ՀԱԷԿ-ը փակելու հիմքեր չկան. Խաչատուր Խաչիկյանը հակադարձում է Թուրքիայի նախաձեռնությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը փակելու հիմքեր չկան, սեյսմիկ անվտանգության առումով էլ այն բավարարում է պահանջներին։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատար Խաչատուր Խաչիկյանը:
Խաչիկյանը նախ վստահեցրեց, որ ներկա պահին անվտանգության մակարդակը բավարար է, որպեսզի ՀԱԷԿ-ն անվտանգ աշխատի: Աշխատանքներ են տարվում անվտանգության մակարդակն էլ ավելի բարձրացնելու ուղղությամբ:
«Առաջին դեպքը չէ, որ Թուրքիան փորձում է շահարկել ՀԱԷԿ-ի շահագործումը շարունակելու փաստը, պարբերաբար բարձրաձայնում է, դա իր իրավունքն է, սակայն ատոմակայան փակելու կամ չփակելու խնդիրը դուրս է իր դաշտից, դա տվյալ ատոմակայանը շահագործող պետության իրավասության ներքո է գտնվում, որը փաստել է նաև թուրքական մեջլիսի դիմումերի հանձնաժողովի կողմից»,-ասաց Խաչիկյանը:
Հայաստանը և Թուրքիան հանդիսանում են Միջուկային անվտանգության կոնվենցիան վավերացրած երկրներ։ Համաձայն այդ կոնվենցիայի պահանջներին անդամ երկրները, ներառյալ Հայաստանը, հաշվետվություններ են ներկայացնում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալություն (ՄԱԳԱՏԷ)՝ երկրում միջուկային անվտանգության վիճակի վերաբերյալ, որը փորձագիտական գնահատման է ենթարկվում մյուս անդամ երկրների կողմից՝ հարցադրումներ, խնդիրներ ներկայացնելով հաշվետվությունը մշակած երկրին: Խաչիկյանը վստաեցնում է, որ առ այսօր ներկայացված հարցադրումներին և խնդիրներին Հայաստանի կողմից տրվել են սպառիչ պատասխաններ։
«Փորձագիտական դիտարկման արդյունքները ամփոփվում են հաշվետվության մեջ, որտեղ նշվում է թե պետությունն ինչ միջոցառումներ պետք է իրականացնի, որի իրականացման կարգավիճակը ներկայացվում է հաջորդ հաշվետու ժամանակահատվածում: Չկա նշված մի այնպիսի միջոցառում, որը մեր պետության ուժերից վեր լինի, կամ հրաժարվենք դրա իրականացումից: Միջոցառումները, որոնք հնարավոր է լինում իրականացնել կարճ ժամանակում, իրականացվում են հաջորդ հաշվետու ժամանակահատվածի ընթացքում, որոնք երկարաժամկետ են, մշակվում է իրականացման ճանապարհային քարտեզ և աշխատում ենք դրանց իրականացման ուղղությամբ»,-վստահեցրեց կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատարը:
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության և ՀՀ միջև տեխնիկական համագործակցության ծրագրերի շրջանակում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կողմից ցուցաբերվում է մասնագիտական և տեխնիկական աջակցություն՝ ուղղված ենթակառուցվածքների զարգացմանը և միջուկային անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
ՀԱԷԿ-ի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման շրջանակում իրականացվել են անվտանգության բարձրացմանն ուղղված բազմաթիվ աշխատանքներ՝ համակարգերի մոդիֆիկացիաներ և արդիականացումներ: Շահագործման ժամկետի երկարացման շրջանակում ստացած անվտանգության հիմնավորման դիտարկման գործընթացում ներգրավված են եղել ոչ միայն Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի մասնագետները, այլ նաև միջազգային փորձագետները։ Որոշումները կայացնելիս հաշվի են առնվում նաև միջազգային փորձագետների տրամադրված կարծիքները:
«Վթարային պատրաստվածության շրջանակում ատոմակայան շահագործող ցանկացած երկրում իրականացվում են որոշակի միջոցառումներ՝ վթարային պլանի մշակում, հակավթարային վարժանքների իրականացում, ազդակիր համայնքների բնակիչներին անհրաժեշտ յոդի դեղահաբերի պահեստավորում: Դա պարտադիր պահանջ է: Հայաստանը նույնպես պարբերաբար իրականացնում է վարժանքներ և ՀՀ-ում առկա է յոդի դեղահաբերի պահուստ, որը անհրաժեշտության դեպքում պետք է տրվի ատոմակայանի հարակից բնակավայրերի բնակչությանը»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով սեյսմիկ անվտանգության հարցին՝ Խաչիկյանն ընդգծեց, որ հայկական ատոմակայանը, նախագծված լինելով Խորհրդային միության նորմատիվ պահանջներին համապատասխան, բավականին մեծ պահուստային գործակիցներ ունի:
«Չնայած այն նախատեսված է եղել ավելի ցածր սեյսմիկ ցնցումների համար, սակայն 1995թ-ի վերագործարկումից սկսած՝ պարբերաբար իրականացվել է սեյսմիկ անվտանգության վերագնահատում: Արդյունքում մեր ատոմակայանը բավարարում է ներկա պահանջներին: Վերագնահատման արդյունքում ցույց է տրվել, որ ատոմակայանի անվտանգության համար կարևոր համակարգերը կարող են դիմանալ մինչև 0.35 g (ազատ անկման արագացում) հողի ցնցումներին: Մենք պահանջ ենք դրել, որ իրականացվի այդ անվտանգության համակարգերի վերագնահատում և վերազինում, որը արդյունքում կհիմնավորվի, որ համակարգերը կդիմանան 0.42 g ցնցումներին։ Վերագնահատման խնդիրը ի հայտ է եկել նաև Ֆուկուսիմայի ատոմային էլեկտրակայանի վթարից հետո իրականացված «Ստրես-տեստի» իքնագնահատման արդյունքում»,-ասաց Խաչիկյանը:

says Nuclear Safety Committee chief
The Metsamor NPP’s current safety level is sufficient for it to operate safely, and work is underway to further increase the safety level.
“This isn’t the first time that Türkiye is trying to manipulate the fact of continuing the Armenian NPP’s operations, it is regularly raising this, this is its right, but the issue of closing or not closing the nuclear power plant is beyond its arena, it is a matter within the jurisdiction of the country operating the given nuclear power plant, which has been stated also by the Turkish parliament’s petitions commission,” Khachikyan said.
Both Armenia and Türkiye are countries that have ratified the convention on nuclear safety. And in accordance with the requirements of the convention, the member states – including Armenia – are submitting reports to the International Atomic Energy Agency (IAEA) regarding the state of the nuclear safety in the country, and the report then passes an expert assessment by other member states who can present queries. So far, all queries filed to Armenia have received comprehensive answers.
“The results of the expert observation are summed up in the report, where the actions that the country shall implement are mentioned, and the status of implementation is presented in the next reporting period. There’s no single action mentioned there that’s beyond our country’s capacity, and we’ve never refused to implement them. The actions that can be done in a short period of time are implemented during the next reporting period, while for the long-term ones we develop a roadmap for implementation and start working,” Khachikyan said.
Furthermore, as part of technical cooperation programs, the IAEA is providing expert and technical support to Armenia for infrastructure development and increase of nuclear safety.
Numerous projects have been completed as part of the plant’s lifespan extension, such as system modification and modernization. International experts were involved in safety monitoring and their opinions are taken into consideration during decision-making.
Emergency trainings are also regularly held in the country.
“As part of emergency training, any country operating a nuclear power plant holds certain events, such as developing an emergency plan, holding emergency trainings and storing the required amount of iodine tablets envisaged for nearby communities. This is a mandatory requirement. Armenia is also regularly holding the trainings and maintains a storage of iodine tablets, which is stored to distribute among the population of the nearby communities in the event of necessity,” he said.
Speaking about seismic safety, Khachikyan said that the plant’s seismic safety has been re-regularly reassessed since its re-launch in 1995. “As a result, our nuclear power plant meets the current requirements. The reassessment showed that the essential systems of the plant can withstand up to 0,35g (free fall acceleration) ground shocks. We’ve set a requirement to implement another reassessment and reequipment to substantiate that these systems can withstand up to 0,42g shocks,” Khachikyan said, adding that the reassessment objective emerged after a stress-test implemented following the 2011 Fukushima nuclear accident in Japan.
Energy security expert Vahe Davtyan, reacting to Türkiye’s request to the IAEA to close the Metsamor nuclear power plant, also told Armenpress that the plant doesn’t have any safety problems and that Ankara’s move is purely political and pursues geoeconomic goals.
Just last year the International Atomic Energy Agency Director General Rafael Grossi said he was pleased to see the safety and security improvements made to the Metsamor Armenian Nuclear Power Plant.