ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարը նախազգուշացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախում էթնիկ զտում իրականացնելու վտանգի մասին
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարը նախազգուշացրել է Ադրբեջանի կողմից
Արցախում էթնիկ զտում իրականացնելու վտանգի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Ակնհայտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ է հրահրում և կրկին սպառնում հարևան Հայաստանին ռազմական ագրեսիայով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նման կարծիք է հայտնել ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը, որը ծավալուն հոդված է հրապարակել «Project Syndicate»-ի կայքէջում՝ խոսելով հայ-ադրբեջանական հակամարտության, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի և տարածաշրջանում առաջիկա զարգացումների մասին։
«Քանի որ Ռուսաստանը չի կարող կամ չի ցանկանում օգնել, Եվրամիությունը պետք է ավելի կարևոր դեր ստանձնի Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության պահպանման գործում: Մեր ամբողջ ուշադրությունն արդարացիորեն կենտրոնացած է Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմի վրա։ Բայց դա արդարացում չէ անտեսելու ևս մեկ ճգնաժամ, որը հասունանում է Եվրոպայի դռան շեմին»,- նշել է Ռասմուսենը։
Ըստ ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությունը կրկին աճում է, ինչը մեծացնում է նոր պատերազմի հավանականությունը։
«Անցյալ շաբաթ ես այցելեցի Լաչինի միջանցք ՝ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչությանը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը։ Դեկտեմբերից բնապահպանական բողոքի պատրվակով ադրբեջանցիները արգելափակել են միջանցքը։ Այդ գործընթացը տեղի է ունենում Բաքվի ռեժիմի բացահայտ աջակցությամբ։ «Amnesty International»-ը զգուշացնում է, որ այն պատճառով, որ «ցուցարարները» արգելափակում են Լեռնային Ղարաբաղ բոլոր քաղաքացիական և առեւտրային փոխադրումները, շուրջ 120 հազար էթնիկ հայեր զրկված են հիմնական ապրանքներից և ծառայություններից, ներառյալ կենսական նշանակության դեղամիջոցներն ու բժշկական սպասարկումը»,- ասել է Ռասմուսենը։
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարը հիշեցրել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմին վերջ դրած հրադադարի հայտարարությամբ՝ Ադրբեջանը պարտավորվել է ապահովել ազատ տեղաշարժը ճանապարհով:
«Ընդունելով, որ Ադրբեջանը խախտում է իր պարտավորությունները ՝ հրաժարվելով վերացնել շրջափակումը, ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանը փետրվարի 22-ին որոշում է հրապարակել, որով Ադրբեջանից պահանջում է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը միջանցքի ապաշրջափակման համար: Բայց անցավ մեկ ամիս, և ոչինչ չփոխվեց։ Անգործության էին մատնված նաև միջանցքի երկայնքով տեղակայված ռուսական խաղաղապահ ուժերը, որոնք պետք է պահպանեին երթուղին։
Եթե Եվրոպան և ողջ միջազգային հանրությունը ճնշում չգործադրեն Ադրբեջանի վրա  շրջափակումը վերացնելու համար, ներկայիս հումանիտար ճգնաժամը կարող է վերածվել հումանիտար աղետի»,- ընդգծել է Ռասմուսենը։
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարի կարծիքով՝ Ադրբեջանն օգտագործում է շրջափակումը և այլ միջոցներ ՝ Լեռնային Ղարաբաղը «խեղդելու» համար։
«Բնակիչներին հաճախ թույլ չեն տալիս վերադառնալ իրենց տները, իսկ գազն ու էլեկտրաէներգիան պարբերաբար անջատվում են ՝ առանց նախազգուշացման և բացատրության: Այս ամենի նպատակն ակնհայտորեն հայ բնակչության կյանքն առավելագույնս բարդացնելն է, և մոտալուտ էթնիկ զտման լուրջ վտանգ կա։ Մենք չպետք է հեռացնենք մեր հայացքը այն ամենից, ինչ տեղի է ունենում այնտեղ»,- շեշտել է Ռասմուսենը։
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ իր հերթին, ադրբեջանական ռեժիմը (և նրա առցանց թրոլները) շարունակում են նսեմացնել շրջափակման կամ նույնիսկ դրա գոյության հետևանքները:
Ռասմուսենն առաջնային խնդիր է համարում Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի կամ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության հովանու ներքո փաստահավաք առաքելություն ուղարկելը։
«Ադրբեջանը նաև հրաժարվում է  միջազգային դիտորդներին հնարավորություն ընձեռել իրավիճակը գնահատելու համար:
Այսպիսով, միջազգային հանրության առաջնային խնդիրը ՄԱԿ-ի կամ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության հովանու ներքո փաստահավաք առաքելության ուղարկելն է: Մենք պետք է հստակ հասկացնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կբախվի հետևանքների հետ, եթե շարունակի անտեսել միջազգային դատարանի պարտավորեցնող վճիռը:
2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը հստակ ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը զգալի ռազմական առավելություն ունի Հայաստանի նկատմամբ ՝ շնորհիվ այն զենքի, որը նա ձեռք էր բերում Ռուսաստանից, Թուրքիայից և Իսրայելից: Այս փաստը հաստատվեց անցյալ տարվա սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը զավթեց տարածքներ հենց Հայաստանում, այդ թվում՝ ռազմավարական դիրքեր Ջերմուկ քաղաքի մոտ, ընդամենը երկու օր վերսկսված մարտերից հետո։
Չնայած Հայաստանը շարունակում է մնալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ, տարածաշրջանային դաշինք, որը Ռուսաստանը կապում է հինգ նախկին խորհրդային պետությունների հետ, ոչ մի աջակցություն չեղավ, երբ Հայաստանն օգնություն խնդրեց իր ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակման ժամանակ։ Նա մնաց խոցելի և մենակ։
Ավելի վատ է, որ Ադրբեջանն իր զորքերը թողել է Հայաստանի տարածքում և հրաժարվել է վերադարձնել հայ ռազմագերիներին։ Քանի որ խաղաղ բանակցությունները փակուղի են մտել, ակնհայտ նշաններ կան, որ Ադրբեջանը կարծում է, որ ռազմական միջոցներով կարող է ավելիին հասնել, քան խաղաղ բանակցությունների միջոցով»,- արձանագրել է Ռասմուսենը։
Ըստ ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարի՝չի կարելի բացառել առաջիկա ամիսներին Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման վերսկսումը։
«Քանի որ Հայաստանի անվտանգության ավանդական երաշխավորը ՝ Ռուսաստանը, չի կարող կամ չի ցանկանում օգնել, Եվրոպական Միությունը պետք է ավելի կարևոր դեր խաղա տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման գործում: Եվ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ճանաչել են դա, և այդ հարցում զգալի քաղաքական կապիտալ են ներդրել:
Սեպտեմբերին ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո ԵՄ-ն քաղաքացիական առաքելություն է ուղարկել Հայաստան  Ադրբեջանի հետ սահմանը դիտարկելու համար: Բայց դեռ շատ բան կա անելու։ ԵՄ առաքելությունը, որը ներկայումս տեղակայված է միայն Հայաստանի տարածքում, պետք է արագ ընդլայնվի ՝ դիտարկելու հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկարությունը: Եվրոպացի առաջնորդները պետք է ճնշում գործադրեն Ալիևի կառավարության վրա, որպեսզի վերջինս թույլ տա ԵՄ անձնակազմին մուտք գործել Ադրբեջանի տարածք: Իհարկե, ԵՄ անզեն առաքելությունը չի կարողանա կանգնեցնել ռազմական գործողությունները, սակայն դիտորդների ներկայության ավելացումը լրացուցիչ ճնշում կգործադրի Ադրբեջանի վրա, որպեսզի այդ երկիրը բանակցությունները գերադասի ռազմական առճակատումից»,- եզրափակել է Ռասմուսենը։

Экс-генсек НАТО предупредил об опасности этнических чисток в Арцахе со стороны Азербайджана
Явно нарушая Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, Азербайджан провоцирует гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе и вновь угрожает соседней Армении военной агрессией.
Как передает Арменпресс, такое мнение высказал бывший генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен, опубликовавший на сайте Project Syndicate развернутую статью, в которой рассказал об армяно-азербайджанском конфликте, нагорно-карабахской проблеме и грядущих событиях в регионе.
«Поскольку Россия не может или не хочет помочь, Европейский союз должен взять на себя более важную роль в поддержании мира и стабильности на Южном Кавказе. Все наше внимание справедливо сосредоточено на войне России на Украине. Но это не повод игнорировать еще один кризис, назревающий на пороге Европы», — отметил Расмуссен.
По словам бывшего генсека НАТО, напряженность между Арменией и Азербайджаном вновь нарастает, что повышает вероятность новой войны.
«На прошлой неделе я посетил Лачинский коридор, единственную дорогу, связывающую этническое армянское население Нагорного Карабаха с Арменией и внешним миром. С декабря прошлого года под предлогом экологического протеста азербайджанцы перекрыли коридор. Этот процесс происходит при явной поддержке бакинского режима.AmnestyInternational предупреждает, что из-за того, что «протестующие» блокируют весь гражданский и коммерческий транспорт в Нагорный Карабах, около 120 тысяч этнических армян лишены основных товаров и услуг, включая жизненно важные лекарства и медицинскую помощь», - сказал Расмуссен.
Бывший генсек НАТО напомнил, что с объявлением о прекращении огня между Арменией и Азербайджаном, положившем конец нагорно-карабахской войне 2020 года, Азербайджан обязался обеспечить свободное передвижение по дороге.
Признавая, что Азербайджан нарушает свои обязательства— отказываясь снять блокаду, Международный суд ООН 22 февраля вынес решение, требующее от Азербайджана предпринять все необходимые шаги для снятия блокады коридора. Но прошел месяц,однако ничего не изменилось. Российские миротворческие силы, дислоцированные вдоль коридора, которые должны были охранять трассу, также бездействовали.
Если Европа и все международное сообщество не окажут давление на Азербайджан для снятия блокады, нынешний гуманитарный кризис может превратиться в гуманитарную катастрофу", - подчеркнул Расмуссен.
По словам бывшего генсека НАТО, Азербайджан использует блокаду и другие меры, чтобы «задушить» Нагорный Карабах.
«Жителям часто не разрешают вернуться в свои дома, а газ и электричество регулярно отключают —без предупреждения и объяснения причин. Цель всего этогоочевидна: максимально осложнить жизнь армянскому населению. Существует также серьезная опасность грядущих этнических чисток. Мы не должны закрывать глазана то, что там происходит», — подчеркнул Расмуссен.
По словам бывшего генерального секретаря НАТО, со своей стороны, азербайджанский режим (и его интернет-тролли) продолжают преуменьшать последствия блокады или даже вообще ее существования.
Направление миссии по установлению фактов в Лачинский коридор под эгидой ООН или Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Расмуссен считает приоритетной задачей.
«Азербайджан также отказывается предоставить международным наблюдателям возможность оценить ситуацию.
Таким образом, первостепенной задачей международного сообщества является направление миссии по установлению фактов под эгидой Организации Объединенных Наций или Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе. Мы должны ясно дать понять, что президент Азербайджана Ильхам Алиев столкнется с последствиями, если продолжит игнорировать обязательное решение международного суда.
Нагорно-карабахская война 2020 года показала, что Азербайджан имеет значительное военное преимущество перед Арменией благодаря тому вооружению, которое он приобретает у России, Турции и Израиля. Этот факт подтвердился в сентябре прошлого года, когда Азербайджан захватил территорию уже в самой Армении, в том числе стратегические позиции —в районе города Джермук, всего после двух дней возобновившихся боев.
Хотя Армения продолжает оставаться членом Организации Договора о коллективной безопасности— регионального альянса, связывающего Россию с пятью бывшими советскими государствами, не было никакой поддержки, когда Армения обратилась за помощью из-за нападения на ее суверенную территорию. Она осталась уязвимой и одинокой.
Намного хуже то, что Азербайджан оставил свои войска на территории Армении и отказался возвращать армянских военнопленных. Поскольку мирные переговоры уже зашли в тупик, существуют явные признаки того, что Азербайджан считает, что он может добиться большего военными средствами, чем путем мирных переговоров", - отметил Расмуссен.
По словам бывшего генсека НАТО, нельзя исключать возобновления нападения Азербайджана на Армению в ближайшие месяцы.
«Поскольку традиционный гарант безопасности Армении —Россия, не может или не хочет помочь, Европейский союз должен играть более важную роль в поддержании мира и стабильности в регионе. И президент Европейского совета Шарль Мишель, и президент Франции Эммануэль Макрон признали это и вложили в этот вопрос значительный политический капитал.
После возобновления боевых действий в сентябре ЕС направил в Армению гражданскую миссию для наблюдения за границей с Азербайджаном. Но еще многое предстоит сделать. Миссия ЕС, базирующаяся в настоящее время только в Армении, должна быть быстро расширена, чтобы охватить всю протяженность армяно-азербайджанской границы.Европейские лидеры должны оказать давление на правительство Алиева, чтобы оно разрешило персоналу ЕС въехать в Азербайджан. Конечно, невооруженная миссия ЕС не сможет остановить боевые действия, но увеличение присутствия наблюдателей окажет дополнительное давление на Азербайджан, чтобы страна начала предпочитать переговоры военному противостоянию", - заключил Расмуссен.