ՆԳՆ ոստիկանությունն ամփոփվել է «Ընդդեմ գենդերային բռնության ակտիվության 16-օրյակ»-ի արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամեն տարի նոյեմբերի 25-ին` Կանանց նկատմամբ բռնության վերացման օրը, մեկնարկում են «Ընդդեմ գենդերային բռնության ակտիվության 16-օրյակը» միջոցառումները։ Դեկտեմբերի 10-ին ՆԳՆ ոստիկանությունում, համաշխարհային արշավի ամփոփման կապակցությամբ, կազմակերպվել էր հանդիպում, որին մասնակցել է  ՆԳՆ փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունից, հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՆԳ նախարարության, միջազգային գործընկերների և հասարարական կազմակերպությունների տասնյակ ներկայացուցիչներ։
«Ամենամյա միջազգային արշավը առիթ է ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի մեր պատրաստակամությունը։ Բայց սա առիթներից ընդամենը մեկն է․ ՆԳՆ ոստիկանության համար բռնության տարբեր դրսևորումների ու ոտնձգությունների դեմ պայքարը ոչ թե 16-օրյա է, այլ՝ 365»,- իր խոսքում նշել է ՆԳ փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը։ Նա կարևորել է հատկապես ընտանեկան բռնության կանխարգելման ոլորտում ոստիկանության, քաղաքացիական հասարակության և ոլորտային մասնագետների համագործակցված աշխատանքը, ինչը թույլ է տալիս բարձրացնելու հանրային իրազեկվածությունը և արձանագրելու վարքագծային փոփոփություններ։
Ըստ աղբյուրի՝ ՆԳՆ ոստիկանության անչափահասների հանցավորության և ընտանիքում բռնության կանխարգելման վարչության պետ Էդգար Պետրոսյանը ներկայացրել է կատարված աշխատանքները՝ անդրադառնալով օրենսդրական և ներգերատեսչական իրավական ակտերի փոփոխություններին, ընտանիքում բռնություն գործադրած անձանց համակարգված հաշվառում իրականացնելու նպատակով կենտրոնացված էլեկտրոնային շտեմարանի թվայնացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին։
«Նախորդ տարվա համեմատությամբ ներկայացվեց այս տարի արձանագրված դեպքերի, կազմված նախազգուշացման և անհետաձգելի միջամտության որոշումների, հաշվառման վերաբերյալ վիճակագրություն։
«Կանանց աջակցման կենտրոն» հասարակական կազմակերպության հանրային կապերի պատասխանատու Զարուհի Հովհաննիսյանն իր խոսքում ընդգծել է ՆԳՆ բարեփոխումների շրջանակում ձևավորվող ունիվերսալ համայնքային ոստիկանության հետ ակտիվ աշխատանքի կարևորությունը, նաև անդրադարձավ բռնության զոհերի և բռնարարների հետ աշխատելու կարողությունների զարգացման ուղղությամբ ծառայողների շարունակական վերապատրաստումներին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ «Կանանց նկատմամբ բռնության հաղթահարումը և գենդերային հավասարության ամրապնդումը Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Լիանա Ամիրբեկյանը խոսել է ընտանեկան օրենսդրության ուսումնասիրության ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների մասին՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակելու ծառայողների փորձի փոխանակման հնարավորությունները։
ՀՀ ՆԳՆ տեղեկացմամբ՝ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի ծրագրի ղեկավար Էդուարդ Իսրայելյանը նշել է, որ ոստիկանությունն իրենց հիմնական գործընկերներից է, և իրենք ունեն երկարամյա համագործակցության փորձ։ Նա նաև հավելել է, որ ավարտական փուլում են “SAFE YOU” հավելվածի միջոցով անմիջապես ոստիկանություն ահազանգման աշխատանքները, որը օգտվողներին հնարավորություն կտա օգնության անհրաժեշտության դեպքում «Կանչ» կոճակի միջոցով դիմել իրավապահներին և ստանալ համապատասխան աջակցություն։
Քննարկման ընթացքում հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն անդրադարձան ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների հետ իրականացրած աշխատանքներին:
Նշվում է նաև, որ հանդիպման ավարտին ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն ձևավորելու աշխատանքային խմբեր՝ թիրախային կերպով յուրաքանչյուր ոստիկանության բաժնի կարողությունների զարգացման և առկա խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա արդյունավետ համագործակցությամբ լուծել ոլորտում առկա հիմնախնդիրները։

В Полиции МВД РА подвели итоги «16-дневной активной борьбы против гендерного насилия»
Ежегодно 25 ноября, в день борьбы за ликвидацию насилия в отношении женщин, стартуют акции «16 дней активной борьбы против гендерного насилия». 10 декабря в Полиции МВД в связи с завершением глобальной кампании было организовано совещание, в котором приняла участие заместитель министра внутренних дел Арпине Саргсян.
Как  сообщили Арменпресс в Полиции Министерства внутренних дел Республики Армения, во встрече также приняли участие десятки представителей МВД, международных партнёров и международных организаций.
«Ежегодная международная кампания — это возможность еще раз заявить о нашей готовности бороться с домашним насилием. Но это лишь один из случаев. Для полиции МВД борьба с различными проявлениями насилия и притеснений - это не 16-дневный, а 365-дневный период", - сказала в своем выступлении заместитель министра внутренних дел Арпине Саргсян.
Она подчеркнула совместную работу полиции, гражданского общества и специалистов сектора в области предотвращения домашнего насилия, которая позволяет повысить осведомленность общественности и отметить изменения в поведении.
Согласно источнику, начальник управления по профилактике подростковой преступности и семейного насилия МВД Эдгар Петросян представил проделанную работу, коснувшись изменений в законодательных и межведомственных правовых актах, цифровизации централизованной электронной базы данных в целях осуществления систематического учета лиц, совершивших насилие в семье.
По сравнению с предыдущим годом была представлена ​​статистика случаев, зарегистрированных в этом году, вынесено предупреждение и принято решение о срочном вмешательстве.
В своем выступлении специалист по связям с общественностью общественной организации «Центр поддержки женщин» Заруи Оганесян подчеркнула важность активной работы с универсальной общественной полицией, которая формируется в рамках реформы МВД, а также упомянула о непрерывном обучении сотрудников с целью развития потенциала их умений в работе с жертвами насилия и насильниками.
Отмечается, что руководитель проекта «Преодоление насилия в отношении женщин и укрепление гендерного равенства в Армении» Лиана Амирбекян рассказала о работе, проводимой в направлении изучения семейного законодательства, выразив готовность продолжать возможности обмена опытом.
По информации МВД РА, руководитель программы Фонда народонаселения ООН Эдуард Исраелян отметил, что полиция является одним из их основных партнеров, и у них есть многолетний опыт сотрудничества. Он также добавил, что на завершающей стадии находится работа по оповещению полиции непосредственно через приложение SAFE YOU, что позволит пользователям связаться с правоохранителями через кнопку "Вызов" и получить соответствующую помощь в случае необходимости.
В ходе дискуссии представители неправительственных организаций коснулись работы, проводимой с различными подразделениями полиции.
Отмечается также, что по итогам встречи достигнута договоренность о формировании рабочих групп для целенаправленного развития потенциала каждого подразделения полиции и преодоления имеющихся проблем, что позволит эффективно сотрудничать для решения проблем в этой сфере.