Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է մարդասիրական կոնսենսուսի հասնեն․ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը
Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է մարդասիրական կոնսենսուսի հասնեն․ Կարմիր
խաչի միջազգային կոմիտեն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) ներկայումս ի վիճակի չէ մարդասիրական օգնություն հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը Լաչինի միջանցքով կամ այլ ուղիներով, այդ թվում՝ Աղդամով․ չնայած այդ ուղղությամբ գործադրվող համառ ջանքերին՝ դրա համար հարկավոր է, որ կողմերը հասնեն կոնսենսուսի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կազմակերպությունը համապատասխան որոշում կայացնողներին կոչ է անում թույլ տալ վերսկսել իր խիստ անհրաժեշտ մարդասիրական գործողությունները տարածաշրջանում:
ԿԽՄԿ-ն հիշեցնում է, որ տասնյակ հազարավոր մարդիկ սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների խիստ պակաս ունեն, իսկ սակավաթիվ առկա ապրանքները չափազանց թանկ են։
Ըստ կոմիտեի տարածած հաղորդագրության ՝վերջին անգամ ԿԽՄԿ-ին շաբաթներ առաջ են թույլ տվել տարածաշրջան հասցնել բժշկական պարագաներ և սննդամթերք։
«Մեր մարդասիրական օգնության ավտոշարասյուները փրկօղակ են այս տարածքի բնակչության համար: Այս ավտոշարասյունների արգելափակման պայմաններում մեր մտահոգությունն այն է, որ հումանիտար իրավիճակն է՛լ ավելի կվատթարանա։ Մեզ ամենից շատ անհանգստացնում են անօգնական մարդիկ։ Հատկապես վտանգի տակ են հիվանդներն ու քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող մարդիկ, ինչպես նաև տարեցները, տկարներն ու երեխաները։ Այստեղ գործելու համար մեզ անհրաժեշտ է, որ կողմերը հասնեն մարդասիրական կոնսենսուսի։ Սա կյանքեր փրկող աշխատանք է, և պետք է թույլ տալ, որ այն շարունակվի»,- ասել է ԿԽՄԿ-ի Եվրասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Արիան Բաուերը։
Հաղորդագրությունում ընդգծվում է, որ համաձայն միջազգային մարդասիրական օրենքի՝ կողմերը պետք է թույլ տան և նպաստեն կարիքի մեջ գտնվող քաղաքացիական անձանց համար մարդասիրական օգնության մատակարարումն արագ և անարգել կերպով։
ԿԽՄԿ-ն հիշեցնում է, որ վերջին մի քանի օրերին հնարավորություն է ունեցել Լաչինի միջանցքով տեղափոխել 24 հիվանդների, իսկ ընդհանուր առմամբ, 2022 թ․ դեկտեմբերից կազմակերպությունը տեղափոխել է անհապաղ բուժօգնության կարիք ունեցող 600 հիվանդի։
«ԿԽՄԿ-ն շարունակում է երկխոսությունը կողմերի հետ և պատրաստ է շարունակել իր մարդասիրական աշխատանքը, երբ այդպիսի կոնսենսուս գտնվի», - եզրափակել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեում։

Red Cross calls for ‘humanitarian consensus’ between Armenia and Azerbaijan to resume ‘life-saving’ work in NK
Red Cross calls for ‘humanitarian consensus’ between Armenia and Azerbaijan to resume
‘life-saving’ work in NK
YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) has called on Armenia and Azerbaijan to reach what it described as a ‘humanitarian consensus’ in order for it to be able to continue its ‘life-saving work’ of supplying humanitarian assistance to Nagorno Karabakh.
“Despite persistent efforts, the International Committee of the Red Cross (ICRC) is not currently able to bring humanitarian assistance to the civilian population through the Lachin corridor or through any other routes, including Aghdam. The organisation is calling on the relevant decision makers to allow the ICRC to resume its essential humanitarian operations in the area. Tens of thousands of people rely on humanitarian aid reaching them through these routes. The civilian population is now facing a lack of life-saving medication and essentials like hygiene products and baby formula. Fruits, vegetables, and bread are increasingly scarce and costly, while some other food items such as dairy products, sunflower oil, cereal, fish, and chicken are not available. The last time the ICRC was allowed to bring medical items and essential food items into the area was several weeks ago,” the ICRC said in a press release.
ICRC’s regional director for Eurasia, Ariane Bauer expressed concern that the humanitarian situation will further deteriorate.
“Our humanitarian aid convoys are a lifeline for the population in this area. With these convoys blocked, our concern is that the humanitarian situation will further deteriorate. We are most worried about those who cannot help themselves. The sick and people with chronic diseases are particularly at risk, as are the elderly, infirm and children. For us to operate here, we need the sides to reach a humanitarian consensus. This is life-saving work, and it must be allowed to continue,”  Bauer said.
Under international humanitarian law, sides must allow and facilitate the rapid and unimpeded passage of humanitarian relief for civilians in need. This includes medical supplies and essential food, the ICRC said.
The ICRC was able to evacuate 24 sick patients across the Lachin Corridor over the last few days, ensuring that they receive the medical treatment they need. Overall, the ICRC said it has evacuated more than 600 people in urgent need of medical care since December 2022.
The ICRC said it continues its bilateral dialogue with the sides and stands ready to continue its humanitarian work once such a consensus is found.