Գերմանիայի ԱԳՆ-ն մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության վիճակի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի իշխանություններն ուշադիր հետևում են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին և մտահոգված են տարածաշրջանում հայ բնակչության վիճակով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը,  վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ին, այս մասին  լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
«Մենք շատ ուշադիր հետևում էինք իրավիճակին հանգստյան օրերին և շատ մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության վիճակով»,- ասել է նա և անընդունելի համարել նախորդ շաբաթ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ռազմական ուժի կիրառումը: Էթնիկ հայերի վտարումը կամ բռնի վերաբնակեցումն անընդունելի են», - հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է ապահովեն Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղ բնակչության իրավունքների պաշտպանությունը և զինված ուժերի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահպանումը։ «Այս քայլերով մենք եզրակացության կգանք Ադրբեջանի մասին»,- հավելել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։ Նա ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահները նույնպես պարտավոր են նպաստել խաղաղ բնակչության պաշտպանության ապահովմանը:
Նա հիշեցրել է, որ տարածաշրջանում աշխատում են ԵՄ դիտորդները։ «ԵՄ առաքելությունը գործում է միայն սահմանի հայկական կողմում և չի կարող զեկուցել Լեռնային Ղարաբաղից», - ընդգծել են ԱԳՆ-ում:

German foreign ministry expresses concern about condition of Armenian population in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. Germany is closely following the situation in Nagorno-Karabakh and is concerned about the Armenian population’s condition in the region, a German foreign ministry representative said at a press briefing, TASS reports.
“We were very closely monitoring the situation over the weekend and we are very concerned about the condition of the Armenian population in Nagorno-Karabakh,” the German foreign ministry spokesperson said. The spokesperson said that Azerbaijan’s use of military force was unacceptable. “The expulsion or forced repopulation of ethnic Armenians are unacceptable,” the German MFA representative said.
The German foreign ministry representative said that Azerbaijani authorities must ensure the protection of the rights of the peaceful population of Nagorno-Karabakh and the Azeri military must adhere to international humanitarian law. “We will make a conclusion about Azerbaijan with these steps,” the spokesperson added, stating that Russian peacekeepers in NK must likewise contribute to ensuring the protection of the peaceful population.
Speaking about EUMA, the German foreign ministry representative said, “The EU mission works only on the Armenian side of the border and can’t report from Nagorno-Karabakh.”