ՀՀ զինուժի գերագույն գլխավոր հրամանատարն աչքը չի թարթելու հարկ եղած դեպքում «Իսկանդերի» համազարկի հրաման արձակելիս. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ զինուժի գերագույն գլխավոր հրամանատարն աչքը չի թարթելու հարկ եղած դեպքում
«Իսկանդերի» համազարկի հրաման արձակելիս. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Արցախի Հանրապետություն մեկնած ՀՀ Նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը մարտի 25-ին հայկական երկու հանրապետությունների փոխգործակցության շրջանակում Արցախի Նախագահ Բակո Սահակյանի, ՀՀ և ԱՀ պաշտպանության նախարարների ու բարձրաստիճան զինվորականների ուղեկցությամբ եղել է ՊԲ զորամասերից մեկում, ծանոթացել զինված ուժերի մարտական պատրաստականությանը և ունկնդրել զորամասի շարահրապարակում զինծառայողների համար կազմակերպված համերգը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, համերգային ծրագրի ավարտին Նախագահ Սարգսյանը Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության և խիզախության համար պետական բարձր պարգևներով՝ Մարտական ծառայության մեդալով, պարգևատրել է մարտական հերթապահության ընթացքում աչքի ընկած մի շարք զինծառայողների, նվերներ հանձնել նրանց և զինծառայողների այն ծնողներին, որոնց ընտանիքներում երկու կամ ավելի զինծառայողներ մեծ նվիրումով իրենց պարտքն են կատարում հայոց բանակում:
Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայրենիքի զինվորներին և անփորձանք ծառայություն մաղթել նրանց:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը զինծառայողների և նրանց ընտանիքիների անդամների առջև
Պարոնա՛յք զինվորներ և սպաներ,
Սիրելի՛ ծնողներ,
Այստեղ, Արցախի հողի վրա, իրականության ընկալումն իմ կարծիքով շատ ավելի օրինաչափ է։ Վստահ եմ` բոլորդ եք զգացել։ Երևանում և Հայաստանի մյուս քաղաքներում, փառք Աստծո, մենք վաղուց արդեն անցել ենք ամեն րոպե վտանգ զգալու փուլը։ Դա լավ է, դա առաջընթացի համար շատ կարևոր գործոն է։ Բայց այստեղ այդ զգացումն այլ է՝ հաստատ ավելի իրական է։ Արցախցին ամեն օր արթնանում է ու իր կյանքն ապրում՝ քաջ գիտակցելով, որ յուրաքանչյուր պահ արևելքից կարելի է սպասել ամեն ինչ։ Արցախի ժողովուրդն ամբողջությամբ բանակ է. այստեղ յուրաքանչյուրն է զինվոր, որ ամիսներ ու տարիներ շարունակ պաշտպանում է խաղաղությունը գերագույն արժեք համարողների, ժողովրդավարությունը կենսակերպ դարձրածների, խոսքի ազատության, մարդու իրավունքների, քրիստոնեության և հանդուրժողականության մեծ տարածքի հարավ-արևելյան սահմանը։ Արցախն ինքը մեր օրերի հերոսն է։
Այս օրը դուք անցկացրեցիք ձեր զինվոր զավակների հետ։ Գլուխ եմ խոնարհում ձեր առաջ այսպիսի տղաներ դաստիարակելու համար։ Նրանք ամեն օր, ամեն ժամ հսկում են մի ողջ ժողովրդի անվտանգությունը, ապահովում նրա գոյությունը։ Վաղը նրանք ձեր օջախներ կվերադառնան որպես իսկական տղամարդ՝ հասուն, գիտակից ու միշտ կապրեն այն համոզմունքով, որ զարգանալ կարելի է միայն պաշտպանված լինելով։ Նրանք դա այսօր բոլորից լավ գիտեն։
Այո՛, զարգանալ կարելի է միայն պաշտպանված լինելով։ Հետևաբար այս օրերին, երբ քննարկվում է, թե ում պետք է վստահել Հայաստանի զարգացման ղեկը գալիք հինգ տարիների համար, յուրաքանչյուր ոք պարտավոր է իրեն հարց տալ, իսկ ո՞վ կարող է կազմակերպել պաշտպանությունը, որ հնարավորություն ունենա զարգացում ապահովել։
Նախանցած ապրիլին մենք սրբադասեցինք 1.5 միլիոն մեր նահատակներին։ Անցած ապրիլին մենք մի բռունցք դարձանք ու հետ շպրտեցինք բանականությունը կորցրած հարևանի լայնամասշտաբ հարձակումը. մենք կանխեցինք ապագայում նահատակներ սրբացնելու հեռանկարը։ Ով չի հասկացել, որ այստեղ՝ այս սահմանին մենք ցեղասպանություն ենք կանխում, ուրեմն չի հասկացել, թե որտեղ է ապրում։ Ով չի ընկալել սեփական հողի վրա մեր ժողովրդին բնաջնջելու հռետորության վտանգները, կարող է շարունակել չեղած գումարներով թոշակ ու աշխատավարձ բարձրացնելու կամ բնակչությանը գրեթե անվճար հոսանք ու գազ մատակարարելու գլուխգովանությունը, դրանից միևնույնն է վտանգը չի նվազելու։
Անցած ապրիլին մենք հետ շպրտեցինք միջազգային պայմանավորվածությունները դրժած հակառակորդին բոլոր ուղղություններով, մենք տապալեցինք նրանց պլանները, մենք կատարելապես ջախջախեցինք նրանց՝ այդ օրերի տեղեկատվական պատերազմում, մենք մի տարվա ընթացքում այնքան ամրացրինք սահմանն ու զինեցինք զորքը, որ այսօր մեր առաջնագիծն ուղղակի անճանաչելի է դարձել։ Այսօր մեր տղաները հետևում են հակառակորդի տեղաշարժին նրա տարածքի խորքում արդեն։ Այսօր պատերազմատենչ հարևանի տարածքի բոլոր ուղղություններով, ընդհուպ մինչև ամենակարևոր ենթակառուցվածքներ, գերժամանակակից հզոր հարվածային ուժ է ուղղված։ Եվ այսօր Հայաստանի զինուժի գերագույն գլխավոր հրամանատարն աչքը չի թարթելու, հարկ եղած դեպքում, «Իսկանդերի» համազարկի հրաման արձակելիս։ Ու դա հարևան երկրում շատ լավ գիտեն։
Մենք այլևս երբեք միլիոնավոր նահատակների սրբադասում չենք անելու։ Հաստա՛տ չենք անելու:
Անցած ապրիլին հերոս տղաներ կորցրեցինք։ Ոչ ոք չգիտի, թե յուրաքանչյուրի մահն ինչպես եմ վերապրել։ Ես` գերագույն գլխավոր հրամանատարս, ով ուղղակի իրավունք չունի թուլություն ցույց տալու։ Յուրաքանչյուր հերոսի հետ վերապրել եմ իր ողջ կյանքը և առավոտյան սառը հայացքով հակահարվածի նոր հրաման եմ տվել։
Մենք պետք է ունենանք անվտանգության ուժեղ ձեռք։ Պոպուլիզմը կամ թուլությունը անվտանգության բուրգի գագաթում կկործանի մի ողջ ժողովուրդ։ Քառօրյա պատերազմի ավարտին համաձայնվելիս մենք, անշուշտ, գիտեինք, որ դեռ մեկ-երկու բլուր հետ չենք վերցրել։ Ներքին քաղաքական դաշտից վախեցող կամ պոպուլիստ մեկը էլի մի 100 զոհի գնով հետ կբերեր այդ հողակտորը, որ հետո հերոս խաղար ամբիոններում։ Միայն ուժեղը կարող էր կանգնելու հրաման տալ, խնայել կյանքեր ու իր վրա վերցնելով ապագա դատարկ պոպուլիզմի հարվածները՝ քաջ գիտակցելով ինչքան տարածք է մինչ այդ լուռ վերցրել և ինչքան կվերցնի հաջորդ անգամ։ Մարդկային կյանքը կարող են գնահատել միայն ուժեղները։ Մեր անվտանգությանը ուժեղ առաջնորդություն է պետք։
Ինձ անընդհատ հարցնում են՝ ինչ եմ անելու 2018 թվականից հետո։ Ես իմ կյանքի ընթացքում իրոք երբեք չեմ պլանավորել, թե հաջորդ հանգրվանին որտեղ եմ լինելու։ Միշտ հայտնվել եմ այնտեղ, որտեղ մեր անվտանգությանն ավելի պիտանի եմ եղել։ Ես հիմա չգիտեմ՝ ինչ քաղաքական կառուցվածք կլինի 2018-ին, բայց եթե իմ գլխավորած քաղաքական ուժը հաղթի գալիք ընտրություններում, ապա այդ պահի դասավորությունից ելնելով ինչ-որ կարգավիճակում իմ դերը կունենամ մեր ժողովրդի անվտանգության ապահովման հարցում։ Չգիտեմ դա ինչ կարգավիճակ կլինի, բայց հաստատ որևէ ձևաչափով օգտակար կլինեմ։
Իսկ այսօր ավելի կարևոր հարց ունենք։ Մենք պիտի հասկանանք, որ ապրիլի 2-ը խաղ չէ, սուտ շուտասելուկների մրցույթ չէ, մենք պիտի հասկանանք, որ ապրիլի 2-ին մենք տանիքների վրա լավ ցատկողներ չենք ընտրում, մենք մեր ժողովրդի գոյության իրավունքը պաշտպանողներ ենք ընտրում, մենք համազարկի, հարձակման և հարկ եղած դեպքում հետ քաշվելու հրաման տվողներ ենք ընտրում, դա անելու համար բավարար ներքին ուժ ունեցողներ ենք ընտրում։
Ընտրում ենք, թե ում հրամանատարության ներքո են այս տղաներն ավարտելու իրենց ծառայությունը, հաջորդները ծառայելու, ովքեր են պաշտպանելու մեր մանուկների անհոգ ուսման իրավունքն ու մեր մեծերի մայրամուտը։ Հասկանու՞մ ենք արդյոք մենք սա, թե՞ ոչ, բայց քվեատուփին մոտենալիս ուղղակի պարտավոր ենք հասկանալ։
Հայրենակիցնե՛ր,
Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը մեր թիվ մեկ խնդիրն է։ Թիվ մեկ խնդիրը։
Հասարակության յուրաքանչյուր անդամ կարող է վստահ լինել: Չենք խնայել ու չենք խնայելու որևէ ջանք ու միջոց և նաև հնարավորություն՝ ավելի ամրապնդելու մեր անվտանգությունը, համալրելու այն նոր բաղադրիչներով: Մեր երկրի զարգացմանն ուղղված արտաքին բարենպաստ պայմանների ապահովմանն ուղղված ջանքերին զուգահեռ մենք շարունակելու ենք մեր զինված ուժերի արդիականացման, մարտունակության էլ ավելի բարձրացման, նորագույն ու համարժեք սպառազինություններով համալրման մեր, ըստ էության, այլընտրանք էլ չունեցող քաղաքականությունը:
Այո, միջազգային միջնորդների հետ միասին մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը՝ հասնելու արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ ու արժանապատիվ կարգավորմանը, կարգավորում, որը կարձանագրի Արցախի ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքում ազատ ապրելու և արարելու անխախտ ու անվիճարկելի իրավունքը և կերաշխավորի տևական ու կայուն խաղաղություն: Բայց մենք մեր ոչ վաղ անցյալից, ապրիլյան պատերազմից գիտենք, թե սահմանի հակառակ կողմում ինչպիսի մտածողություն է տիրում և ինչ արժեքներ են քարոզվում, իրականության ու դրա հեռանկարների ինչպիսի աղճատված ու երևակայական ընկալումներ կան: Շատ պարզ ու հասկանալի հայտարարում եմ. մեր զինված ուժերը՝ մեր հավաքական պատիվն ու արժանապատվությունը, շարունակելու են իրենց պատրաստվածությամբ, սպառազինությամբ ու մարտական անգերազանցելի ոգով հակառակորդին պարտադրել խաղաղություն, եթե, Աստված մի արասցե, դրա անհրաժեշտությունը կրկին լինի:
Թող ոչ ոք չկասկածի՝ աշխարհում հատուկենտ ժողովուրդներ կան, որ գիտեն խաղաղության գինն այնպես, ինչպես մենք: Կրկին, թող ոչ ոք չկասկածի, մենք ժողովուրդ ենք, ում արժանապատվությունը առուծախի առարկա չէ, ում անհնար է սպառնալիքով մղել քայլերի, որ հակոտնյա է մեր արժանապատվությանն ու արդար զգացումին, նաև միջազգային իրավունքի նորմերին:
Շնորհակալություն սիրելի՛ ծնողներ՝ այսպիսի հերոս տղաներ դաստիարակելու համար: Շնորհակալություն սիրելի՛ զինվորներ՝ օրինակելի բարեխղճությամբ ձեր պարտքը հայրենիքի հանդեպ կատարելու համար: Շնորհակալություն պարո՛նայք սպաներ՝ ձեր գրագետ ու պատասխանատու առաջնորդության համար: Շնորհակալություն սիրելի՛ մարտական ընկերներ՝ ձեր անսահման նվիրումի համար:

The Commander-in-Chief of the Armenia without batting an eyelid will give if needed the order to strike with the Iskander
The Commander-in-Chief of the Armenia without batting an eyelid will give if needed the order
to strike with the Iskander
YEREVAN, MARCH 257, ARMENPRESS. President of Armenia, Commander-in-Chief Serzh Sargsyan, who is in the Republic of Artsakh on a working visit, today in the framework of the cooperation program of the two Armenian states, accompanied by the President of Artsakh Bako Sahakian, Ministers of Defense of Armenia and Artsakh and high ranking military officials visited one of the military regiments of the Army of Defense, familiarized with the combat readiness of the troops and attended the concert organized for the servicemen at the drill ground of the regiment, “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office.
At the conclusion of the concert, President Sargsyan handed a high state award – Combat Service Medal to a group of servicemen for their valor and courage in defending the borders of Fatherland, handed presents to them and parents of those soldiers whose families sent two or more soldiers to the Armenian Army and who carried out their duty with dedication.
The President of Armenia expressed gratitude to the defenders of the Homeland and wished them safe term of duty.
Remarks of President Serzh Sargsyan before the troops and their families
Officers and Soldiers,
Dear Parents,
Distinguished Compatriots,
Here, on the land of Artsakh, the perception of the reality, in my opinion, is much more real. I am sure you all feel it. In Yerevan and other cities of Armenia, thanks God, we have long ago overcome the stage when danger was in the air at any moment. And it is good, it’s a very important factor for moving forward. But here the feeling is different, it is definitely much more real. The people of Artsakh wake up every day and live their daily life with the clear understanding that at any moment anything can come up from the eastern direction. The people of Artsakh make one army: here everyone is a soldier who is defending for months and years the south-eastern border of a great realm of those for whom peace is the greatest value, democracy is a life style, who uphold freedom of speech, human rights, Christianity and tolerance. Artsakh itself is the hero of our days.
You have spent this day with your soldier children. I bow to you for raising such sons.
Every day, every moment they are guarding the security of our people, uphold our existence. Tomorrow they will be back to your hearths as true men – mature, insightful and will live with the conviction that development is possible only for those who are protected. Today they realize it better than anyone else. Yes, development is possible only for those who are protected. It means that these days when debates are underway who can be entrusted with Armenia’s development for the next five years, everyone must ask himself or herself the same question – who is able to organize our defense which will allow us to develop?
April before last, we canonized 1.5 million of our martyrs. Last April, we became a fist and thwarted the large-scale attack of the neighbor who lost the sense of reality: we averted the prospect of canonizing the martyrs in the future. Those, who don’t realize that here, on this border we are foiling genocide, don’t understand where they live. Those, who don’t understand the danger of the rhetoric of eliminating our people living on their own land, may boast of raising pensions and wages with no existent money or providing the people with almost free gas and electrical power – the danger will not become less real.
Last April, we threw back the adversary, which violated international agreements, on all directions; we ruined their plans, we smashed them altogether in the information war of those days. In one year, we fortified our border and armed our troops to the extent that today our frontline is simply unrecognizable. Today, our guys are following the movements of the enemy in the depth of its own territory. Today, super modern, devastating striking power aims at the entire territory of our belligerent neighbor, including its vital infrastructure. And today, the Commander-in-Chief of the Armenia without batting an eyelid will give if needed the order to strike with the Iskander. In the neighboring country they know it all too well.
We will never canonize millions of martyrs again, never.
Last April, we lost hero boys. Nobody knows how I went through each of their deaths. I, the Commander-in-Chief, who simply has no right to be weak. I relived the life of each hero, and next morning with a cold stare I gave a new order to strike back.
We must hold our security in strong hands. Populism or weakness at the top of our security pyramid will be devastating for our entire nation. When we agree to end the four-day war, we certainly knew that a height or two had not been taken back yet. A person, fearful of our internal political realm or a populist, would give another 100 lives to bring back that piece of land to play a hero later, at the podium. Only a strong one could give the order to stop, to spare those lives and to take upon himself the future hollow blows of populism, realizing all too well how much territory had been gained before that silently and how much would be taken next time. Only strong people can understand the value of a human life. Our security needs a strong leader.
I am constantly asked what I am going to do after 2018. Throughout my life I never planned where my next stop would be. I always was in the places where I was most useful for our security. I don’t know what the political structure will be in 2018 but if the political force headed by me wins in the coming elections, based on the configuration of that moment, I will have my role in some capacity in the upholding the security of our people. I don’t know what that capacity will be but I will undoubtedly be instrumental in some format.
Today we have more pressing issues. We must understand that April 2 in no joke; it’s not a competition for phony patters; we must understand that on April 2 we are not electing those who can jump over the roofs – we elect those who protect the right of our people to exist, we elect those who can give orders to strike, to attack and in case of need to retreat, we elect those who possess stamina strong enough to do it. We elect those under whose command these boys will finish their service, and next will come to serve, who will defend the right of our children to study carefree and the sunset of our elderly. Do we understand it now or not but when approaching the ballot-box simply have to.
Compatriots,
Security of Armenia and Artsakh is our number one task, number one problem.
Each one in our society must be sure: we have not and will not spare effort, means and opportunity to fortify our security even further, to augment it with new elements.
Along with the efforts aimed at the ensuring favorable external conditions for the development of our country, we will continue to modernize our Armed Forces, enhance its combat readiness, supplement it with modern and adequate weaponry our policy which actually has no alternative.
Yes, together with international mediators, we will continue our efforts to reach a peaceful and dignified settlement of the Artsakh conflict, a settlement which will secure the indivisible and uncontested right of the people of Artsakh to live and work free on their historical land and well ensure a lasting and stable peace. However, from the recent past, from the April War we learned what kind of mood is reigning on the other side of the border, what values are being preached, what distorted and implausible perceptions with regard to the reality and prospect exist there. I state it simple and clear: our Armed Forces, our collective honor and dignity will continue through their combat readiness, weaponry and superb combat spirit to coerce the adversary to uphold peace and if, God forbid, it becomes necessary again.i
Have no doubt – there are only few nations in the world that know the worth of peace as we do. But again, let no one have a doubt that we are a nation whose dignity is not for sale, whom will be impossible to compel to take steps which are contrary to our dignity and the sense of fairness, as well as to the international norms.
Thank you, dear parents, for raising these hero sons. Thank you, dear soldiers for fulfilling your patriotic duty with such diligence. Thank you, officers, for your keen and professional leadership. Thank you, dear brothers in arms, for your boundless dedication.