Սոչիում օդանավակայանների եւ ճանապարհների ծանրաբեռնվածության մեծացման են սպասում ամառվա վերջին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոչիից հանգստացողների զանգվածային արտահոս Է կանխատեսվում օգոստոսի վերջին. այդ կապակցությամբ կարող Է մեծանալ ծանրաբեռնվածությունը օդանավակայաններում, Մագրիի ավտոմոբիլային պահակետում եւ երկաթուղում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է քաղաքի վարչակազմի մամուլի ծառայությունը:
«Երկու շաբաթ անց կսկսվեն դպրոցների պարապմունքները: Օգոստոսի վերջին կանխատեսվում Է առողջարաններից երեխաներով ընտանիքների զանգվածային արտահոս: Կմեծանա Սոչիի միջազգային օդանավակայանների, խոշոր երկաթուղային կայարանների, Մագրիի ավտոմոբիլային անցակետի ծանրաբեռնվածությունը»,-մամուլի տեղեկագրում մեջբերվում Է քաղաքագլուխ Ալեքսեյ Կոպայգորոդսկու խոսքը:
Նշվում Է, որ արդեն այժմ քաղաքում ծանրաբեռնված Է A-147 դաշնային ճանապարհը, որտեղով օրական անցնում Է 85 հազար ավտոմեքենա: Ուղեւորահոսքի մեծացում նաեւ դիտվում Է Սոչիի երկաթուղային կայարաններում Օգոստոս ամսի 15 օրվա ընթացքում այնտեղ սպասարկվել Է 894 հազար ուղեւոր, ինչը 130 տոկոսով ավելի Է, քան մեկ տարի առաջ:
Օգոստոսի առաջին երկու շաբաթվա ընթացքում օդանավակայանը տուն Է ուղարկել 950 հազար հյուրերի, ինչը 34 տոկոսով ավելի Է 2021 թվականի ցուցանիշից: Սոչիի իշխանությունների տվյալներով՝ այսօրվա դրությամբ տեղավորման օբյեկտներն զբաղված են 95 տոկոսով:
Առողջարանում արդեն հանգստացել Է ավելի քան 4,7 միլիոն մարդ: 2022 թվականի փետրվարին «Ռոսավիացիա»-ն հաղորդել Է, որ Ռուսաստանի հարավային քաղաքների 11 օդանավակայաններում աշխատանքը դադարեցված Է: Այդ ժամանակվանից Սոչիի օդանավակայանն օգտագործվում Է որպես ժամանակավոր փոխադրահանգույց, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Сочи готовятся к повышению нагрузки на аэропорт и дороги в конце лета
Массовый отток отдыхающих из Сочи прогнозируется на конец августа, в связи с этим может возрасти нагрузка на аэропорт, автомобильный пост Магри и железную дорогу. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в пресс-службе администрации города.
"Через две недели начнутся занятия в школах. В конце августа прогнозируется массовый отток с курорта семей с детьми. Возрастет нагрузка на международный аэропорт Сочи, крупные железнодорожные станции, автомобильный пост пропуска Магри", — приводятся в релизе слова мэра Алексея Копайгородского.
Отмечается, что уже сейчас город испытывает нагрузку на федеральной трассе А-147, где ежесуточно проезжает 85 тысяч автомобилей. Увеличение пассажиропотока также наблюдается и на железнодорожных вокзалах Сочи. За 15 дней августа там было обслужено 894 тысячи пассажиров, что на 130 процентов больше, чем год назад.
За первые две недели августа аэропорт отправил домой 950 тысяч гостей, что на 34 процента выше показателя 2021 года.
По данным сочинских властей, на сегодняшний день объекты размещения заполнены на 95 процентов. На курорте уже отдохнули более 4,7 миллиона человек.
В феврале 2022 года Росавиация сообщила, что работа 11 аэропортов в южных городах России приостановлена. С этого периода сочинская воздушная гавань используется в качестве временного хаба.