ՀՀ ՄԻՊ-ը միջազգային գործընկերներին է ներկայացրել Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ զեկույց
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը սեպտեմբերի 19-ին առցանց հանդիպում է ունեցել Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) գործադիր տնօրեն Էլեոնոր Մորելի և Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի գրասենյակի ղեկավար Իլյա Նուզովի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ ՄԻՊ-ի աշխատակազմից, Պաշտպանը ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից միջազգային մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումների վերաբերյալ արտահերթ զեկույցը՝ հատուկ անդրադարձ կատարելով կյանքի իրավունքի, խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի բացարձակ արգելքի խախտումներին, ինչպես նաև քաղաքացիական անձանց և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորմանը:
Պաշտպանը պատասխանել է նաև գործընկերների հարցերին և ներկայացրել մարդու իրավունքների պաշտպանության ներկայիս իրավիճակը Հայաստանում։

Ombudsperson briefs FIDH executives on violations of human rights, int’l law by Azeri military
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. On September 19 the Human Rights Defender Ms. Kristinne Grigoryan held an online meeting with the Executive Director of the International Federation for Human Rights (FIDH), Ms. Eleonore Morel, and the Head of Eastern Europe and Central Asia Desk Mr. Ilya Nuzov.
The Defender presented the Ad hoc report of the Human Rights Defender’s Office on the gross violations of international human rights and humanitarian law by the Azerbaijani Armed forces, specifically addressing the violations of the right to life and not to be subjected to torture, inhuman and degrading treatment, and the targeting of civilians and civilian infrastructures, the Human Rights Defender’s Office said.
The Defender also answered the questions and presented the updated ongoing human rights situation in Armenia.