Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Մարտունի բերդաքաղաքի Վերածննդի օրվա առթիվ ուղերձ է հղել
Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Մարտունի բերդաքաղաքի
Վերածննդի օրվա առթիվ ուղերձ է հղել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Մարտունի բերդաքաղաքի Վերածննդի օրվա առթիվ ուղերձ է հղել՝ նշելով, որ 2007 թվականից օգոստոսի 17-ը Արցախի Հանրապետության Մարտունի քաղաքի ավագանու որոշմամբ նշվում է Մարտունու Վերածննդի օր։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովից։
«2020 թ․արցախյան պատերազմը թեև կոչված է 44-օրյա, բայց այն իրականում տևել է 45 օրացուցային օր։ Եռակողմ հայտարարությունից  հետո շուրջ 14 ժամ թեժ մարտեր էին ընթանում Արցախի արևելյան ուղղությամբ, և թշնամին վերջին ճիգերն էր գործադրում գրավելու Մարտունի բերդաքաղաքն ու հարակից խոշոր բնակավայրերը։
Սակայն հայրենիքի անձնուրաց  որդիների բազկի ուժի  և 100-ավոր նահատակների  շնորհիվ Մարտունին և շրջանի մյուս բնակավայրերը այսօր  կանգուն են և հաստատակամ իրենց ընտրած ուղում։
Օրվա առիթով շնորհավորում ենք բոլոր մարտունեցիներին և մաղթում տոկունություն, ոգու արիություն և խաղաղ ապագա հայրենի բնօրրանում»,- ասվում է ուղերձում։

Председатель НС Арцаха Артур Товмасян направил послание в связи с Днем возрождения города Мартуни
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил послание в связи с днем Возрождения города-крепости Мартуни, отметив, что с 2007 года, 17 августа, по решению Совета старейшин города Мартуни Республики Арцах, отмечается как День возрождения Мартуни.
«Хотя Арцахская война 2020 года называется 44-дневной войной, на самом деле она длилась 45 календарных дней. После трехстороннего заявления около 14 часов в восточном направлении Арцаха шли ожесточенные бои, противник делал последние усилия для захвата города-крепости Мартуни и окружающих его крупных населенных пунктов.
Однако, благодаря силе оружия самоотверженных сынов Родины и 100 мучеников, Мартуни и другие населенные пункты района сегодня и твердо стоят на избранном пути.
По случаю этого дня поздравляем всех жителей Мартуны и желаем им стойкости, мужества духа и мирного будущего на родине", - говорится в сообщении.