Հայաստանը մի շարք երկրների հետ բանակցում է էլեկտրամոբիլների համատեղ արտադրություն կազմակերպելու հարցով
Հայաստանը մի շարք երկրների հետ բանակցում է էլեկտրամոբիլների համատեղ
արտադրություն կազմակերպելու հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2024 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտել կառավարության որոշումը, որի համաձայն տեղի է ունենում էլեկտրամոբիլների ներկրման ԵԱՏՄ սակագնային քվոտայի բաշխում, ըստ որի՝ Հայաստանում ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք իրավունք ունեն 8 հազար հատ չափաքանակով էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցներ ներկրել Հայաստան՝ 0 տոկոս մաքսատուրքի կիրառմամբ։ Չի կիրառվելու նաև ԱԱՀ։ Այս արտոնությունների փաթեթն ուժի մեջ է լինելու 2024-2025 թվականներին։
2022-2023 թվականներին ևս էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներկրման պարագայում գործել են վերը նշված արտոնությունները։ Քանի որ արդյունքները գոհացուցիչ են եղել, որոշվել է դրանց գործողության ժամկետները երկարաձգել երկու տարով։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության առևտրի և ինտեգրացիայի վարչության պետ Էմմա Մովսիսյանը տեղեկացրեց, որ 2022 թվականին Հայաստան ներկրվել է 3485 էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոց, որը 2021 թվականի համեմատ աճել է 1,8 անգամ, իսկ 2020 թվականի համեմատ՝ 12,1 անգամ։
«2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ Հայաստան ներկրված էլեկտրական մեքենաների թիվը կազմել է 4909-ը։ Սա ցույց է տալիս, որ մենք այս ոլորտում ունենք նշանակալի արդյունք։ Այսինքն՝  յուրաքանչյուր տարի Հայաստան ներկրվող ու շահագործվող այս ավտոմեքենաների թիվը կտրուկ աճում է»,-ասաց Էմմա Մովսիսյանը։
Անդրադառնալով էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներկրմանը՝ նախարարության ներկայացուցիչը տեղեկացրեց, որ ավտոմեքենաների գերակշիռ մեծամասնությունը Հայաստան ներկրվում է Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, այնուհետև  ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, որոշակի քանակությամբ՝ Իրանից և Վրաստանից։
«Եթե խոսենք ավտոմեքենաների արտադրության տարեթվերի մասին, ապա կարող ենք ասել, որ սպառողները հիմնականում նախընտրում են ավելի նոր տարեթվերի մեքենաներ։ Այստեղ կարող ենք ասել, որ ներկրվածի գերակշիռ մեծամասնությունը կազմում է 2021-2023 թվականների արտադրության ավտոմեքենաներ։ Ներկվում են և՛ բարձր, և՛ միջին դասի ավտոմեքենաներ։ Հիմնականում ներկրվում է Volkswagen ID.4, Volkswagen ID.6, Honda, Tesla, միջին սեգմենտում`Nissan LEAF, Chevrolet Volt, որոնց շուկայական միջին արժեքը 8-15 հազար ԱՄՆ դոլար է՝ կախված շարժիչի հզորությունից, արտադրության տարեթվերից և այլ բաղադրիչներից»,-ասաց Էմմա Մովսիսյանը։
Այս նախաձեռնության նպատակը հիմնականում Հայաստանի կառավարության կողմից որդեգրված կանաչ տնտեսության քաղաքականության դրույթների  կիրառումն է, որը նախատեսում է կրճատել դիզելային վառելիքի օգտագործումը, արտանետումները։ Էմմա Մովսիսյանը նկատեց, որ այս ավտոմեքենաների ներկրումների արդյունքում զարգանում են նաև հարակից ենթակառուցվածքները, ավելանում է լիցքավորիչ կայանների թիվը, որը հասել է 200-ի, ավելանում են վերանորոգման կետերը, ինչն էլ իր հետևից բերում է համապատասխան ներդրումներ և ավելանում են նաև աշխատատեղերը։
«Մենք այն քաղաքականությունն ենք որդեգրել, որ հետագայում և՛ պետական կառավարման ապարատում, և՛ մասնավոր շահագործման դեպքում շեշտակի ավելացնենք էլեկտրամոբիլների շահագործումը։ Դիտարկում ենք նաև Հայաստանում հետագայում հանրահայտ բրենդների հետ համատեղ արտադրությունների կազմակերպումը։ Այդ համատեքստում ներկայում որոշ երկրների հետ գտնվում ենք բանակցությունների փուլում»,-ասաց Էմմա Մովսիսյանը։
Նախարարությունը նախատեսում է ավելի լայն միջոցների կիրառում ենթակառուցվածքների մասով։ Մասնավորապես, դիտարկվում են այն բաղադրիչները, որոնց մաքսատուրքերը հնարավոր կլինի հանել և խթանել տվյալ ոլորտում տնտեսական գործունեությունը, էլեկտրական շարժիչով ավտոմեքենաների կիրառումը։

Armenia negotiates with several countries for launching joint production of e-cars
YEREVAN, JANUARY 3, ARMENPRESS. The first 8,000 e-cars to be imported into Armenia this year will again be exempt from VAT and customs duties pursuant to a regulation on quota distribution within the Eurasian Economic Union aimed at promoting the green economy policy and reducing emissions.
Given the positive results of the incentive in 2022 and 2023, the Armenian government extended the regulation for two more years.
3,486 electric cars were imported to Armenia in 2022, a 1,8% and 12,1% growth against 2021 and 2020 respectively, according to Emma Movsisyan, Director of the Department of Trade and Integration at the Armenian Ministry of Economy.
“As of December 1, 2023, the number of electrical cars imported into Armenia was 4,909. This shows that we have significant results in this area. Every year the number of e-cars that are imported and used in Armenia is rapidly growing,” Movsisyan said.
Most of the e-cars are being imported from the United Arab Emirates, followed by the United States, China, and some quantities from Iran and Georgia.
“In terms of the manufacturing date of the vehicles, we can say that consumers mostly prefer cars of recent years. The overwhelming majority of the imported cars are manufactured in between 2021 and 2023. Both high-class and mid-class cars are imported. Most of the imports are Volkswagen ID.4, Volkswagen ID.6, Honda, Tesla, and in the mid-class segment Nissan LEAF, Chevrolet Volt which cost an average of 8 to 15 thousand dollars depending on the engine power, manufacturing date and other components,” Movsisyan said.
The goal of this initiative is to implement the provisions of the green economy policy adopted by the Armenian government, which seeks to cut diesel fuel consumption and reduce emissions.
Movsisyan said that adjacent infrastructures are also being developed as a result of the imports, the number of charging stations is growing (already 200), more maintenance shops are being opened, which in turn brings investments and new jobs.
“We’ve adopted a policy to significantly increase the use of e-cars both in the public administration system and in the private sector. We also consider launching joint production with famous carmakers in Armenia in the future. We are currently conducting negotiations with certain countries in this context,” Emma Movsisyan said.
The ministry seeks to apply broader measures in terms of infrastructures. It is currently considering potential components that could also be covered in the zero-customs-duty regulation and thereby promote economic activity in the given sector, as well as the use of e-cars.