Հայաստանի ոսկերչության և ադամանդագործության ոլորտի աճը կպահպանվի մինչև տարեվերջ. նախարարի խորհրդական
Հայաստանի ոսկերչության և ադամանդագործության ոլորտի աճը կպահպանվի մինչև
տարեվերջ. նախարարի խորհրդական
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ոսկերչական ոլորտը զարգանում է վերջին 1.5 տարվա ընթացքում, հատկապես վերջին 6 ամսում կրկնակի աճ է գրանցվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին մայիսի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի խորհրդական Գագիկ Մկրտչյանը: Նրա խոսքով` աճի տեմպը կպահպանվի մինչև տարվա վերջ:
«Հայաստանի Հանրապետության ոսկերչության, ադամանդագործության զարգացման մշտական առանցքը եղել է Ռուսաստանը՝ և հումքի մատակարարումների, և ամենապատկառելի շուկաների առումով: Մեր արտադրանքը հատկապես ընկալելի և հասանելի է այդ տարածքում: Շատ կարևորում ենք ՌԴ-ի հետ հայկական այս բիզնես տեսակի հետագա զարգացումը: Խնդիր է դրված նաև հետագա սերտ կապերը խորացնել ռուսական կառույցների հետ, որոնք ներկայացնում են բիզնես համայնքի շահերը: Հայաստանը փոքր երկիր է և չի կարող այդքան մեծ քանակությամբ արտադրանք «մարսել»: 95-97 տոկոսն արտահանվում է: Մեր խնդիրն է արտահանման այս ծավալներին հետևել, թե որ ուղղություններով են դրանք շարժվում: ԵԱՏՄ-ն Հայաստանի համար բավականին լավ շուկա է և այսօր ունենք արտահանման զգալի աճ»,- ասաց Մկրտչյանը` հատկապես մատնանշելով դեպի ՌԴ-ի և Ղազախստանի շուկաներ արտահանման զգալի աճը:
Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների` 2017 թվականին հունվար-մարտին Հայաստանում արտադրվել է 12 մլրդ 135,1 մլն դրամի ոսկերչական արտադրատեսակ, ինչը 2016 թվականին հունվար-մարտի համեմատ ավելացել է 2,7 անգամ: Միայն մարտին ոսկերչական արտադրատեսակների արտադրությունը կազմել է  5 մլրդ 94,9 մլն դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը գերազանցել է 96,1 տոկոսով:

Armenia’s jewelry branch growth to be maintained till yearend – advisor to minister
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. Armenia’s jewelry branch is developing in the past 1,5 year, especially in the previous 6 months double growth was recorded, Gagik Mkrtchyan, advisor to the minister of economic development and investments told a press conference on May 19.
“The permanent key of development of Armenia’s jewelry and diamond production has been Russia, both in terms of supply of raw materials and respectable markets. Our production is especially perceivable and accessible in this area. We attach great significance to the further development of this kind of Armenian business with Russia. We’ve also set a task of deepening close ties with Russian structures, which represent the interests of the business community. Armenia is a small country and is unable to ‘stomach’ products of such great quantities. 95-97% is being exported. Our task is to follow this volumes of exports as to in what directions they are moving. The EEU is a quite good market for Armenia and today we have significant growth in exports”, he said.
According to official statistics, jewelry worth over 12 billion drams was produced in Armenia during January-March of 2017. The production has almost tripled compared to the previous year.