Միայն միջանկյալ միջոցներով հնարավոր կլինի կանխել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումը․ Եղիշե Կիրակոսյանի ելույթը՝ ՄԱԿ-ի դատարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցն Արդարադատության միջազգային դատարանում ներկայացրեց Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, ով տվյալ գործով նաև դատարանում Հայաստանի ներկայացուցիչն է։
Հայցը ներկայացնելու ընթացքում Կիրակոսյանը պնդեց՝ Ադրբեջանը բազմիցս ցույց է տվել, որ ոչ միայն պատրաստ է ապակողմնորոշել միջազգային հանրությանը, այլև պատրաստ է չկատարել արդարադատության միջազգային դատարանի կարգադրությունները՝ փորձելով հիմնավորել իր կողմից միջազգային կոնվենցիայի խախտումները։ Նման պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները պաշտպանող աներկբա միջանկյալ միջոցներով միայն հնարավոր կլինի կանխել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցի քննարկման ժամանակ Եղիշե Կիրակոսյանը հիշեցրեց, որ չի անցել ինն ամիս, երբ ինքն այդ ատյանի ամբիոնից նախազգուշացնում էր, որ Ադրբեջանն իրագործում է Լեռնային Ղարաբաղին էթնիկ զտման ենթարկելու ծրագիր։
«Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի դատարանում ցավով արջձանագրեց, որ այդ ծրագիրն արդեն իրականություն է դարձել։ Իննամսյա շրջափակումից հետո, որով կոպտորեն խախտվել են ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշումները, և ի հեճուկս միջազգային լայնածավալ դատապարտման՝ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին նախաձեռնեց մասշտաբային հարձակում Լեռնային Ղարաբաղի դեմ և այդ ժամանակ ցինիկաբար բացեց Լաչինի միջանցքը, բայց միայն մի նպատակով, որպեսզի ավելի քան հարյուր հազար փախչող հայերին դուրս թողնի այնտեղից։ Կիրակոսյանը հիշեցրեց, որ հազարամյակներ շարունակ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ճնշող մեծամասնությունը եղել են հայեր, մինչդեռ այսօր այնտեղ գրեթե հայեր չեն մնացել։
Ակնկալում եմ, որ ադրբեջանցի գործընկերս այս դատարանում կասի, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է հայազգի անձանց հետ հաշտեցման և այսպես կոչված խաղաղ ապագայի նկատառությանը, բայց եթե այդ բառերը ձեզ ծանոթ թվան, ապա պատճառն այն է, որ նա ճիշտ նույն բառերն ասաց մոտ ինն ամիս առաջ, մինչդեռ իրականում Ադրբեջանը շարունակեց դիտավորյալ կերպով խաթարել հանրային կարևորագույն ծառայություններն ու սովամահության մատնեց Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը, իսկ 8 ամիս հետո դաժանաբար հարձակվեց նրանց վրա՝ ստիպելով փախուստի դիմել իրենց նախնիների հայրենիքից։ Ակնկալում եմ, որ ադրբեջանցի գործընկերս կասի, թե Ադրբեջանը թույլ է տալու նրանց, ում համարվում է իր քաղաքացիները, վերադառնալ։ Ադրբեջանը նման խոստում տվել է 2021 թվականի հոկտեմբերին, երբ պարտավորվել էր իր իրավասության ներքո անցած տարածքներում ապահովել տեղահանված անձանց վերադարձը՝ անկախ նրանց ազգային ինքնությունից կամ էթնիկ ծագումից։ Անցել է երկու տարի և նույնիսկ մեկ հայազգի անձի թույլ չի տրվել վերադառնալ այդ տարածքներ։ Փոխարենը՝ Լեռնային Ղարաբաղում մնացած բոլոր հայազգի անձանց ստիպել են փախչել իրենց տներից։ Ակնկալում եմ նաև, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը կասի, թե իրենք վերադարձող բոլոր հայերին կվերաբերվեն միջազգային կոնվենցիայով նախատեսված Ադրբեջանի պարտավորություններին համապատասխան։ Ադրբեջանը նման խոստում տվել էր 2021 թվականի հոկտեմբերին, սակայն ՄԱԿ-ի դատարանի կողմից կարգադրված երկու միջանկյալ միջոցները նրան չխանգարեցին խորացնել կոնվենցիայի դրույթների խախտումները»,- ասաց Կիրակոսյանը։
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի սեպտեմբերից ի վեր Ադրբեջանը քայլեր է ձեռնարկել՝ Լեռնային Ղարաբաղը զտման ենթարկելու էթնիկ հայերից և դա արել է ՄԱԿ-ի դատարանում Հայաստանի ներկայացրած դիմումի քննարկմանը զուգընթաց։ Ըստ նրա՝ միջազգային հանրությունը, թերևս, քաղաքական նկատառումների պատճառով չի կանգնեցրել այդ գործընթացը, մինչդեռ Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտման քաղաքականությունն այսօր բացարձակապես պարզ է բոլորին։
«Խախտումների համար Ադրբեջանի պատասխանատվությունը կորոշվի սույն գործի քննության փուլում, բայց այսօր դուք դեռևս կարող եք տեղում էապես փոխել իրավիճակը։ Դեռ ժամանակ կա՝ կանխելու էթնիկ հայերի հարկադրական տեղահանության անշրջելիությունը՝ պաշտպանելով սակավաթիվ հայերին, ովքեր դեռ մնում են Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես նաև նրանց, ովքեր առևանգվել են և ներկայումս ապօրինաբար ազատազրկված են՝ պահվելով ադրբեջանական բանտերում։ Ադրբեջանի ցինիզմն անցնում է երևակայության սահմանները։ Այդ երկիրը բողոքում է, թե իբր հայկական կողմի պահանջները հակասում են միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին՝ պնդելով, որ այդ գործողությունները հիմնական սպառնալիքն են խաղաղության, անվտանգության և արդարադատության հաստատմանը տարածաշրջանում, որ Հայաստանն իբր շահագրգռված չէ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացով, մինչդեռ տվյալ դիրքորոշումը կտրականապես հակադրվում է միջազգային իրավակարգի հիմունքներին, որոնցից մեկն այն է, որ վեճերը պետք է լուծվեն միմիայն խաղաղ ճանապարհով։ Դա փաստացի վկայում է այն մասին, թե Ադրբեջանն ինչպես է իրականում նախընտրում լուծել իր վեճերը, այն է՝ ուժի անօրինական գործադրմամբ։ Այսպե՞ս է իրոք Ադրբեջանն ընկալում խաղաղությունն ու անվտանգությունը»,- նշեց Կիրակոսյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանը բազմից ցույց է տվել, որ ոչ միայն պատրաստ է ապակողմնորոշել միջազգային հանրությանը, այլև պատրաստ է չկատարել արդարադատության միջազգային դատարանի կարգադրությունները՝ փորձելով հիմնավորել իր կողմից միջազգային կոնվենցիայի խախտումները։
«Նման պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները պաշտպանող աներկբա միջանկյալ միջոցներով միայն հնարավոր կլինի կանխել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումը, հնարավոր կլինի կանխել դրա շարունակումն ու անշրջելի դառնալը, ինչպես նաև երաշխավորել հայերի հազարամյակների մշակութային ներկայության պահպանումը Լեռնային Ղարաբաղում և կանխել դրա ոչնչացումը, ինչն արդեն արվել է Նախիջևանում և այսօր արվում է Ադրբեջանի այլ հատվածներում։
Միջանկյալ միջոցներով հնարավոր կլինի պաշտպանել ԼՂ-ի առևանգված ռազմաքաղաքական առաջնորդներին շինծու քրեական մեղադրանքներից։ Բայց եթե այդ միջանկյալ միջոցները որևէ անորոշություն պարունակեն, ապա Ադրբեջանն անպայման դրանք կշահագործի և նման վարքագծով կապահովի Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի պատմամշակութային ներկայության շարունակական ոչնչացումը։ Այսպիսի հանգամանքներում մենք արդեն երրորդ անգամ ենք դիմում ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանին»,- եզրափակեց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը։

Only targeted provisional measures will prevent Azerbaijan from continuing ethnic cleansing – Armenia at world court
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Time and again, Azerbaijan has shown not only that it is willing to mislead the international community, but also that it is willing to misrepresent the International Court of Justice orders in doing so, or even to use them to justify its own violations of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination, Armenia’s agent before the ICJ Yeghishe Kirakosyan said in his opening remarks during the world court oral proceedings on the request for the indication of provisional measures filed by Armenia against Azerbaijan.
Kirakosyan said that in these circumstances, nothing other than targeted, unequivocal provisional measures protecting the rights of the ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh will suffice to prevent the ethnic cleansing Azerbaijan has perpetrated from continuing and becoming irreversible.
Below is the transcript of Kirakosyan’s speech at the ICJ hearing.
“Madam President, distinguished Judges of the Court, it is an honor to appear before you today as the Agent of the Republic of Armenia.
“Less than nine months ago, I stood at this podium and warned that Azerbaijan was putting in motion a plan to ethnically cleanse Nagorno-Karabakh of all ethnic Armenians. Madam President, it pains me greatly to say – that has now materialized.
“After a nine-month blockade, maintained in flagrant violation of the Court’s Orders and in the face of widespread international condemnation, on 19 September, Azerbaijan launched a full-scale attack on Nagorno-Karabakh. It then cynically opened the Lachin Corridor for the first time in nine months only to let out more than 100,000 fleeing ethnic Armenians. Despite comprising for millennia the great majority of the population of Nagorno-Karabakh, almost no ethnic Armenians remain in Nagorno-Karabakh today. If this is not ethnic cleansing, Madam President, I do not know what is.
“I expect my counterpart will tell you this afternoon that Azerbaijan is committed to “reconciliation” and a “peaceful future” with ethnic Armenians. But if those words sound familiar to you, it is because he said the exact same thing nine months ago, after which Azerbaijan continued to deliberately interrupt vital public utilities and starve the ethnic Armenians of Nagorno Karabakh for another eight months, before brutally attacking them and causing them to flee their ancestral home.
“I expect my counterpart will tell you that Azerbaijan will permit those it considers its citizens to return. He promised the same thing in October 2021 when he claimed that, in areas that had been transferred to Azerbaijan in 2020, Azerbaijan was “committed to the return of displaced persons, regardless of their national or ethnic origin.” Two years later, not a single ethnic Armenian has been permitted to return to those areas, and instead virtually all remaining ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh have been forced to flee their homes.
“I expect my counterpart will also tell you that Azerbaijan will treat any ethnic Armenian who returns in accordance with Azerbaijan’s obligations under the CERD. He promised treatment of ethnic Armenians in accordance with the CERD in October 2021 as well. Two provisional measures orders by the Court did not deter Azerbaijan from escalating its violations of the CERD.
“Madam President, distinguished Judges of the Court, let me be perfectly clear: since September 2020, Azerbaijan has been taking steps to cleanse Nagorno-Karabakh of ethnic Armenians, and it has been doing so while Armenia’s claims under the CERD are pending before the Court. Political considerations may have prevented the international community from acting to stop it, but the reality of such ethnic cleansing is crystal clear to all.
“Azerbaijan’s accountability for violations will be determined at the merits stage of this case. But you can still make a meaningful difference on the ground today. There is still time to prevent the forced displacement of ethnic Armenians from becoming irreversible, and to protect the very few ethnic Armenians who remain in Nagorno-Karabakh, as well as those who have been abducted and are currently unlawfully detained in Azerbaijan’s prisons.
“Madam President, distinguished Judges of the Court, Azerbaijan’s cynicism crosses any imaginable boundary. It complains that Armenia’s claims before this Court are “contrary to the norms and principles of international law,” and asserts that such actions “constitute the main threat to establish peace, security and justice in the region,” and alleges that Armenia is “not interested in the process of peace and normalization with Azerbaijan.” Such remarkable stance is in stark conflict with the very foundations of the international legal order, which is based on the premise that disputes should be resolved by peaceful means only. And it reflects the way Azerbaijan prefers to resolve its disputes, that is by resorting to the illegal use of force. Is this how Azerbaijan understands peace and security?
“Before I conclude by outlining the presentation of Armenia’s case this morning, please allow me one final point. Time and again, Azerbaijan has shown not only that it is willing to mislead the international community, but also that it is willing to misrepresent the Court’s Orders in doing so, or even to use them to justify its own violations of the CERD. In these circumstances, nothing other than targeted, unequivocal provisional measures protecting the rights of the ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh will suffice to prevent the ethnic cleansing Azerbaijan has perpetrated from continuing and becoming irreversible; to safeguard Armenians’ millennia long enduring cultural presence in Nagorno-Karabakh from being eradicated, as was already done in Nakhichevan and is being done elsewhere in Azerbaijan; and to protect the abducted political-military leadership of Nagorno-Karabakh from fabricated criminal charges. If your provisional measures retain any ambiguity whatsoever, Azerbaijan will exploit them. And in so doing, it will ensure that the ethnic Armenian presence and history in Nagorno-Karabakh are permanently wiped out. While we do not do so lightly, it is in these circumstances that we approach the Court for the third time.
“The remainder of Armenia’s presentation this morning will be structured as follows:
“First, Mr. Martin will set out the facts compelling Armenia’s request.
“Second, Professor Sicilianos will explain why Armenia’s requests fall within the jurisdiction of the Court, why the rights for which protection is sought are plausible, and how those rights are linked to the provisional measures requested.
“Third, Ms. Macdonald will demonstrate the ongoing irreparable prejudice and urgency necessitating the indication of provisional measures.
“Fourth, Professor Murphy will explain why each of the first nine provisional measures requested by Armenia is necessary to protect the rights of ethnic Armenians.
“Fifth, Professor d’Argent will explain why the tenth and final provisional measure requested by Armenia is equally necessary and offer certain concluding remarks about Armenia’s third request for provisional measures.
“Finally, I will return to the podium to read Armenia’s final submissions.
“I thank you, Madam President, distinguished Members of the Court, for your attention and careful consideration of Armenia’s Request. I now kindly ask that you invite Mr. Martin to address the Court.”