ՀՀ վարչապետը և Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման քայլերին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, իր խոսքում վարչապետը նշել է. «Հարգելի տիկին նախագահ, ուրախ եմ Ձեզ ողջունել Հայաստանի Հանրապետությունում նման ներկայացուցչական պատվիրակության հետ: Ձեր այցը շատ կարևոր է մեզ համար և ունի թե՛ խորհրդանշական, թե՛ քաղաքական իմաստ: Կարծում եմ՝ այցն առաջին հերթին ի ցույց է դնում այն քաղաքական դինամիկան, որը գործնականում մեր երկրի անկախության ողջ շրջանում անընդհատ արտահայտվել է նորանոր դրսևորումներով: Շատ ուրախ եմ արձանագրել, որ նաև մեր երկկողմ հարաբերությունները, որոնք մենք անվանում ենք առանձնաշնորհյալ, իրենց հենց այդ վերնագրին համարժեք արտահայտությունն են գտնում պետական կառավարական և տեղական ինքնակառավարման բոլոր մակարդակներում:
Շատ կարևոր է ընդգծել՝ մեզ համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի այն, որ մենք մեր տարածաշրջանում, մեր երկրի շուրջ առաջացող և գոյություն ունեցող բոլոր խնդիրների արձագանքը տեսնում ենք Ֆրանսիայում, հատկապես Ֆրանսիայի խորհրդարանական պալատներում, և դա շատ կարևոր է մեզ համար: Մենք անընդհատ առիթներ ենք ունենում ծափահարելու Ֆրանսիայի Ազգային ժողովին, Սենատին և, եթե ես հիմա այդ առիթները թվարկեմ, նույնիսկ բավական երկար կտևի: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ և մեր խորհրդարանական գործընկերներին այդպիսի քաղաքական կամքի համար: Համոզված եմ, որ այս քաղաքական և մարդկային ջերմությունը, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև գոյություն ունի երկար տարիներ, նորանոր առարկայական դրսևորումներ կունենա»:
Ըստ աղբյուրի՝ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է գտնվել բարեկամ Հայաստանում: Յաել Բրաուն-Պիվեն հիշատակել է Ազգային ժողովի և Սենատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ ընդունած հայտարարությունների ու բանաձևերի փաստը՝ հավելելով, որ իրենք շարունակելու են ակտիվորեն ուշադրության կենտրոնում պահել արցախահայության խնդիրները և հետամուտ լինել դրանց լուծմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին: Ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հերթական խախտման փաստը և կարևորվել դրան միջազգային հանրության ուշադրության ու համարժեք արձագանքի կարևորությունը:
Նշվում է, որ մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ:
Անդրադառնալով հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին՝ Նիկոլ Փաշինյանը և Յաել Բրաուն-Պիվեն շեշտել են տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման ու ընդլայնման անհրաժեշտությունը: Մասնավորապես, կարևորվել է տնտեսության, զբոսաշրջության, կրթության, գիտության և մշակույթի բնագավառներում կապերի էլ ավելի խորացումը: Տեղեկացվել է, որ առաջիկայում սկսելու է գործել Մարսել-Երևան ավիաչվերթը, ինչը կնպաստի տուրիզմի ոլորտում համագործակցության զարգացմանը: Քննարկվել են նաև Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի գործունեության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ վարչապետ Փաշինյանը հյուրերի խնդրանքով անդրադարձել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքին և ընդգծել, որ ռեֆորմների հարուստ օրակարգը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է: «Որևէ իրադարձություն կամ խնդիր չպետք է մեզ շեղի բարեփոխումների ուղուց, մեր արձագանքը մարտահրավերներին պետք է լինի ասիմետրիկ»,- նշել է վարչապետը:

PM Pashinyan receives the delegation led by the President of the National Assembly of France
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received the delegation led by Yaël Braun-Pivet, the President of the French National Assembly, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
In his speech, the Prime Minister noted: "Dear Madam President, I am glad to welcome you to the Republic of Armenia with such a representative delegation. Your visit is very important to us and has both symbolic and political meaning. I think, first of all, the visit shows the political dynamics that have been constantly expressed in new manifestations practically throughout the period of our country's independence. I am very happy to record that our bilateral relations, which we call privileged, find a reflection equivalent to that title at all levels of the state administration and local self-government.
It is very important to emphasize that it is of special importance for us that we see the response to all the emerging and existing problems in our region, around our country in France, especially in the chambers of the French parliament, and this is very important for us. We constantly have reasons to applaud the French National Assembly, the Senate, and if I were to list them now, it would last quite long. I want to thank you and our parliamentary colleagues for such political will. I am sure that this political and human warmth, which exists between Armenia and France for many years, will have new practical manifestations."
President of the French National Assembly Yaël Braun-Pivet thanked for the warm hospitality and noted that it is a great honor for her to be in friendly Armenia. Yaël Braun-Pivet mentioned the statements and resolutions adopted by the National Assembly and the Senate regarding the blocking of the Nagorno Karabakh and Lachin corridor, adding that they will continue to actively focus on the problems of Artsakh Armenians and pursue their solution.
At the meeting, reference was made to the steps taken to overcome the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor. The sides emphasized fact of another violation of the November 9, 2020 declaration by Azerbaijan, attaching importance to the international community's attention and adequate response to it.
The sides also exchanged ideas on the processes taking place in the region.
Referring to the Armenian-French relations, Nikol Pashinyan and Yaël Braun-Pivet emphasized the need to develop and expand cooperation in various fields. In particular, further deepening of ties in the fields of economy, tourism, education, science and culture was emphasized. It was reported that the Marseille-Yerevan flight will start operating in the near future, which will contribute to the development of cooperation in the field of tourism. Issues related to the expansion of the activities of the French University in Armenia were also discussed.
At the request of the guests, Prime Minister Pashinyan referred to the process of democratic and institutional reforms being implemented in our country and emphasized that the rich agenda of reforms is one of the priorities of the Armenian Government. "No event or problem should divert us from the path of reforms, our response to challenges should be asymmetrical," the Prime Minister said.