Հայաստանը հույս ունի առաջիկա ամիսներին բրյուսելյան երեք սկզբունքների հիման վրա խաղաղության պայմանագիր ստորագրել Ադրբեջանի հետ․ Փաշինյան
Հայաստանը հույս ունի առաջիկա ամիսներին բրյուսելյան երեք սկզբունքների հիման վրա խաղաղության պայմանագիր ստորագրել  Ադրբեջանի հետ․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայկական կողմը հույս ունի, որ առաջիկա ամիսներին կստորագրի խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի հետ՝ հիմնվելով Բրյուսելում կայացած բանակցություններում համաձայնեցված երեք սկզբունքների վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` Փարիզի «Խաղաղության 6-րդ համաժողովի» պանելային քննարկման ժամանակ՝ անդրադառնալով վերոհիշյալ երեք հիմնական սկզբունքներին։
«Սկզբունք համար 1. Հայաստանն ու Ադրբեջանը լիովին ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ հիմնվելով այն գիտակցության վրա, որ Հայաստանի տարածքը զբաղեցնում է 29,800 կմ2, իսկ Ադրբեջանինը՝ 86,600 կմ2 տարածք։
Սկզբունք համար 2. Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատում են իրենց անվերապահ հավատարմությունը 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին՝ որպես սահմանազատման քաղաքական շրջանակ: Ի գիտություն ձեզ, Ալմա-Աթայի հռչակագիրը ստորագրվել է Խորհրդային Միության 12 հանրապետությունների կողմից 1991թ. դեկտեմբերի 21-ին: Այդ հռչակագրով նախկին ԽՍՀՄ 12 հանրապետությունները, ներառյալ Ադրբեջանը և Հայաստանը, ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, գոյություն ունեցող վարչական սահմանների անձեռնմխելիությունը, հետևաբար Խորհրդային Միության հանրապետությունների միջև գոյություն ունեցող վարչական սահմանները դառնում են պետական սահմաններ։
Սկզբունք համար 3. Տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման ապագա տրանսպորտային կարգավորումները հարգելու են բոլոր երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքները»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հիշեցրեց, որ նշված սկզբունքների շուրջ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի հետ բանակցությունների ընթացքում, և այդ պայմանավորվածություններն արձանագրվեցին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարություններում՝ 2023 թվականի մայիսի 14-ի և հուլիսի 15-ի եռակողմ հանդիպումներից հետո։
«Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը նույնպես իրենց աջակցությունն են հայտնել այս սկզբունքներին, որն արտահայտված է Շառլ Միշելի, Օլաֆ Շոլցի, Էմանուել Մակրոնի և իմ կողմից ստորագրված Գրանադայի քառակողմ հայտարարության մեջ։ Եվ եթե Ադրբեջանը չմերժի այդ սկզբունքները, դա կնշանակի, որ առաջիկա ամիսներին Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը շատ իրատեսական է դառնում։ Ցավոք, Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվեց մասնակցել անցյալ ամիս Գրանադայում կայացած հնգակողմ հանդիպմանը։ Հոկտեմբերին Բրյուսելում նախատեսված եռակողմ հանդիպումը չկայացավ, և ես հաջորդ հանդիպման հրավեր չեմ ստացել Շառլ Միշելից։ Հուսով եմ, որ ԵՄ մեր գործընկերները հավատարիմ են իրենց պարտավորություններին»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:

YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS.The Armenian side hopes to sign a peace treaty with Azerbaijan in the coming months, based on the three principles agreed upon at the negotiations held in Brussels.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said this during the panel discussion at the 6th Paris Peace Forum.
“Principle 1: Armenia and Azerbaijan fully recognize each other’s territorial integrity and sovereignty, based on the understanding that Armenia's territory covers 29,800 square kilometers and Azerbaijan's 86,600 square kilometers.
Principle 2: Armenia and Azerbaijan reaffirm their unconditional commitment to the 1991 Alma-Ata Declaration as the political basis for the border demarcation.The Alma-Ata Declaration was signed by 12 republics of the Soviet Union on December 21, 1991. With this declaration, the 12 republics of the former USSR, including Azerbaijan and Armenia, recognize each other’s territorial integrity, sovereignty, and the inviolability of existing administrative borders; therefore, the existing administrative borders between the republics of the Soviet Union become state borders.
Principe 3: Future transport regulations to unblock transport and economic ties in the region will respect the principles of sovereignty, jurisdiction, reciprocity and equality of all countries,” Pashinyan said.
The Prime Minister recalled that an agreement on these principles was reached during negotiations with the President of Azerbaijan in Brussels, and these agreements had been recorded in the statements by European Council President Charles Michel after tripartite meetings on May 14 and July 15, 2023.
“French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz have also expressed their support for these principles, and this is reflected in the Quadrilateral Declaration adopted in Granada, signed by Charles Michel, Olaf Scholz, Emmanuel Macron and myself. And if Azerbaijan does not abandon these principles, this will mean that the signing of a peace treaty with Azerbaijan in the coming months will become quite realistic.
The planned tripartite meeting in Brussels in October did not take place, and I have not received an invitation to the next meeting from Charles Michel. I hope that our EU partners remain faithful to their obligations," said the RA Prime Minister.