Մեկնարկեց «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսի 12-ին «Առնո Բաբաջանյան» դահլիճում կայացած համերգով մեկնարկեց «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնը։
Ունկնդրին ներկայացան ֆագոտահար Նիկոլայ Պողոսյանն ու դաշնակահար Անահիտ Դիլբարյանը։ Դաշնամուրի և ֆագոտի հետաքրքիր համադրմամբ երաժշտական երեկոների հաճախ չենք ականատես լինում Երևանում։ Փառատոնի բացման համերգի ընթացքում ներկայացվեցին Ալեքսանդր Թանսմանի, Պաուլ Հինդեմիթի, Կլոդ Դեբյուսիի, Հենրի Դյուտիյոյի, Անտոնիո Տոռիանիի ստեղծագործությունները։ Իսկ Անտոնիո Տոռիանիի Դիվերտիսմենտը, որ գրված է «Լյուչիա դի Լամերմուր» օպերայի թեմաներով, Հայաստանում հնչում էր առաջին անգամ։
Անահիտ Դիլբարյանը նշում է, որ Նիկոլայ Պողոսյանի հետ այս ձևաչափով համագործակցում է առաջին անգամ։ Դաշնակահարուհին ֆագոտի և կլառնետի հետ ունեցել է համագործակցություն, և այդ տրիո գործակցությունն արժանացել է ՀՀ նախագահի մրցանակի։ Խոսելով Տոռիանիի Դիվերտիսմենտի մասին, երաժիշտն ընդգծում է, որ այն շատ հետաքրքիր հնչողություն ունի։ Դաշնակահարուհին այս ստեղծագործությունը կատարում է առաջին անգամ և խոստովանում, որ իր համար շատ հետաքրքիր էր այդ գործն ուսումնասիրելը։
«Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնը կազմակերպել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը (EUFSC, նախագահ՝ Կոնստանտին Իշխանով), փառատոնի անցկացմանն աջակցում են Երևանի քաղաքապետարանը, ՀՀ ԿԳՄՍ-ն։ Համերգաշարը կշարունակվի մինչև օգոստոսի 25-ը: Փառատոնին մասնակցելու համար Երևան կժամանեն նաև աշխարհահռչակ երաժիշտներ: Փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է Ալեքսեյ Շորը։

Стартовал Международный музыкальный фестиваль "Симфонический Ереван"
12 августа в концертном зале "Арно Бабаджанян" стартовал международный музыкальный фестиваль "Симфонический Ереван".
Выступили фаготист Николай Погосян и пианистка Анаит Дилбарян. Не часто в Ереване можно увидеть музыкальные вечера с интересным сочетанием фортепиано и фагота. Во время концерта открытия фестиваля были представлены произведения Александра Тансмана, Пауля Хиндемита, Клода Дебюсси, Анри Дутилло, Антонио Торриани. А «Дивертисмент» Антонио Торриани, написанный на темы оперы «Лючия ди Ламмермур», был исполнен в Армении впервые.
Анаит Дилбарян отмечает, что впервые сотрудничает с Николаем Погосяном в таком формате. Пианист сотрудничал с фаготом и кларнетом, и это трио было удостоено премии президента РА. Говоря о «Дивертисменте» Ториани,   пианистка исполняет впервые и признается, что ей было очень интересно изучать произведение.
Международный музыкальный фестиваль «Симфонический Ереван» организован Государственным симфоническим оркестром Армении и Европейским фондом поддержки культуры (EUFSC, президент: Константин Ишханов), проведение фестиваля поддерживается мэрией Еревана, МОНКС РА. Концерты продлятся до 25 августа. Для участия в фестивале в Ереван также приедут всемирно известные музыканты.