Իրանը պատրաստ է տարանցիկ միջանցք ստեղծել Հայաստանի և Պարսից ծոցի միջև. ԻԻՀ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Իրանի ավտոմոբիլային ճանապարհների նախարար Ռոստամ Ղասեմին հայտարարել է, որ իրանական ընկերությունները պատրաստ են զարգացնել Իրանի և Հայաստանի միջև փոխադրումները և նոր տարանցիկ միջանցք ստեղծել Հայաստանի և Պարսից ծոցի միջև՝ Արևելյան Ադրբեջանի Նորդուզ գյուղով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Mehrnews»-ը, Ռոստամ Ղասեմին այս հայտարարությունն արել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի հետ հանդիպման ժամանակ: Հանդիպման ընթացքում որոշում է կայացվել, որ իրանական ընկերությունները պետք է համագործակցեն Հայաստանի հետ թունելների, ճանապարհների և շենքերի կառուցման գործում:
Ելնելով երկու երկրների միջև կնքված համաձայնագրից ՝ նախարարները որոշել են ավարտել և զարգացնել Հյուսիս-Հարավ միջանցքը Նորդուզի սահմանից մինչև Վարզեqան և Թավրիզ:
Ղասեմիի խոսքով, քանի որ Իրանը լավ փորձ ունի «ազգային բնակարանային շարժում» անվանումով բնակարանաշինության ոլորտում, իրանական շինարարական ընկերությունները կսկսեն իրենց գործունեությունը Հայաստանում:
«Իրանի հյուսիսում ավելի քան 200 միլիոն տոննա բեռ է փոխադրվում, ինչը կարելի է լավ հնարավորություն համարել երկու երկրների միջեւ փոխանակումների զարգացման համար»,- նշել է իրանցի նախարարը:
Ընդգծելով այն փաստը, որ Իրանն աշխարհում ցեմենտի չորրորդ խոշորագույն արտադրողն է, ինչպես նաև արդյունավետ է եղել պողպատի արտադրության ոլորտում, Ղասեմին ասել է, որ իրանական ցեմենտի, պողպատի և շինանյութերի արտադրողները կներկայացվեն Հայաստանում։

Iran ready to create transit corridor between Armenia and Persian Gulf - minister
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Iranian minister of roads and urban development Rostam Ghasemi voiced readiness of Iranian firms for developing transportation between Iran and Armenia and creating a new transit corridor between Armenia and the Persian Gulf via Nordooz village in East Azerbaijan, Mehr news agency reports.
Rostam Ghasemi made the remarks in a meeting with the Minister of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia Gnel Sanosyan during which it was decided that Iranian companies cooperate with Armenia in the construction of tunnels, roads, and buildings.
Based on the agreement between the two countries, they decided to complete and develop the north-south corridor from the Nordooz border to Varzeqan and Tabriz, he added.
Due to the fact that Iran has good experience in the field of housing construction under the title of National Housing Movement, Iranian construction companies will start activity in Armenia, Ghasemi said.
More than 200 million tons of goods are transited in the north of Iran, which can be considered a good opportunity for developing exchanges between the two countries, the minister stated.
Emphasizing the fact that Iran is the fourth largest producer of cement in the world and has also been effective in the field of steel production, Ghasemi said that Iranian producers of cement, steel, and construction materials will be introduced to Armenia.