Ֆիլիպիններում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվն աճել է
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՊՐԵՍ։Ֆիլիպինների Մինդանաո կղզու մի քանի շրջաններում տեղի ունեցած 6,8 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժի հետևանքով առնվազն 7 մարդ է զոհվել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին գրում է ֆիլիպինյան Inquirer պարբերականը՝ վկայակոչելով Քաղաքացիական պաշտպանության դեպարտամենտը:
Աղբյուրը հայտնել է, որ նախագահ Ֆերդինանդ Մարկոս կրտսերը հրահանգել է օգնություն ցուցաբերել Մինդանաո կղզու հարավում տուժածներին։
Ֆիլիպինները մտնում են այսպես կոչված «Կրակե օղակի» մեջ։ 40000 կմ երկարությամբ հրաբուխների և տեկտոնական խզվածքների շերտը շրջապատում է Խաղաղ օվկիանոսը՝ անցնելով Հարավային և Հյուսիսային Ամերիկայի ափերով հասնում մինչև Ալյասկայի հարավ, այնուհետև թեքվում դեպի Ճապոնիա, Ֆիլիպիններ և Ինդոնեզիա և ավարտվում Նոր Գվինեա կղզու շրջանում։ Նոր Զելանդիան և հարավ արեւմտյան Օվկիանիան:

Число погибших в результате землетрясения на Филиппинах возросло
По меньшей мере 7 человек погибли в результате землетрясения магнитудой 6,8, произошедшего в нескольких регионах филиппинского острова Минданао.
Как передает Арменпресс, об этом пишет газета Philippine Inquirer со ссылкой на Министерство гражданской обороны.
Источник сообщил, что президент Фердинанд Маркос-младший поручил оказать помощь пострадавшим на южном острове Минданао.
Филиппины входят в так называемое «Огненное кольцо». Пояс вулканов и тектонических разломов длиной 40 000 км окружает Тихий океан, проходит вдоль побережий Южной и Северной Америки вплоть до юга Аляски, затем изгибается в сторону Японии, Филиппин и Индонезии и заканчивается в районе островов Новой Гвинеи, Новой Зеландии и Юго-Западной Океании.