Չորս օրվա ընթացքում Լա Մանշում 254 անօրինական միգրանտների են փրկել, որոնք փորձում էին հասնել բրիտանական ափ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լա Մանշի ֆրանսիական ծովային պրեֆեկտուրան օգոստոսի 18-ին հաղորդել Է, որ չորս օրվա ընթացքում նեղուցում աղետի ենթարկված 254 անօրինական միգրանտներ են փրկվել, որոնք փորձում Էին թեթեւընթաց լողամիջոցներով հասնել բրիտանական ափ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Le Figaro թերթի գնահատմամբ, «դա նշան Է այն բանի, որ նման փորձերի թիվն ավելանում Է»: Պրեֆեկտուրայի հաշվարկներով՝ տարվա առաջին յոթ ամսվա ընթացքում գրանցվել Է 18 հազար 763 միգրանտների՝ նավակներով Մեծ Բրիտանիա հասնելու 533 փորձ: Այդ թիվն ավելի քան 50 տոկոսով գերազանցում Է 2021 թվականի այդ նույն ժամանակաշրջանում ռեկորդային համարվող թվաքանակը, երբ կարգի պահապանները հաշվել են 12 հազար 100 միգրանտ:
Ֆրանսիայի ռազմածովային ուժերի պարեկային կատերը օգոստոսի 14-ին փրկել Է 63 աղետի ենթարկված միգրանտի: Հաջորդ գիշեր առափնյա մաքսային պահպանության կատերը փրկել Է եւս 40 մարդու: Օգոստոսի 16-ի երեկոյան Ծովային փրկարարների ազգային ընկերության նավն ուղարկվել Է մաքսանենգների վթարային կատերի 50 անհաջողակ ուղեւորներին ափ հասցնելու համար: Իսկ օգոստոսի լույս 17-ի գիշերը Ֆրանսիայի ռազմածովային ուժերի նավը եւ փրկարարները աղետալի վիճակից հանել են եւս 101 մարդու:
Լա Մանշի նեղուցով, որն առավել ծանրաբեռնված նավագնացային գոտիներից մեկն Է աշխարհում, միգրանտների վտանգավոր գաղտնի փոխադրումները դարձել են Փարիզի եւ Լոնդոնի միջեւ լարվածության մշտական աղբյուր, հատկապես Brexit-ից հետո, գրում Է Le Figaro-ն, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

За четыре дня в Ла-Манше спасли 254 нелегальных мигранта, плывших до Великобритании
Французская морская префектура Ла-Манша сообщила в четверг, что за четыре дня в проливе было спасено 254 терпящих бедствие нелегальных мигранта, которые на легких плавсредствах пытались добраться до британского берега.
По оценке газеты Le Figaro, "это знак того, что число таких попыток увеличивается", сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
По подсчетам префектуры, за семь первых месяцев года заре
гистрированы 533 попытки при участии 18763 мигрантов добраться до Британии на лодках. Эта цифра превышает более чем на 50% количество, отмеченное в считавшемся рекордным 2021 году за тот же период, когда стражи порядка насчитали 12100 мигрантов.
Патрульный катер ВМС Франции спас 14 августа 63 терпевших бедствие мигранта. На следующую ночь катер береговой таможенной охраны спас еще 40 человек.
Вечером 16 августа судно Национального общества морских спасателей Дюнкерка было направлено, чтобы доставить на берег 50 пассажиров-неудачников с аварийного катера контрабандистов. А в ночь с 16 на 17 августа суда ВМС Франции и спасателей вызволили из бедственного положения еще 101 человека.
Опасные тайные перевозки мигрантов через Ла-Манш - одну из наиболее загруженных судоходных зон в мире - стали постоянным источником напряженности между Парижем и Лондоном, особенно после Brexit, пишет Le Figaro.