Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման դիմաց Հայաստանը կստանա «Լիդիան Արմենիա»-ի բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման դիմաց Հայաստանը կստանա «Լիդիան Արմենիա» ընկերության բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկությունը հաստատեցին Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Ազգային ժողովում տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտնել էր, որ «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ 250 միլիոն դոլարի պայմանագիր է կնքվելու։ Ճշտող հարցին՝ արդյոք Կառավարությունը 250 միլիոն դոլարով գնելո՞ւ է այդ բաժնետոմսերը, Էկոնոմիկայի նախարարությունից պատասխանեցին․
«Ոչ, Կառավարությունը ոչ մի բան չի ծախսում»,- ասացին Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Հայաստանի կառավարությունը 250 միլիոն դոլարի համաձայնագիր կստորագրի «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հետ, որին պատկանում է Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման լիցենզիան։ՀՀ կառավարության, Եվրասիական Զարգացման բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերության միջև կստորագրվի Եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիր։ ՀՀ կառավարության կողմից փաստաթուղթը կստորագրի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։

Armenia to receive 12,5% shares of Amulsar gold mine operator as exploitation is set to restart
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Armenia will receive 12,5% shares of Lydian Armenia for the company to resume operations, the Ministry of Economy told ARMENPRESS.
Furthermore, the Armenian government will not make any spending.
Minister of Economy Vahan Kerobyan earlier said that a $250,000,000 agreement will be signed with Lydian Armenia, the operator of the Amulsar gold mine, which will restart operations.
Asked whether or not the government is buying $250,000,000 in shares of the company, the ministry said the government is not making any spending. “No, the government isn’t spending anything,” a ministry official told ARMENPRESS.