Բլինքենն ու Աբասը կոչ են արել կանխել ծայրահեղական բռնությունը պաղեստինցիների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբբասը քննարկել են Արևմտյան ափին «ծայրահեղական բռնությունը» կանխելու անհրաժեշտությունը, գրում է Washington Post թերթը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Քննարկվել են նաև Արևմտյան ափին հանգստության և կայունության վերականգնմանն ուղղված ջանքերը, այդ թվում՝ պաղեստինցիների դեմ ծայրահեղական բռնությունը դադարեցնելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը»,- մեջբերում է թերթը Պետդեպարտամենտի հայտարարությունը:
Նշվում է, որ Բլինքենը Աբասին հայտարարել է, որ Գազայի հատվածում պաղեստինցիները չպետք է բռնի վերաբնակեցման ենթարկվեն, ինչպես նաև հաստատել է ԱՄՆ-ի հանձնառությունը անկլավ մարդասիրական օգնություն հասցնելու և այնտեղ կենսաապահովման համակարգերի վերականգնման հարցում:

Блинкен и Аббас призвали пресечь экстремистское насилие против палестинцев
Госсекретарь США Энтони Блинкен и президент Палестины Махмуд Аббас обсудили необходимость пресечь "экстремистское насилие" на Западном берегу, пишет газета Washington Post со ссылкой на Госдеп США. Как передает Арменпресс, об этом сообщает РИА Новости.
“Также обсуждены усилия по восстановлению спокойствия и стабильности на Западном берегу, в том числе необходимость остановить экстремистское насилие против палестинцев и привести виновных к ответственности", - цитирует газета заявление госдепа.
Отмечается, что Блинкен заявил Аббасу, что палестинцы в секторе Газа не должны подвергаться насильственному переселению, а также подтвердил приверженность США доставке гуманитарной помощи в анклав и восстановлению там систем жизнеобеспечения.