Ամերիկահայերը Գլենդելում մայրուղի են փակել Արցախում տիրող իրավիճակի վրա ուշադրություն հրավիրելու համար
Ամերիկահայերը Գլենդելում մայրուղի են փակել Արցախում տիրող իրավիճակի վրա
ուշադրություն հրավիրելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ Գլենդել քաղաքում հարյուրավոր ամերիկահայ ցուցարարներ օգոստոսի 9-ի գիշերը փակել են մայրուղիներից մեկը, որպեսզի ուշադրություն հրավիրեն Արցախում տիրող ճգնաժամի վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ակցիան լուսաբանել է ABC7 լրատվամիջոցը։
Ցուցարարները փակել են Սենտրալ և Բրենդ պողոտաների մի մասը, այնուհետև հավաքվել են մայրուղու գոտիների վրա և պաստառներ պահել՝ կոնգրեսական Ադամ Շիֆին կոչ անելով աջակցել Արցախին։
Վերջին օրերին ցուցարարները մի քանի ակցիա են իրականացրել Ադամ Շիֆի գլենդելյան գրասենյակի առաջ՝ դեմոկրատ կոնգրեսականին կոչ անելով ավելին անել Լեռնային Ղարաբաղին աջակցելու համար։
Իր հերթին Ադամ Շիֆն օգոստոսի 7-ին հայտարարություն էր տարածել՝ դարձյալ շեշտելով Լաչինի միջանցքի արգելափակումը վերացնելու հրատապությունը։
«Քանի որ Ադրբեջանը Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին թույլ չի տալիս կենսական անհրաժեշտության մարդասիրական օգնություն մատակարարել և Արցախից տեղափոխել շտապ բժշկական օգնության կարիք ունեցող հիվանդներին, օրեցօր մեծանում է միջազգային հանրության կողմից գործողություններ ձեռնարկելու և հակամարտությանը կայուն լուծում գտնելու անհրաժեշտությունը», - գրել էր Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Շիֆը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ն պետք է ճանաչի Արցախի Հանրապետության անկախությունը և ընդդիմանա էթնիկ զտումներին և ցեղասպանության սպառնալիքներին, որոնց բախվում է հայ համայնքը իր նախնիների հայրենիքում։
Դրան հաջորդող մեկ այլ հայտարարության մեջ Շիֆը հայտնել էր, որ կապի մեջ է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի, Պետքարտուղարության և իր գործընկեր կոնգրեսականների հետ և նրանց կոչ է անում օգտագործել առկա բոլոր գործիքները, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ռազմական օգնության դադարեցումը և Արցախում ստեղծված ճգնաժամի բոլոր մեղավորների հանդեպ պատժամիջոցների սահմանումը։

Protesters block 134 Freeway in Glendale to call attention to crisis in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. Several hundred protesters blocked one side of the 134 Freeway in Glendale, California Wednesday night to call attention to the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan’s blockade of Lachin Corridor.
Using a big rig, protesters blocked off the eastbound side of the freeway at Central and Brand avenues, ABC7 reports.
Protesters then gathered on freeway lanes and unfurled signs calling for support from U.S. Congressman Adam Schiff, a staunch supporter of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
Protesters have also been showing up at Schiff's local office in recent days, calling on the Democratic congressman to do more to support their cause, according to ABC7.
In the past, Schiff has issued statements condemning the blockade and calling for the Biden Administration to take action. He also has authored a House resolution calling for recognition of Artsakh's sovereignty and condemning Azerbaijan's aggression.
In a statement released August 7, Schiff said, “With Azerbaijan's refusal to allow the International Committee of the Red Cross to deliver lifesaving humanitarian aid in, and transport patients requiring urgent medical attention out of Artsakh, the need for the international community to take action and find a lasting solution to the conflict grows with each passing day. I've persistently called for Azerbaijan to lift the blockade and allow humanitarian aid to move freely via the Lachin Corridor, and I have urged President Biden to take immediate action to address the dire situation in Artsakh.”
On Wednesday, he issued a new statement which read:
"I stand with the people of Armenia, Artsakh, and the Armenian-American community - not only my constituents but those around the world. I hear and see your pain over the inhumane situation your brothers and sisters are facing.
From condemning ceasefire violations, to advocating for the release of Armenian prisoners of war, to calling for sanctions and accountability for Azerbaijan, I've always been, and will continue to be, steadfast in my commitment to ensuring the protection of fundamental rights for the people of Artsakh."
I am in communication with the Biden Administration, the State Department, and my Congressional colleagues and am advocating for using all tools at our disposal, including pushing for U.S. humanitarian aid to Artsakh, cutting off military and other assistance to Azerbaijan, and imposing sanctions on those responsible for this crisis.
I will be with you every step of the way and will always stand with the people of Armenia and Artsakh."