Անկախ Հայաստանը սեփական հանրագիտարան ստեղծելու կարիք ունի. Հովհաննես Այվազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անկախ Հայաստանը սեփական հանրագիտարան ստեղծելու կարիք ունի: Հոկտեմբերի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց «Հայկական Հանրագիտարան» հրատարակչության գլխավոր խմբագիր, տնօրեն Հովհաննես Այվազյանը:
«Վերադասներին մենք փորձում ենք համոզել, որ այն անչափ անհրաժեշտ է, ինչպես ժամանակին ստեղծվեց Խորհրդային Հայաստանի հանրագիտարանը: Այն կարող է բաղկացած լինել 10-15 հատորից»,- նշեց նա:
«Հայկական Հանրագիտարան» հրատարակչության ղեկավարը նաև հավելեց, որ պատրաստվում են տպագրության Հայկական երաժշտական հանրագիտարանը և Հանրագիտական բառարանը:
«Արդեն երկար տարիներ Ռուսաստանում և այլուր կիրառվում են հանրագիտական բառարանները: Շատ եմ կարևորնում նման հանրագիտական բառարանի ստեղծումը: Ռուսական տարբերակն ունի 80-100 հազար եզրույթ, որունք մենք տեղայնացրել և հարստացրել ենք», - տեղեկացրեց Հովհաննես Այվազյանը:
Նա հավելեց, որ Հանրագիտական բառարանը լույս է տեսնելու երկու հատորով և պարունակելու է 65 հազար եզրույթ:

YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS.  Independent Armenia needs to create its own encyclopedia. Director and editor-in-chief of the “Armenian Encyclopedia” publishing house Hovhannes Ayvazyan told the journalists on October 14.
“We try to persuade our superiors that it is extremely essential, like the Soviet Armenian Encyclopedia was once created. It can be comprised of 10-15 volumes”, he mentioned.
Director of the “Armenian Encyclopedia” publishing house also added that they plan to publish Armenian encyclopedia of music and encyclopedic dictionary.
“It is already many years that encyclopedic dictionaries are used in Russia and everywhere. I attach great importance to the creation of a similar dictionary”, Hovhannes Ayvazyan informed.
He added that the encyclopedic dictionary will be published in two volumes and will contain 65 thousand terms.