ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարը նախազգուշացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախում էթնիկ զտում իրականացնելու վտանգի մասին
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարը նախազգուշացրել է Ադրբեջանի կողմից
Արցախում էթնիկ զտում իրականացնելու վտանգի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Ակնհայտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ է հրահրում և կրկին սպառնում հարևան Հայաստանին ռազմական ագրեսիայով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նման կարծիք է հայտնել ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը, որը ծավալուն հոդված է հրապարակել «Project Syndicate»-ի կայքէջում՝ խոսելով հայ-ադրբեջանական հակամարտության, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի և տարածաշրջանում առաջիկա զարգացումների մասին։
«Քանի որ Ռուսաստանը չի կարող կամ չի ցանկանում օգնել, Եվրամիությունը պետք է ավելի կարևոր դեր ստանձնի Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության պահպանման գործում: Մեր ամբողջ ուշադրությունն արդարացիորեն կենտրոնացած է Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմի վրա։ Բայց դա արդարացում չէ անտեսելու ևս մեկ ճգնաժամ, որը հասունանում է Եվրոպայի դռան շեմին»,- նշել է Ռասմուսենը։
Ըստ ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությունը կրկին աճում է, ինչը մեծացնում է նոր պատերազմի հավանականությունը։
«Անցյալ շաբաթ ես այցելեցի Լաչինի միջանցք ՝ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչությանը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը։ Դեկտեմբերից բնապահպանական բողոքի պատրվակով ադրբեջանցիները արգելափակել են միջանցքը։ Այդ գործընթացը տեղի է ունենում Բաքվի ռեժիմի բացահայտ աջակցությամբ։ «Amnesty International»-ը զգուշացնում է, որ այն պատճառով, որ «ցուցարարները» արգելափակում են Լեռնային Ղարաբաղ բոլոր քաղաքացիական և առեւտրային փոխադրումները, շուրջ 120 հազար էթնիկ հայեր զրկված են հիմնական ապրանքներից և ծառայություններից, ներառյալ կենսական նշանակության դեղամիջոցներն ու բժշկական սպասարկումը»,- ասել է Ռասմուսենը։
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարը հիշեցրել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմին վերջ դրած հրադադարի հայտարարությամբ՝ Ադրբեջանը պարտավորվել է ապահովել ազատ տեղաշարժը ճանապարհով:
«Ընդունելով, որ Ադրբեջանը խախտում է իր պարտավորությունները ՝ հրաժարվելով վերացնել շրջափակումը, ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանը փետրվարի 22-ին որոշում է հրապարակել, որով Ադրբեջանից պահանջում է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը միջանցքի ապաշրջափակման համար: Բայց անցավ մեկ ամիս, և ոչինչ չփոխվեց։ Անգործության էին մատնված նաև միջանցքի երկայնքով տեղակայված ռուսական խաղաղապահ ուժերը, որոնք պետք է պահպանեին երթուղին։
Եթե Եվրոպան և ողջ միջազգային հանրությունը ճնշում չգործադրեն Ադրբեջանի վրա  շրջափակումը վերացնելու համար, ներկայիս հումանիտար ճգնաժամը կարող է վերածվել հումանիտար աղետի»,- ընդգծել է Ռասմուսենը։
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարի կարծիքով՝ Ադրբեջանն օգտագործում է շրջափակումը և այլ միջոցներ ՝ Լեռնային Ղարաբաղը «խեղդելու» համար։
«Բնակիչներին հաճախ թույլ չեն տալիս վերադառնալ իրենց տները, իսկ գազն ու էլեկտրաէներգիան պարբերաբար անջատվում են ՝ առանց նախազգուշացման և բացատրության: Այս ամենի նպատակն ակնհայտորեն հայ բնակչության կյանքն առավելագույնս բարդացնելն է, և մոտալուտ էթնիկ զտման լուրջ վտանգ կա։ Մենք չպետք է հեռացնենք մեր հայացքը այն ամենից, ինչ տեղի է ունենում այնտեղ»,- շեշտել է Ռասմուսենը։
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ իր հերթին, ադրբեջանական ռեժիմը (և նրա առցանց թրոլները) շարունակում են նսեմացնել շրջափակման կամ նույնիսկ դրա գոյության հետևանքները:
Ռասմուսենն առաջնային խնդիր է համարում Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի կամ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության հովանու ներքո փաստահավաք առաքելություն ուղարկելը։
«Ադրբեջանը նաև հրաժարվում է  միջազգային դիտորդներին հնարավորություն ընձեռել իրավիճակը գնահատելու համար:
Այսպիսով, միջազգային հանրության առաջնային խնդիրը ՄԱԿ-ի կամ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության հովանու ներքո փաստահավաք առաքելության ուղարկելն է: Մենք պետք է հստակ հասկացնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կբախվի հետևանքների հետ, եթե շարունակի անտեսել միջազգային դատարանի պարտավորեցնող վճիռը:
2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը հստակ ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը զգալի ռազմական առավելություն ունի Հայաստանի նկատմամբ ՝ շնորհիվ այն զենքի, որը նա ձեռք էր բերում Ռուսաստանից, Թուրքիայից և Իսրայելից: Այս փաստը հաստատվեց անցյալ տարվա սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը զավթեց տարածքներ հենց Հայաստանում, այդ թվում՝ ռազմավարական դիրքեր Ջերմուկ քաղաքի մոտ, ընդամենը երկու օր վերսկսված մարտերից հետո։
Չնայած Հայաստանը շարունակում է մնալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ, տարածաշրջանային դաշինք, որը Ռուսաստանը կապում է հինգ նախկին խորհրդային պետությունների հետ, ոչ մի աջակցություն չեղավ, երբ Հայաստանն օգնություն խնդրեց իր ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակման ժամանակ։ Նա մնաց խոցելի և մենակ։
Ավելի վատ է, որ Ադրբեջանն իր զորքերը թողել է Հայաստանի տարածքում և հրաժարվել է վերադարձնել հայ ռազմագերիներին։ Քանի որ խաղաղ բանակցությունները փակուղի են մտել, ակնհայտ նշաններ կան, որ Ադրբեջանը կարծում է, որ ռազմական միջոցներով կարող է ավելիին հասնել, քան խաղաղ բանակցությունների միջոցով»,- արձանագրել է Ռասմուսենը։
Ըստ ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարի՝չի կարելի բացառել առաջիկա ամիսներին Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման վերսկսումը։
«Քանի որ Հայաստանի անվտանգության ավանդական երաշխավորը ՝ Ռուսաստանը, չի կարող կամ չի ցանկանում օգնել, Եվրոպական Միությունը պետք է ավելի կարևոր դեր խաղա տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման գործում: Եվ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ճանաչել են դա, և այդ հարցում զգալի քաղաքական կապիտալ են ներդրել:
Սեպտեմբերին ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո ԵՄ-ն քաղաքացիական առաքելություն է ուղարկել Հայաստան  Ադրբեջանի հետ սահմանը դիտարկելու համար: Բայց դեռ շատ բան կա անելու։ ԵՄ առաքելությունը, որը ներկայումս տեղակայված է միայն Հայաստանի տարածքում, պետք է արագ ընդլայնվի ՝ դիտարկելու հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկարությունը: Եվրոպացի առաջնորդները պետք է ճնշում գործադրեն Ալիևի կառավարության վրա, որպեսզի վերջինս թույլ տա ԵՄ անձնակազմին մուտք գործել Ադրբեջանի տարածք: Իհարկե, ԵՄ անզեն առաքելությունը չի կարողանա կանգնեցնել ռազմական գործողությունները, սակայն դիտորդների ներկայության ավելացումը լրացուցիչ ճնշում կգործադրի Ադրբեջանի վրա, որպեսզի այդ երկիրը բանակցությունները գերադասի ռազմական առճակատումից»,- եզրափակել է Ռասմուսենը։

Rasmussen warns of serious risk of imminent ethnic cleansing in Nagorno Karabakh, new Azeri offensive against Armenia
Rasmussen warns of serious risk of imminent ethnic cleansing in Nagorno Karabakh, new
Azeri offensive against Armenia
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. Former NATO secretary-general (2009-14) and former prime minister of Denmark Anders Fogh Rasmussen, the founder of Rasmussen Global international political consultancy firm, has warned that in clear violation of the 2020 trilateral statement, Azerbaijan is fueling a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh and once again threatening neighboring Armenia with military aggression.
In an article for Project Syndicate, Rasmussen warned that a new Azerbaijani offensive against Armenia in the coming months cannot be ruled out.
Below is the full article published by Project Syndicate.
“All eyes are rightly fixated on Russia’s war in Ukraine. But that is no excuse for ignoring another crisis that is brewing on Europe’s doorstep. Tensions between Armenia and Azerbaijan are rising again, raising the prospect of another war.
Last week, I visited the Lachin corridor, the only road linking the ethnic Armenian population of Nagorno-Karabakh with Armenia and the outside world. Since December, access to the corridor has been blocked by Azerbaijanis under the pretext of an environmental protest. This is clearly happening with the backing of the regime in Baku.
With the “protesters” blocking all civilian or commercial traffic into Nagorno-Karabakh, Amnesty International warns that some 120,000 ethnic Armenian residents are being deprived of essential goods and services, including life-saving medicines and health care.
Under the ceasefire agreement that ended the 2020 Nagorno-Karabakh War between Azerbaijan and Armenia, Azerbaijan pledged to ensure free movement along the road in both directions. Recognizing that Azerbaijan is violating its commitment by refusing to lift the blockade, the International Court of Justice (ICJ) issued an order on February 22 demanding that Azerbaijan take all steps necessary to do so. But a month has passed, and nothing has changed.
Although Russian peacekeeping forces stationed along the corridor are supposed to protect the route, they have failed to act. Unless Europe and the wider international community pressure Azerbaijan to lift the blockade, the current humanitarian crisis could become a humanitarian catastrophe.
Azerbaijan is using the blockade and other measures to strangle Nagorno-Karabakh. Residents are often prevented from returning to their homes, and gas and electricity are regularly cut off without warning or explanation. The intent, clearly, is to make life as difficult as possible for the Armenian population, and there is a serious risk of imminent ethnic cleansing. We must not divert our gaze from what is happening.
For its part, the Azerbaijani regime (and its online trolls) have continued to downplay the effects of the blockade – or even its existence. Yet they also refuse to grant international observers access to assess the situation. The first priority for the international community, then, is to send a fact-finding mission to the corridor under the auspices of the United Nations or the Organization for Security and Cooperation in Europe. We must make clear that Azerbaijan’s president, Ilham Aliyev, will face consequences if he continues to flout the ICJ’s binding order.
The 2020 Nagorno-Karabakh War made clear that Azerbaijan has a significant military advantage over Armenia, owing to the weapons that it has bought from Russia, Turkey, and Israel. This fact was reiterated last September, when Azerbaijan took territory within Armenia itself – including strategic positions above the city of Jermuk – after just two days of renewed fighting.
Although Armenia is still a member of the Collective Security Treaty Organization, the regional alliance linking Russia with five nearby former Soviet states, no support was forthcoming when it requested assistance following this attack on its sovereign territory. It was left vulnerable and alone.
Making matters worse, Azerbaijan has kept its troops on Armenian territory and refused to return Armenian prisoners of war. With peace talks having stalled, there are clear warning signs that Azerbaijan believes it can achieve more through military means than through peaceful negotiations. A renewed offensive against Armenia in the coming months cannot be ruled out.
With Armenia’s traditional security provider, Russia, unable or unwilling to help, the European Union must play a greater role to preserve peace and stability in the region. Both European Council President Charles Michel and French President Emmanuel Macron have recognized this and devoted significant political capital to the issue. Following the renewed outbreak of hostilities in September, the EU dispatched a civilian mission to Armenia to monitor the border with Azerbaijan.
But much more still needs to be done. The EU mission, which is currently deployed only on Armenian territory, should be rapidly scaled up to monitor the full length of the Armenia-Azerbaijan border. European leaders need to press Aliyev’s government to allow EU personnel on to Azerbaijani territory. Of course, an unarmed EU mission would not be able to stop hostilities; but scaling up its presence would put further pressure on Azerbaijan to choose negotiation over military confrontation.
Over the last year, the EU has built increasingly close economic ties with Azerbaijan, owing to its rapid shift away from Russian gas and oil. But EU leaders need to be clear with Aliyev that he will not be allowed to act with impunity, and that Europe’s short-term commercial interests will not outweigh its values or its long-term interests in maintaining peace and stability in the South Caucasus. If Azerbaijan continues to flout its international commitments and legally binding court orders from the ICJ, it must face political and economic consequences.
Armenia is an emerging democracy in an immensely challenging neighborhood. With Russia’s influence waning, Europe must play a bigger role in the region. This is not a form of charity. Acting now to prevent another significant conflict – or even ethnic cleansing – in our backyard is in everyone’s interest.”