությունները մեծացնեն»,- ասաց Սանոսյանը։

YEREVAN, AUGUST 11, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting that road construction companies have problems in completing government contracts. The PM said the problem is related to the state procurement system.
“When we were discussing previously the reforms of the procurement system , an idea was voiced to take into account the overload of road construction companies in the given phase as a factor. Unfortunately, in some parts we see a situation where the companies are vigorously taking part in tenders, winning the contracts, and then having problems in completing the government orders within the deadlines. Of course, if they fail to meet the deadlines, we have mechanisms, blacklisting, bank guarantees, penalties, but we aren’t consoled by this. We don’t need to pull the bank guarantee or impose penalties, we need the road,” the PM said, adding that there is a construction boom in Armenia now and therefore construction companies are seriously overloaded.
Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan said they are trying to make several changes in the procurement system.
He said the companies bidding the lowest must be subjected to higher supervision to understand at what expense they are able to make quality work at such low prices. “The other problem is that the capacity of our country’s construction companies doesn’t meet what the government wants to do. Last year, 33 billion drams was allocated for reconstruction, but our construction companies were able to carry out only 21 billion drams of work. This year, we’ve already allocated 60 billion, but prior to doing so we’ve notified them that we are building 500 kilometers of roads and this implies that construction companies must increase their capacities all the time,’ Sanosyan said.