ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանից պահանջել է տեղեկություն տրամադրել 2 հայ զինծառայողների պահման պայմանների և բժշկական հետազոտությունների մասին
ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանից պահանջել է տեղեկություն տրամադրել 2 հայ
զինծառայողների պահման պայմանների և բժշկական հետազոտությունների
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության կողմից ավելի վաղ ներկայացված դիմումի հիման վրա Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կայացրել է որոշում և պահանջել Ադրբեջանից մինչև սույն թվականի հունիսի 6-ը ներառյալ տրամադրել տեղեկություն, թե արդյոք 2 զինծառայողները գերու կամ այլ կարգավիճակում գտնվում են Ադրբեջանի տիրապետության տակ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից, Ադրբեջանի՝ դրական պատասխանի դեպքում Դատարանն Ադրբեջանից պահանջել է տրամադրել տեղեկություն զինծառայողների պահման պայմանների և բժշկական հետազոտությունների մասին:
Մայիսի 28-ին Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել  Ադրբեջանի իրավասության ներքո գտնվող ՀՀ ԶՈՒ երկու զինծառայողների  հիմնարար իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ դիմում և պահանջել, որպեսզի Դատարանի կանոնագրքի 39-րդ կանոնի համաձայն միջանկյալ միջոց կիրառվի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ զերծ մնալու հայ զինծառայողների իրավունքների խախտումներից: Միաժամանակ պահանջ է ներկայացվել տրամադրելու տեղեկատվություն վերջիններիս պահման վայրի, պայմանների և առողջական վիճակի վերաբերյալ:

ЕСПЧ потребовал от Азербайджана предоставить сведения об условиях содержания двух армянских военнослужащих
ЕСПЧ потребовал от Азербайджана предоставить сведения об условиях содержания
двух армянских военнослужащих
На основании заявления, поданного ранее правительством РА, Европейский суд по правам человека принял решение и потребовал от Азербайджана до 6 июня этого года предоставить сведения о том, находятся ли в Азербайджане 2 армянских военнослужащих в плену или в ином статусе.
Как сообщили «Арменпресс» в Офисе представителя по международным правовым вопросам, в случае положительного ответа Азербайджана, суд потребовал предоставления сведений об условиях содержания военнослужащих, состоянии их здоровья и медицинских осмотрах.
28 мая Офис представителя по международным правовым вопросам направил в Европейский суд по правам человека заявление о защите основных прав двух военнослужащих Вооруженных сил РА, находящихся в Азербайджане, и с требованием принять промежуточные меры к Азербайджану в соответствии с правилом 39 Регламента суда, с целью предотвратить нарушения прав армянских военнослужащих. При этом было представлено требование о предоставлении сведений о месте их пребывания, условиях содержания и состоянии их здоровья.