Եվրոպական երկրները Ֆրանսիային օգնության են եկել՝ պայքարելու բնական հրդեհների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական երկրների ավելի քան 360 հրշեջներ ժամանել են Ֆրանսիայի հարավ-արեւմուտք՝ օգնելու ֆրանսիացի գործընկերներին բնական սաստիկ հրդեհների դեմ պայքարում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդում Է BFMTV-ն:
«Ընդհանուր առմամբ ավելի քան 360 գործընկերներ Գերմանիայից, Լեհաստանից, Ռումինիայից եւ Ավստրիայից օգնում են ֆրանսիացի հրշեջներին»,-հաղորդում Է հեռուստաալիքը: Մասնավորապես, 65 հրշեջ եւ 24 մասնագիտացված մեքենա ուղարկվել են Գերմանիայից, 146 հրշեջ եւ 49 մեքենա՝ Լեհաստանից, 77 հրշեջ եւ 14 մեքենա՝ Ռումինիայից, 73 հրշեջ եւ 14 մեքենա՝ Ավստրիայից: Բացի այդ, հրդեհների դեմ պայքարելու համար երկուական մասնագիտացված ինքնաթիռներ են մոբիլիզացվել Հունաստանից ու Շվեդիայից:
Ֆրանսիայի 19 դեպարտամենտներում գործում Է եղանակային վտանգավորության նարնջագույն մակարդակ. այդ միջոցը սահմանվում Է մարդկանց ու տնատնտեսություններին հասցվող հավանական վնասի առաջացման դեպքում: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախօրյակին հայտարարել Է, որ ԵՄ-ից օգնություն Է սպասում հրդեհների մարման համար, որոնք առաջացել են անոմալ տապի եւ երաշտի պայմաններում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Европейские страны пришли на помощь Франции в борьбе с природными пожарами
Более 360 пожарных из европейских стран прибыли на юго-запад Франции для помощи французским коллегам в борьбе с сильными природными пожарами, сообщает ВFMTV.
"В общей сложности более 360 коллег из Германии, Польши, Румынии и Австрии помогают французским пожарным", - передает телеканал,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В частности, 65 пожарных и 24 специализированных машины отправлены из Германии, 146 пожарных и 49 машин - из Польши, 77 пожарных и 14 машин - из Румынии, 73 пожарных и 14 машин - из Австрии.
Кроме того, для борьбы с пожарами мобилизовали по два специализированных самолета из Греции и Швеции.
В 19 департаментах Франции действует оранжевый уровень погодной опасности - эта мера вводится в случае возникновения вероятности нанесения ущерба людям и их домохозяйствам.
Президент Франции Эммануэль Макрон накануне объявил, что ожидает от ЕС помощи в тушении пожаров, возникающих в условиях аномальной жары и засухи.