ECER 2022-ը աշխարհի տարբեր երկրներից գիտական հետազոտողներին կհամախմբի Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրթական հետազոտությունների եվրոպական ասոցիացիայի  ամենամյա համաժողովը (ECER 2022)  աշխարհի տարբեր երկրներից գիտական հետազոտողներին կհամախմբի մեկ վայրում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն ասաց, որ բավականին մեծ կազմակերպչական աշխատանք է տարվել: «Համաժողովին քննարկվելու են մանկավարժությանը, կրթությանը վերաբերող հարցեր:  Նմանատիպ համաժողովների անցկացումը մեր բուհական համակարգի համար, ՀՀ-ի համար բավականին կարևոր է: Մենք առիթը բաց չենք թողնելու հետագայում ևս նմանատիպ միջոցառումներ ԵՊՀ-ում կազմակերպելու համար»,-ասաց նա:
ECER 2022 համաժողովի աշխատանքային խմբի ղեկավար,ԵՊՀ մանկավարժության ևկրթության զարգացման կենտրոնի տնօրեն Նազիկ Հարությունյանը նշեց, որ տարածաշրջանում առաջին անգամ Հայաստանում է անցկացվում այդ համաժողովը: «Համաժողողովի նպատակն է աշխարհի տարբեր երկրներից գիտական հետազոտողներին համախմբել մեկ վայրում,կրթական հարթակում,որպեսզի քննարկվեն այն կրթական խնդիրները, որոնք առկա են աշխարհի բոլոր երկրներում,  և քննարկվեն այն հիմնական  և լոկալ հիմնախնդիրները, որոնք ունի յուրաքանչյուր երկրի կրթական համակարգ՝ համատեղ լուծումներ գտնելով»,-ասաց նա:
EERA-ի հայաստանյան ներկայացուցիչ Աննա Ալեքսանյանն էլ հավելեց, որ տարածաշրջանում տարբեր գլոբալ իրողություններ ազդում են կրթական համակարգի վրա, և համաժողովի նպատակն է վեր հանել բոլոր այդ գլոբալ իրողությունները՝ և հասկանալ ինչ լուծումներ կարող ենք առաջարկել: «Համաժողովը հեղինակավոր համաժողով է համարվում, և դրան մասնակցել ձգտում են աշխարհի տարբեր երկրներից հետազոտողներ»,-ասաց նա:
Օգոստոսի 22-25-ը առաջին անգամ Հայաստանում կանցկացվի Կրթական հետազոտությունների եվրոպական ասոցիացիայի (EERA) ամենամյա համաժողովը  (ECER 2022), որին մասնակցելու են ավելի քան 1500 պատվիրակներ՝ 54 երկրներից:
Համաժողովի ընթացքում կազմակերպվելու են ոչ միայն աշխատաժողովներ 40 բաժանմունքներում, այլև պլենար քննարկումներ, հանդիպումներ: Համաժողովի թեման է «Կրթությունը փոփոխվող աշխարհում. գլոբալ իրողությունների ազդեցությունը կրթական հետազոտությունների հեռանկարների և փորձի վրա»:

ECER 2022 соберет в Армении исследователей науки со всего мира
Ежегодная конференция Европейской ассоциации исследований в области образования (ECER 2022) соберет в одном месте ученых-исследователей со всего мира.
Как передает «Арменпресс», ректор ЕГУ Ованес Ованнисян сообщил, что была проделана большая организационная работа. «На конференции будут обсуждаться вопросы, связанные с педагогикой и образованием. Проведение подобных конференций очень важно для нашей университетской системы, для РА. Мы не упустим возможности организовывать подобные мероприятия в ЕГУ и в будущем», - сказал он.
Руководитель рабочей группы конференции ECER 2022, директор Центра развития педагогики и образования ЕГУ Назик Арутюнян отметила, что конференция, которая пройдет в Армении, в регионе проводится впервые. «Цель конференции - собрать научных исследователей из разных стран мира в одном месте, на одной образовательной площадке, чтобы обсудить образовательные проблемы, существующие во всех странах мира, обсудить основные и локальные проблемы, которые есть в системе образования каждой страны, и найти совместные решения».
Представитель Армении в EERA Анна Алексанян добавила, что глобальные реалии в регионе влияют на систему образования, и цель конференции - осветить все эти глобальные реалии и представить их решения. «Эта конференция считается авторитетной, и в ней стремятся принять участие исследователи из разных стран мира», - отметила она.
С 22 по 25 августа в Армении впервые пройдет ECER 2022 - ежегодная конференция Европейской ассоциации исследований в области образования (EERA), в которой примут участие более 1 500 делегатов из 54 стран.
В ходе конференции на 40 секторах будут организованы семинары, пленарные дискуссии и встречи. Тема конференции: «Образование в меняющемся мире. Влияние глобальных реалий на перспективы и опыт исследований в области образования».