Հայաստանում մեկնարկել են «անկյունաքարային» ընտրությունները. միջազգային ԶԼՄ-ների անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում ապրիլի 2-ի առավոտից մեկնարկած խորհրդարանական ընտրությունները միջազգային լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում են: Հեղինակավոր պարբերականներն ու լրատվական գործակալությունները փաստում են, որ այս ընտրություններն անկյունաքարային նշանակություն են ունենալու Հայաստանի համար:
Ինչպեսհաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Russia Today-ը հայտնում է, որ Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունի Հայաստանի ավելի քան 2.5 մլն քաղաքացի, ինչպես նաև արտերկրում բնակվող 900 քաղաքացի, այդ թվում և դիվանագիտական ու զինվորական ծառայողները: «Քվեարկությունը մաս է կազմում Հայաստանի` դեպի խորհրդարանական համակարգի անցմանը: 2015 թվականի դեկտեմբերին իրականացված Սահմանադրական հանրաքվեի փոփոխություններով` Հայաստանի ներկայիս առաջնորդ, նախագահ Սերժ Սարգսյանը կդառնա վերջին նախագահը, որն ընտրվել է ժողովրդական քվեարկության արդյունքում: Հաջորդ տարի նրա պաշտոնավարման ժամկետի ավարտից հետո երկրի արարողակարգային ղեկավարին կնշանակի խորհրդարանը, նա կունենա միայն ներկայացուցչական իշխանություն: Խորհրդարանը կընտրվի հինգ տարի ժամկետով և կդառնա հանրապետության հիմնական իշխանությունը»,- գրում է լրատվամիջոցը: Այն նաև նշում է, որ աշխարհահռչակ System of a Down խմբի երաժիշտ Սերժ Թանկյանն անկախ միջազգային դիտորդների շարքում է:
Ամերիկյան հեղինակավոր The Washington Post-ը ևս ուշադրություն է հրավիրում այն փաստի վրա, որ սահմանադրական փոփոխություններից հետո Հայաստանում անցկացվում են առաջին խորհրդարանական ընտրությունները: «Քվեարկությունից առաջ անցկացված հարցումները ցույց են տվել, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության առաջնորդ, նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուժն առաջատարն է, իսկ նրան շատ մոտ հաջորդում է Հայաստանի ամենահարուստ մարդկանցից մեկի` գործարար Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարած դաշինքը»,- նշում է լրատվամիջոցը:
Երկու կուսակցությունների մրցման մասին գրում է նաև Al-Jazeera-ն. «Կիրակի օրը տեղի ունեցող ընտրություններին ակնկալվում է, որ սերտ մրցավազք կլինի նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած, մեծամասնություն ունեցող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության և գործարար, բազկամարտի նախկին չեմպիոն Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարած դաշինքի միջև: Այս ընտրությունները առանցքային ժողովրդավարական թեստ են փոքր, 2.9 միլիոնանոց բնակչություն ունեցող, ցամաքով շրջապատված ժողովրդի համար, որի պատմության մեջ չի եղել քվեարկության միջոցով իշխանության փոխանցում ընդդիմությանը»:
Լիբանանյան Daily Star-ն ընդգծել է, որ խորհրդարանական ընտրություններն «անկյունաքարային» են լինելու:
Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններին անդրադարձել են նաև գերմանական Deutsche Welle-ն, ամերիկյան Business Standard-ը և այլ լրատվամիջոցներ:

В Армении начались “краеугольные” выборы – отклики мировых СМИ
Начавшиеся 2 апреля  парламентские  выборы  в Армении находятся в центре  внимания  мировых СМИ. Авторитетные издания  и информационные агентства отмечают, что эти выборы сыграют судьбоносную роль для  республики.
Как  передает Арменпресс, Russia Today сообщает, что право участвовать в  выборах имеют более 2,5 млн  граждан республики, а также проживающие  за рубежом 900 граждан, в том числе дипломаты  и военные.
“Голосование составляет этап процесса перехода  Армении  к  парламентской  системе  правления. Согласно реформам по итогам Конституционного референдума-2015, нынешний  глава Армении Серж Саргсян станет последним президентом, избранным в результате  народного голосования. По окончании срока правления  в  будущем году, парламент страны назначит процедурного руководителя, который  будет обладать лишь представительской  властью. Парламент будет избираться сроком на  5 лет и станет основной  властью государства”, - пишет СМИ. Издание  отмечает также, музыкант Серж Танкян из всемирно известной группы System of a Down – один из независимых международных наблюдателей.
The Washington Post  также привлекает внимание  к  тому, что это первые  выборы  после  конституционных реформ в Армении. “По опросам, проведенным до выборов, сила, которую представляет президент Серж Саргсян – лидирующая, за ней очень близко стоит блок, которым руководит один из самых богатых людей  Армении – бизнесмен Гагик  Царукян”, - пишет газета.
О соперничестве  двух партий пишет и Al-Jazeera. “Ожидается, что на выборах основное  соперничество развернется между  руководимой  президентом Сержем Саргсяном Республиканской  партией и блоком Гагика Царукяна. Эти выборы – демократический  тест для республики с малочисленным, 2.9-миллионным народом, в истории которого не было случая передачи власти оппозиции путем голосования”.
Ливанская Daily Star подчеркивает, что эти парламентские выборы  станут “краеугольными”.
Выборы  в Армении комментируют также германская Deutsche Welle, американская Business Standard и другие  СМИ.