Հանրային ծառայությունների հանձնաժողովը հակված է նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը պարզաբանել է, թե ինչու է հանձնաժողովը որոշում կայացրել սեփական նախաձեռնությամբ վերանայել էլեկտրաէներգիայի սակագինը: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում Ռոբերտ Նազարյանն ասաց, որ էլեկտրաէներգիայի սակագինն այդ վերանայման արդյունքում կնվազի: «Համաձայն օրենքի՝ մենք սակագները վերանայելու իրավունք ունենք երկու դեպքում: Վերանայում ենք, եթե ունենք հայտ որևէ ընկերությունից կամ եթե մենք գտնում ենք, որ անհրաժեշտություն կա համակարգի ֆինանսական կայունությունն ապահովելու համար, մեր նախաձեռնությամբ սկսում ենք վերանայել: Եթե հիշում եք, 2014թ. մեր նախաձեռնությամբ սկսեցինք էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայում իրականացնել, և մեզ մեղադրում էին, թե ինչո՞ւ եք սկսել, եթե նման հայտ չկա, որովհետև այն ժամանակ գնում էր սակագների բարձրացում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Նազարյանը:
Նա հավելեց, որ այս դեպքում ակնհայտ է, որ ջերմային կայաններին վաճառվող գազի գինը սահմանվում է 15 դոլարով ավելի ցածր, բնական է, որ էլեկտրաէներգիայի սակագինը ևս պետք է վերանայվի և համարժեք գնահատական տրվի: «Տվյալ պարագայում ակնհայտ է, որ հանձնաժողովը հակված է իջեցնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը»,- ընդգծեց Նազարյանը:
Հարցին, որքանո՞վ կնվազի էլեկտրաէներգիայի սակագինը, Նազարյանը պատասխանեց. «Ես այս պահին կդժվարանամ այդ հարցին պատասխանել, որովհետև, բացի իմ նշած բաղադրիչից, մենք նաև նոր ֆինանսական տարի ենք սկսում: Այս ընթացքում եղել են նաև որոշակի ներդրումներ, որոնք մենք պետք է հաշվի առնենք: Բոլոր ընկերություններին արդեն ուղարկել ենք համապատասխան գրություն, որ սակագինը վերանայելու գործընթաց ենք սկսել և խնդրել ենք իրենց բոլոր խնդիրները ներկայացնեն մեզ, որպեսզի մենք հաշվարկ կատարենք և ճիշտ ազդակ հաղորդենք սակագնին»:
Ռոբերտ Նազարյանը հայտնեց, որ արդեն նոյեմբերի վերջին հստակ կունենան գազի սակագինը, որը գործողության մեջ կմտնի հունվարի 2017թ. -ից, իսկ դեկտեմբերի վերջին կլինի էլեկտրաէներգիայի սակագնի մասին որոշումը, որը կգործի 2017թ. փետրվարի 1-ից:

КРОУ склоняется к понижению тарифов на электроэнергию
Председатель КРОУ Армении Роберт Назарян разъяснил, по каким причинам КРОУ Армении по собственной инициативе рассматривает вопрос пересмотра тарифов на электроэнергию. Как передает «Арменпресс», об этом он сказал в беседе с журналистами в НС Армении. «По закону, мы имеем право на пересмотр тарифов на электроэнергию в 2 случаях: если к нам обращается какая-либо компания, или же если мы считаем, что есть необходимость обеспечения финансовой стабильности системы, и тогда мы начинаем по собственной инициативе рассматривать вопрос пересмотра тарифов на электроэнергию. Если вы помните, в 2014 году мы по собственной инициативе рассматривали вопрос пересмотра тарифов на электроэнергию, и нас обвиняли в этом, поскольку заявок тогда не поступало, а пересмотр был в сторону повышения»,- сказал председатель КРОУ Армении Роберт Назарян.
Председатель КРОУ Армении Роберт Назарян добавил, что, поскольку очевидно, что газ для ТЭЦ будет продаваться ниже 15 долларов, естественно возникает вопрос пересмотра тарифов на электроэнергию. «В данной ситуации явно, что КРОУ склоняется к понижению тарифов на электроэнергию»,- сказал председатель КРОУ Армении Роберт Назарян.
На вопрос о размере снижения тарифов на электроэнергию, Роберт Назарян ответил: «В данный момент я затрудняюсь ответить на этот вопрос, поскольку кроме указанного мною фактора мы еще и начинаем новый финансовый год. За это время были сделаны определенные инвестиции, что должно быть учтено. Все компании уже прислали соответствующие записки о том, что начали процесс пересмотра тарифов на электроэнергию. Они попросили до принятия решения дать им представить их выкладки и расчеты, с тем, чтобы мы произвели наши расчеты на основе верного импульса».
Председатель КРОУ Армении Роберт Назарян сообщил, что в ноябре у них уже будет ясная картина о тарифах на газ, которые будут применяться с января 2017 года, а в конце декабря – о тарифах на электроэнергию, которые будут применяться с 1-го февраля 2017 года.