Մենք չենք կարող մաս կազմել անգամ սեփական ժողովրդին չհարգող բռնապետությանը. Արցախի պետնախարարի հարցազրույցը միջազգային ԶԼՄ-ներին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույցներ է տվել իսպանականEL PAIS և իտալականLa Nuova Bussola Quotidiana պարբերականներին՝ ներկայացնելով Արցախում և Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի պետնախարարի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, երկու պարբերականներն էլ իրենց նախաբաններում հստակ գնահատական են տվել Արցախում ստեղծված իրավիճակին:
«Գրեթե երկու ամիս է, ինչ Արցախը շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից, սակայն ելքի ուղիներ դեռ չեն նշմարվում։ Հայ բնակչությունը շարունակում է ապավինել Կարմիր Խաչի և ռուս խաղաղապահների մարդասիրական օգնությանը։ Անկլավի իշխանությունները միջազգային հանրությանը խնդրել են օդային կամուրջ տրամադրել և պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ»,-գրում է EL PAIS-ը՝ մեջբերելով Ռուբեն Վարդանյանի այն խոսքերը, որ օդային հումանիտար միջանցքի հնարավորությունը թույլ կտա կանխել հումանիտար ճգնաժամը.
«Դա այն իրական լուծումն է, որը նաև կիրառվել է Բեռլինի (1948-1949թթ.) և Սարաևոյի (1992-1996թթ.) պաշարումների ժամանակ»:
Ռուբեն Վարդանյանը EL PAIS-ին ասել է, որ իրավիճակը շատ բարդ է։ Սննդամթերքի և էլեկտրաէներգիայի սահմանափակ մատակարարումը և տնտեսական ճգնաժամը բացասաբար են ազդում ժողովրդի կենսակերպի վրա:
«Սակայն դրան զուգահեռ, մարդիկ հասկանում են, որ սա մեր անկախության պայքարի մի մասն է: Ադրբեջանի նպատակն է շրջափակման միջոցով հարկադրել մարդկանց, որ իրենց վերահսկողության տակ անցնեն, ինչը նշանակում է բռնի արտաքսումներ և էթնիկ զտում։ Եվրոպական հանրությունը պետք է ստիպի իր իշխանություններին պատժամիջոցներ սահմանել Բաքվի նկատմամբ»,-ասել է պետնախարարը:
Պարբերականը գրում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղն այլևս Բաքվի «ներքին խնդիրն է» և որ տեղի հայ բնակիչներն Ադրբեջանի քաղաքացիներ են, ովքեր, ցանկության դեպքում կարող են լքել երկիրը: Ըստ պարբերականի՝ Վարդանյանը հավաստիացնում է, որ պատրաստ է երկու կողմերին ընդունելի երկխոսության գնալ՝ շեշտելով, սակայն, որ Արցախի հայերը երբեք չեն ընդունի Բաքվի իշխանությունը.
«Մենք չենք ուզում ենթարկվել էթնիկական զտումների, որոնց զոհը դարձան Ադրբեջանում ապրող հայկական համայնքների բնակիչները խորհրդային շրջանում։ Մենք ժողովրդավարական հանրապետություն ենք և չենք կարող մի բռնապետության մասը կազմել, որը չի հարգում անգամ սեփական ժողովրդին»։
Իտալական La Nuova Bussola Quotidiana պարբերականը, որը Ռուբեն Վարդանյանի հետ հարցազրույցը հրապարակել է «Չեք կարող մեզ անտեսել: Խոսում է պաշարված Արցախի պետնախարարը» խորագրով, նախաբանում գրում է.
«Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում), որը պայքարում է իր անկախության համար, արդեն երկու ամիս է՝ ձգվում է նոր ճգնաժամը։ Ադրբեջանն արգելափակել է Լաչինի միջանցքը։ 2020թ-ի պատերազմից հետո այն հանդիսանում է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը, որից կախված է առաջին անհրաժեշտության բոլոր միջոցներով։ Ճգնաժամը մարդասիրական բնույթի է։ Քաղաքական տեսանկյունից Ադրբեջանի դրդապատճառները դեռևս բացատրություն չունեն, բացառությամբ՝ տեղի անկախատենչ հայ բնակչությանը ծնկի բերելու միտումից»։
Պատասխանելով ԵՄ գործողությունների և Եվրախորհրդարանի՝ շրջափակումը դատապարտող բանաձևի մասին հարցին ՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է.
«Եվրամիության հետ կապված խնդիրն այն է, որ խոսքերին չեն հետևում գործողություններ, հավանաբար այն պատճառով, որ Ադրբեջանն այդ ուղղությամբ շատ շահավետ պայմաններով նավթ և գազ է մատակարարում»։
Հարցին, թե արդյոք Արցախում իրավիճակի վերաբերյալ եվրոպական լրատվամիջոցների հարաբերական լռությանը պայմանավորված չէ Ռուսաստանի նկատմամբ վերաբերմունքով, Ռուբեն Վարդանյանը պատասխանել է՝ հիմա ապրում ենք այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ միաժամանակ առկա են բազմաթիվ ճգնաժամեր, պատերազմներ, տնտեսական ցնցումներ...
«Եվրոպան միշտ հարգանք է տածել ժողովրդավարությունների հանդեպ, իսկ Արցախը ժողովրդավարական պետություն է։ Պետության չորս ղեկավար ենք ունեցել, անցկացրել ընտրություններ, ունենք իրական ընդդիմություն և բաց հասարակություն ի տարբերություն Ադրբեջանի, որը տիպիկ ավտորիտար պետություն է, որտեղ իշխում է մեկ ընտանիք և գոյություն չունի ոչ մի տեսակ ազատություն, ոչ մի ժողովրդավարություն, հարգանք մարդու իրավունքների հանդեպ»։

Мы не можем быть частью диктатуры, которая не уважает даже собственный народ: интервью госминистра Арцаха
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян дал интервью испанской газете EL PAIS и итальянской газете La Nuova Bussola Quotidiana, представив ситуацию в Арцахе и вокруг него.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата государственного министра Арцаха, оба издания в своих предисловиях дали четкую оценку ситуации в Арцахе.
«Уже почти два месяца Арцах находится в блокаде со стороны Азербайджана, но выхода до сих пор нет. Армянское население продолжает рассчитывать на гуманитарную помощь Красного Креста и российских миротворцев. Власти анклава обратились к международному сообществу с просьбой предоставить воздушный мост и ввести санкции против Азербайджана», — пишет EL PAIS со ссылкой на слова Рубена Варданяна о том, что возможность воздушного гуманитарного коридора предотвратит гуманитарный кризис.
«Это реальное решение, которое также использовалось во время блокады Берлина (1948–1949) и Сараево (1992–1996)».
Рубен Варданян сказал EL PAIS, что ситуация очень сложная. Ограниченное снабжение продовольствием и электричеством, а также экономический кризис негативно сказываются на образе жизни людей.
«Но в то же время люди понимают, что это часть нашей борьбы за независимость. Цель Азербайджана - заставить людей перейти под его контроль посредством блокады, что означает насильственную депортацию и этнические чистки. Европейское сообщество должно заставить свои власти ввести санкции против Баку», - сказал госминистр.
Газета пишет, что правительство Азербайджана объявило, что Нагорный Карабах отныне является «внутренней проблемой» Баку и что местные жители-армяне являются гражданами Азербайджана, которые при желании могут покинуть страну. По сообщению издания, Варданян уверяет, что готов вступить в приемлемый для обеих сторон диалог, подчеркивая при этом, что армяне Арцаха никогда не примут власть Баку.
«Мы не хотим подвергаться этнической чистке, жертвами которой стали жители армянских общин, проживающие в Азербайджане в советский период. Мы демократическая республика, и мы не можем быть частью диктатуры, которая не уважает даже собственный народ», - говорит Варданян.
Итальянское издание La Nuova Bussola Quotidiana, опубликовавшее интервью с Рубеном Варданяном под заголовком «Вы не можете нас игнорировать, говорит государственный министр находящегося в блокаде Арцаха», в предисловии пишет:
«В Нагорном Карабахе (Арцахе), который борется за свою независимость, уже два месяца продолжается новый кризис. Азербайджан перекрыл Лачинский коридор. После войны 2020 года это единственная дорога, соединяющая Нагорный Карабах с Арменией, от которой зависят поставки всех средств первой необходимости. Кризис носит гуманитарный характер. С политической точки зрения мотивы Азербайджана до сих пор не имеют объяснения, кроме стремления поставить на колени стремящееся к независимости местное армянское население».
Отвечая на вопрос о действиях ЕС и осуждающей блокаду резолюции Европарламента, Рубен Варданян сказал: «Проблема с Евросоюзом в том, что за словами не следуют действия, наверное, потому, что Азербайджан поставляет нефть и газ в этом направлении на очень выгодных условиях».
На вопрос, не связано ли относительное молчание европейских СМИ о ситуации в Арцахе с отношением к России, Рубен Варданян ответил: мы живем в такое время, когда одновременно много кризисов, войн, экономических потрясений. ...
«Европа всегда уважала демократии, а Арцах — демократическое государство. У нас было четыре главы государства, мы проводим выборы, у нас настоящая оппозиция и открытое общество, в отличие от Азербайджана, который является типичным авторитарным государством, где правит одна семья и нет ни свободы, ни демократии, ни соблюдения прав человека».